• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kvočka

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Svi znamo da ako jaja za nasad budu u frizideru od toga ne bude nista . Imam jednu prostoriju 3x4 u kojoj je temperatura oko desetak i vise stupnjeva bez grijanja. Trenutno tu ostavljam jaja u kupovnim kartonskim kutijama. Takodjer ne smiju biti stara sto friskija to je veci uspjeh lezenja. Niti nepravilna, probusena, usrana, ili da sumnjas da su sa dva zutanka. U toj sam prostoriji vec pripremio gnjezdo pa prva koja sjedne idu u njega. Ne znam dal se kod jaja moze odrediti spol buduceg pileta. Mislio sam da netko ima neku caku za cuvanje jaja dok se kokos raskvoca. Kad se raskvoca najgore je onda
skupljat i trazit jaja po selu a kupit je skupo. Izlezenost kod jednog covjeka koji prodaje australorp je bila vrlo niska jedva tridesetak posto. A svako jaje je 8 kuna.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Moja baka je vadila jaja iz frižidera i ostavila preko noći da se stabiliziraju na sobnu temperaturu ujutro metala pod kvocke i imala je bolju izleženost nego ja
 

Talijanka

Član
Tu od
26 Sij 2020
Poruka
108
To tesko da moze! Je li neko od vas cuo da je siljato jaje pjetlic a zaobljeno kokica? 🤪 meni uvjek bude vise pjetlica🙃
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Moze ako baka nije imala ukljucen frizider.
To sa oblikom nisam cuo al znam da su se jaja gledala pod lampom ili potapala u vodu da se vidi jesu oplodjena. I kod jednodnevnih pilica se tesko razlikuje spol.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ovo sa friziderom je cista zabluda. Jajima nista neće biti nekoliko dana u frižideru. Provjereno, ne pričam napamet.. Jaja skladistena na 10-14 stupnjeva i malo višoj vlagi zraka (idealno neki podrum) mogu bit stara i mjesec dana, neće biti ništa manji postotak valivosti od friških jaja. Jedino je bitno okretati jaja barem jednom dnevno do umetanja na inkubaciju, da se ne slijepe hazale u jajetu. Što se tiče omjera kokica i pjetlića, što mlađe rasplodno jato, više se leže kokica i obrnuto...
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Okretati ih dok su u podrumu ili kad se stave u inkubator?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ovo sa friziderom je cista zabluda. Jajima nista neće biti nekoliko dana u frižideru. Provjereno, ne pričam napamet.. Jaja skladistena na 10-14 stupnjeva i malo višoj vlagi zraka (idealno neki podrum) mogu bit stara i mjesec dana, neće biti ništa manji postotak valivosti od friških jaja. Jedino je bitno okretati jaja barem jednom dnevno do umetanja na inkubaciju, da se ne slijepe hazale u jajetu.
Upravo tako ni ja nisam vjerovo dok nisam na svoje oci vidio
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Jaja ogu biti skladistena i u frizideru ali jaja koja su bila izlozena na temp manjoj od 4 stepena su jalova. Zametak im odumire. Al sto bi priplodna jaja drzali u friideru kad mozete u bilo kojoj prostoriji u kuci
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Držanje temperature u hladnjaku ispod 7 °C po meni nije potrebno. Nepotrebno rasipanje energije (penez). Ipak se hladnjak često otvara. Možda treba onima u gradu koji zalihe svježeg mesa obnavljaju jednom tjedno, a ne smrzavaju ga.
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
To samo od temperature zavisi. Ja ne znam kolika je temp u frizideru to bi morali izmeriti al verujem da je veca od 5 stepeni. Zato se zametak ne smrzne i uspe. Ja sam jednomuzeo od jedne zene jaja jer je imala vrhunske kokoske al imala samo iz frizidera i 90% se izleglo. Tako sam i od jedne rodjake uzeo pacija jaja, 5 je bilo u frizideru i jos 3 taze sto je nasla u gnezdu. Samo su se ta tri izvela ostali se nisu ni poceli razvijati.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Suhi kruh razmocen? Dajem im to vec tjedan dana.. Suhi kruh pomikesan sa kvascem
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
U kojem obliku kvassc? Kako mislite suhi kruh samo ga bacite na komade ili ga meljete?
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Još što se tiće frižidera... Kupim jaja cijeli prvi mjesec, tako sam i prošle godine, po najvećim minusima, stavljam ih u inkubator i nema nikakve razlike u valivosti, od jaja kad je vani toplije. S tim da su jaja cijeli dan vani, tj. u gnijezdu na tom minusu, jer ih kupim tek u 7-8 navečer.
 

Najnoviji postovi

Na vrh