• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lak za parket

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imam problem,trebam prebrusiti i prelakirati parket u kući,ali ne znam koji bi bio najbolji.Prije pet-šest godina je već bio brušen i lakiran jer me prilikom postavljanja renomirani majstor uvjerio da je neki talijanski ekološki najbolji,ali nakon osam godina od postavljanja sam ga zbog loše kvalitete dala prebrusiti i napraviti isponova.Od drugog majstora sam tražila da radi Kromodenom,ali me i taj uvjerio da je to zastarjelo,nezdravo i da su sad hit lakovi na vodenoj bazi,koji po kvaliteti nadmašuju sve ostalo.Pa sam progutala priču i napravila grešku.Sada imam već na par mjesta doslovno izrunjeni i crni parket,pa moram opet u majstore.Samo,ovaj puta ću raditi drugačije-želim sama kupiti materijal,a majstoru povjeriti samo posao. Samo ne znam ništa o lakovima-znam što želim-tvrdi lak visokog sjaja,a nikakva ekologija i vodene baze neće ući u moju kuću.Ako netko zna što bih trebala kupiti,molim da mi kaže.Čitala sam nešto o tvrdim ladovima za sportske dvorane,samo svugdje je pisalo da su u mat izvedbi,a ja hoću da bude sjaj.Najjači što može.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
cuj posto sam radio kao farbar za stolariju jedno cu ti reci. lakovi na vodenoj bazi jesu najkvalitetniji ali se nekoriste za parket. mislim moze ali nisu namenjeni za to gde je postoji trenje o lak. oni su namenjeni za spoljnu stolariju i imaju prvo impregnant pa podlogu pa zavrsni lak. za parket se koristi bas parket lak. ima ih na vise baza [nitro, dvokomponentni] taj dvokomponentni bih ti preporucio a ima ih vise vrsta po procentualnom delu laka od koji vam zavisi sjajnost. trazite od prodavca samo sa vecim procentom laka 60% ili vise i time je veca sjajnost.sto je manji procenat vise je mat. italijani su najaci na svetu i neprevazidjeni u tome.[icla] ali pri radu sa lakovima sem vodenih zapamtite. radi se u sto otvorenijoj prostoriji i obavezno gas aktivna maska sa ugljem. da nebiste zavrsili sa trovanjem u bolnici
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ovako,ja se bavim parketarstvom
Chromoden,preskup za svoju kvalitetu,istina da se sa njime može postiči visoki sjaj al jednostavno je nečist,znači nemoguče ga je izlakirat da nakon sušenja laka na površini nema točkica,puno ljudi krivi majstora da nije dobro pripremio al nije do toga,čak ni sami tehnologi iz kromosa kad dođu na reklamaciju nemogu napravit 100%

A kaj se vodenih parketnih lakova tiče oni su zakon,al i koštaju,npr proguglaj marku Bona,lak Bona Mega il još bolje Bona Trafic,poznati proizvođači gotovog parketa koriste Bonu. A i lakovi za sportske dvorane su pretežito na vodenoj bazi

Znači ja kao podopolagač sebi osobno Chromoden nebi nikad stavljao
Litra dobrog vodenog laka dođe 130kn pa na više,a i poliuretana(nitro laka) isto tak
Ima hrpa lakova več od 50 kn i neki čak super ispadnu al ne drže dugo
I dobro pazit kak majstor radi,preporučam temeljni premaz i minimalno 2 sloja završnog laka,ak financije dopuštaju i 3
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ovaj puta si ne želim dozvoliti da nešto ispadne napako.Nije mi jasno kako se moglo dogoditi da lak na parketu drži samo šest godina,a sjaj je izgubio nakon šest mjeseci,nakon toga sjaj ima samo ako ga iza čiščenja premažem sredstvom za sjaj.Inače izgleda ko da je star trideset godina.Nije mi bitna cijena,želim nešto što će trajati i što ne zahtjeva tepih na prostoru po kojemu se najviše hoda.Što se premaza tiče,dobro se sjećam da je majstor(i taj drugi je bio "renomirani",radio je čak i hotele,miljunske poslove,tu je peti susjed od mene),nakon osnovnog premaza lakirao samo dvaput.Zato sada želim sama kupiti materijal,ne želim da netko štedi na premazima radi povečanja svoje zarade.Ili da ,ono što sam čula u povjerenju od jednog "majstora"druge struke,samo ambalaža bude nekog proizvoda,a unutra nešto sasvim drugo.
Kromoden imamo u drugoj kući več trideset godina,i još se nije brusilo,istina,tamo se niti ne hoda,ali su se stepenice obnovile pred desetak godina i sve je u redu.Ne znam niti sama što napraviti,te vodene lakove sada svi preporučuju,a kod mene se dogodilo to da je počeo pucati ,neznam kako objasniti,na spoju dasaka ,tamo gdje se kita,mislim da je pucanje u pitanju jer se tu nabire prljavština koja se ne može očistiti jer je ušla među proreze.po tome zaključujem da je tu lak popucao,jer kako bi se inače prašina mogla zavuči unutra.Ili je bilo možda loše pokitano prije lakiranja.
A možete li mi reći zašto je tako kratko vrijeme taj lak držao,i koliko se puta parket može brusiti,bojim se da ne postane pretanak onaj dio koji se preklapa.Parket je hrastov i ne bih htjela da zbog čestog brušenja moramo mijenjati pod kroz koju godinu.Onaj prvi,talijanski je bio dobar što se čvrstoče tiče,ali brusili smo ga nakon osam godina samo zato što nisam bila zadovoljna sa sjajem,a ovaj drugi se ofucao nakon šest ko osamdesetogodišnja baba.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
cuj johabice mnogo je uslova potrebno za kvalitetno lakiranje i pogotovu kvalitetan namenski lak. ako je temperatura visoka spoljasnja kad se lakira lak jednostavno usahne[prebrzo se osusi] i nestigne da izidje sav na povrsinu. drugi uslov je debljina sloja koja nesme biti ni tanja ni deblja. tu se koristi alat za merenje debljine sloja jer ako je tanak ostane vise mat a ako je deblji hoce pucati sloj. trece izmedju slojeva lakiranja se koriste namenske sitne smirgle koje samo blago matiraju sloj predhodni da sledeci zavrsni bolje prihvati i da se nekruni. prasina od laka se brise posebnim finim krpama. sloj laka na ostrijim ivicama uvek hoce pucati zato se najbolje u prvom premazu predju samo pukotine izmedju parketa [sastavi izmedju elemenata parketa] i to sa slojem laka i najsitnije piljevine od ciscenja zavrsnog sloja parketa. to se blago obrusi pa se onda lakira jedan sloj ,kad osusi blago presmirgla pa drugi. ja sam kod mene imao par flasa starog 2k duginog laka za parket ali to se vise nepravi. preko 30 god nije izgubio nigde ni sjaj niti prepukao ni na lamperiji ni parketu.nitro lakovi hoce preprzo susiti pa se desavaju bubuljice i mat povrsine zbog reakcije susenja.radio sam kao profesionalni farbar stolarije kod ujaka prosle godine jer je bilo previse narudzbi za sfajcarsku i austriju. nijednu reklamaciju nismo imali sem jednog prozora ostecenog u toku voznje.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Da nije taj renomirani majstor Kermek?
Ako je njemu se fučka za sitne ribe i poslove od par kvadrata,taj po cjeloj RH radi veče kvadrature
Taljani znaju imat dobre lakove al jednostavno su nekeko prozirni,ne sjaje se jako najviše nekih 70% sjaja i brzo ga gube
Al isto tako i današnji Chromoden,prijašnji se i jače sjajio i duže držao
A ak jr lak popucao na spojevima to može bit da il letvice nisu fiksne-gibaju il su veče fuge i nekvalitetan kit pa zato puca


Moj savjet ti je da nađeš nekog majstora,nebitno dal radi u fušu il ima firmu i da negdje prije vidiš njegov posao kak izgleda
Matrijal kupiš sama znači neki kvalitetniji i majstoru platiš samo brušenje i lakiranje,koje nebi smjelo premašivat cijenu veču od 50kn po kvadratu,a tolko ti je i još matrijal odprilike,i jedino tako može bit kvalitetno

Ja ponekad znam ipo 60 kn radit sa svojim matrijalom al to je posao koji se radi samo da se neke zamaskira za prodaju il slično

Ako želiš napiši kolko kvadrata imaš pa ti mogu napisat kolko kakvog matrijala trebaš
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Prvi majstor je bio Kermek,i na posao,osim laka neman prigovora.Sve je stabilno,i da onaj lak nisam dala prebrusiti,sigurno bi još i danas bio u redu,naravno,osim sjaja.Nigdje ni jedna fuga osam godina nije pukla,niti se što pomaklo,osim ispod radijatora malo,ali sam imala običaj dugo godina sušiti rublje na radijatorima,pa računam da je to zbog povišene vlage.Ovaj drugi mi je susjed,pa znaš kako to ide,ne ideš nekamo dalje,neka čovjek odradi,pogotovo jer je zapao u ono vrijeme u poslovne probleme,pa mu je svaki posao bio važan.Platili smo mu u ono vrijeme tih pedeset kvadrata pet i pol tisuća kuna,s time da su široke lajsne,plosnate,one koje idu na zid bile stare,a nove je stavio samo one male,trokutaste koje idu između zida i poda.,Da,njih je računao petsto kuna,a sve ostalo pet tisuća.
Za obnovu imam pedeset kvadrata,srećom smo se za hodnik odlučili za granit,a u spavaćim sobama nismo ništa dirali,tamo mi ne smeta što sjaj nije baš neki, dvije ionako niti ne koristimo

Hajde mi reci što misliš da je najbolje,mora biti čvrsto i sjajno,znaš ono,da se šminka može popraviti kada se pogledaš u parket.:icon_razz: Nije mi bitno hoću li potrošiti nešto više,samo neka ne bude da se opet mora kroz koju godinu raditi isponova.Ma ,da reknem-u vražju m...,bio moj sin i snaha u jednom stanu podstanar,parket rađen prije tridesetak godina,brisali ga samo vlažnom krpom,a sjajio se da te oči bole,a moj-ko da je iz vremena NDH-a ako ga ne premažem svakakvim pizdarijama.
Ako imaš volje,molim te napiši što mi i čega treba za pedeset kvadrata.

Da budem iskrena,najradije bih sve bacila van i stavila granit,ali muž neće.U hodniku ga imamo dvadeset pet godina i nema nikakvih problema.

Joj,zaboravila sam pitati,obzirom da se parket morao brusiti još prošle godine,a nismo nikako stigli,sada već na par mjesta to dosta jadno izgleda.Ima crnih mjesta,hoće li se to moći izbrusiti da bude opet normalno.Parket je hrastov,onaj što ima dvije nijanse,tamniju i svijetljiju,,znaš,ono,ko ornamenti.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Di je parket pocrnio tamo če i nakon brušenja ostat tamniji,tu nema pomoči nažalost,vlaga odradila svoje na hrastu

Za tu kvadraturu vam treba 5l temelnog laka
5l završnog po premazu,znači 10l ili 15l ovisno dal budete 2 ili 3 puta mazali a ja preporučam 3 puta
I 5l tekučine za kitanje

Preporučam lak Bona vodeni,proguglaj malo pa vidi malo o tom laku,jako poznat i zastupljen u svjetu,dok Chromoden nije išao van RH bar ja nisam čuo da je

Za stambeni prostor čist dobar Bona Mega a Bona Trafic je več za komercijalne prostore al mnogi ga koriste i u stambenim jer je stvarno čvrst,i dvokomponentan je za razliku od ove Mege

Temeljni lak Bona Prime a kit Bona Mix&Fil

Prodaju ga ovi kod Kermeka a isto tako imaju i neki Forbo isto dvokomponentni al nije tolko kvalitetan

Znači sa tim matrijalom i još poslom majstora nebi smjelo koštat više od 5,5 i pol tisuča
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zahvaljujem vam svima na pomoći,sada imam bar neka saznanja iz prve ruke,život me naučio da se treba raspitati prije nego se nešto počne raditi.Povjerenja je već odavno nestalo,pogotovo kada par puta zbog njega ispadneš magarac.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Stara tema pa da ju malo dignemo.
Znači drugi tjedan, možda i za vikend se kreće sa brušenjem parketa (40 kvadrata) hrastovog starog cca 60 god. Na njemu više nema ni laka ni boje jer tko zna kad je to zadnji put lakirano. Pošto se obnavljalo po stanu na mjestima gdje nije bio zaštićen ima dosta sitne žbuke i od gletanja prašine pa me zanima jel to bude smetalo prilikom brušenja. Ja sam to onak sa špahtlom na grubo počistio i pomeo i mislio sam malo sa vlažnom krpom oprat al mi majstor kaže da niš ne diram jer da će ić sa grubljim brusnim papirom koji će to počistit. Lak mi preporučuje chromoden dvokomponentni na bazi nitra sa čime se lakira parket u dvoranama. Jel će to bit u redu ili ima danas nešto novije i bolje?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam sebi dal stan sa cromodenom lakirat i jako je bitno obratit pažnju na valjke i prašinu.
Sve mora biti čisto inače če biti mrvica.

Ja sam uzel sjajni i zadovoljan sam,9 godina je,parket je hrastov.

Grublje mrvice pošpahtlaj i usisaj,a brušenje se vrši sa usisavačem.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Kolko je taj sjajni baš sjani? Ja si razmišljam o polusjajnom. Spavaća soba mi i nije toliko bitna, hodnik i dnevni boravak bi htio da dobro ispadnu.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
@mane;

Dobro te savjetuje majstor.

Ništa ne diraj, stroj će sve izbrusiti i lak obavezno nitro baza dvokomponentni...

kad se vratim doma piknem sliku što je kod mene rađeno pred par dana.

ps; imaš 3 razine sjaja laka;

Full sjajni koji se osobno meni ne sviđa jer ti parket na kraju ispadne ko laminat
Polu matt - taj sam ja uzeo
Full matt - nema sjaja, tj ima al izgleda kao da je debela rosa na parketu...

edit: evo slike

fTP84c6.jpg


ovdje je još dosta sjano jer je slikano neposredno nakon lakiranja
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Taj polumat je i meni nekako zapel za oko, nebi baš da mi blješti po stanu.

I još nešto, pošto ovaj parket nije ljepljen nego je slagan na daske i kolko sam skužio svaki treći ili četvrti je onda u falcu sa čavlima pribijen za te daske. Sad na mjestima kad hodam malo škripi i šuška, kako da taj dio fiksiram?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Majstor će ti bit stručniji od nas;)

Pretpostavljam da se prije lakiranja na mjestima može probušiti rupica u parketu i injektirati ljepilo ispod da to poveže......
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Svaki lak malo zmatira s godinama.
Samo na sjajnom se vidi svaka mrvica,i valjak i čist prostor puno znače.
Naravno i suh parket.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Bude ga lak povezal. Očekuj pukotine na nekim mjestima i to je sve.

Svi kažu Chromoden nitro, a nitko vodeni?
Jest da je najbolji, ali se smrada nemreš riješiti dva tjedna.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Neću vodeni jer mi se nije na stubištu baš pokazal. Nakon 3 i pol godine je zrelo za novo lakiranje.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Brušenje gotovo, lakiranje je počelo. Danas prva ruka, sutra druga, i u srijedu ide završno
e4c1d65187d79cfac69c48851bd34f77.jpg
4b923ec5624ebb7769eb483bf554d42e.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh