• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Labinprogres TPS mondial greeny

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
eto, u rubrici predstavite se sam vec naveo da sam ponosni vlasnik novog greenia sa lombardinijevim 6LD360 motorom i flore 45. nisam poljoprivrednik profesionalac, vec odmalena sam sa nonetom u zemlji i nekako mi je ta ljubav ostala do danas za imat malo "vrta" oko kuce.

da malo olaksam nonetu a i sebi kasnije, sam pred par godina si pribavio polovnog mondiala iz 91' sa frezom i benzinskim TOMOS motorom. ljubav se rodila na prvi pogled prema tom motorkultivatoru i rasla kasnije svakim frezanjem i spricanjem par redova vinove loze, vrlo jednostavno rukovanje, lagan i nema tog "kuta" kojega ne moze freza obradit. Tomos kao cetverotaktni benzinski motor, iako su svi pjuvali po njima da ne pali da ne "ovo" da ne "ono", radi bez greske i dalje...

javila se zelja za obnovom "voznog" parka i posto sam se i sam uvjerio u mogucnosti mondiala, odlucio sam se na greenija, noviji, moderniji, jaci sa diferencijalom i njegovom blokadom te vecim kotacima od 5 cola... na mondialu su bili 4 cola... noviji green jednostavno prevelik i pretezak za moje potrebe....

posto sam imao tu srecu da su mi kroz ruke prosle stara i nova generacija tih kultivatora, naveo bih par prednosti i nedostataka te zelim cuti vase misljenje ako ste vlasnici ili bili vlasnici istih

danasnji greeny je tezi zbog diesel motora u odnosu na benzinski, daje mu prednost u tome da bolje vuce tj kotaci ne proklizavaju u tako velikoj mjeri kao sto je to slucaj sa starijim mondialom koji jednostavno ako bi se nakrcala vucna prikolica malo iznad pedesetak kila, nije se maknuo sa mjesta ako se ne pogura, a da o uzbrdicama ne pricamo...

greeny ima noviji upravljac koji se moze zakretati za 180 stupnjeva kao i kod mondiala, ali kod mondiala se taj upravljac mogao zakrenuti za bilo koji kut, dok kod greenija ima tri fiksna polozaja... takodjer, rucice za brzine su sada na upravljacu, ne kao kod mondiala... kod greenija je upravljac duzi, a kad se upravljac zakrene od nultog polozaja u slijedeci i ako ste u prvoj brzini, zakretanje upravljaca ce jednostavno izbaciti van brzine... jedan nedostatak koji moram u buducnosti rjesiti... rucice za brzine na upravljacu kad se vozi prikolica, neprocijenjivo, jer nema se potrebe vise pregibati kao kod mondiala..

prilikom oranja mog malog vrta, sto je bilo nezamislivo sa mondialom, utezi na gumenim kotacima i blokada diferencijala cine cudo, posao se obavlja bez pretjeranog mucenja...

spricanje loze i vocaka isto bez ikakve muke sa greenijem jer sa mondialom upravo zbog svoje (ne)tezine je bilo tesko... vuci 150kg tj 150lit vode u spremniku na prikolici i na najmanjoj uzbrdici je trebala asistencija da se ga malo pogura zbog proklizavanja kotaca....

eto, malo sam se raspisao, to su za sada moji dozivljaji i usporedbe dvaju kultivatora pa ako se vidite u takvim ili slicnim problemima kao sto su moji volio bi da mi date svoja misljenja...

imag0115e.jpg
[/URL][/IMG]
 
Posljednje uređivanje:
S

staffmen

Guest
cestitam na obnovi voznog parka, i dobro dosao!
nek te dugo sluzi!
Ispravak- Na starim modelima su kotaci 8 cola a ne 4, a na novim su 10"
ovo kaj si ti napisao je sirina kotaca.!
Također prikolicu ja s njim vucem i po 500kg pa ide bez problema.
Za mjenjanje brzina na starom mondilau kod voznje prikolice sluze noge a ne ruke:finga::finga: Makar od nedavno sam si i ja na svog slozio rucice na mjenjacu. A duze rucke na novom modelu mi se ne sviđaju.


samo mislim da nije bilo potrebe otvarati novu temu kad vec imas temu "motokultivatori labin progres"
no o tome nek admini odluce!
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
cestitam na obnovi voznog parka, i dobro dosao!
nek te dugo sluzi!
Ispravak- Na starim modelima su kotaci 8 cola a ne 4, a na novim su 10"
ovo kaj si ti napisao je sirina kotaca.!
Također prikolicu ja s njim vucem i po 500kg pa ide bez problema.
Za mjenjanje brzina na starom mondilau kod voznje prikolice sluze noge a ne ruke:finga::finga: Makar od nedavno sam si i ja na svog slozio rucice na mjenjacu. A duze rucke na novom modelu mi se ne sviđaju.


samo mislim da nije bilo potrebe otvarati novu temu kad vec imas temu "motokultivatori labin progres"
no o tome nek admini odluce!

ideja vezana za otvaranje nove teme iako kao takva vec postoji, je bio taj da sa novom temom sam htio ukazati na prednosti-nedostatke novih greenija s obzirom na mondiala.... posto sam trenutno na brodu nemam drugih slika vezano za kultivator da ih stavim, ali uskoro se vracam doma pa budem postavio par slika.... naravno ako moderatori odluce zatvorit/premjestit temu, njihovu odluku budem prihvatio bez problema....:prayer:

vezano za prikolicu, kod mene sa starim mondialom je bila lutrija je vozit jer jednostavno kotaci kultivatora bi se vrtili na mjestu pri imalo uzbrdice... ova prikolica na slici je skoro pa zgotovljena, a sluzi za prijevoz bacve za prskanje vinove loze i nesto malo vocaka po vrtu.... :partyman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh