• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lastavice

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Mislim da bi pod svasta spadala ova tema.
Ove godine nakon par godina oblijetanja su sagradile lastavice svoje gnijezdo u garazi.
Zaista smo to prizeljkivali i ja i zena ovih godina i bili smo sretni jer vele da lastavice donose srecu.
Pojavilo se i cak pet mladih ptica i obitelj samo takva sve dok nije dosao susjedov klinac i srusio gnijezdo.
Nas nije bilo doma i mislio sam da je macka to sad rijesila i da je gotovo sa pticima.
No danas na moje veliko zadovoljstvo i srecu svi ptici zivi na podu garaze.
Ja sam ih stavio u plasticnu zdjelicu koja se tu nasla i namontirao ih u njioj na mjesto gnijezda.
E sad sta ce iz toga biti samo Bog i laste znaju.
Jel imate vi kakva iskustva jer sigurno po gospodarstvima neki imate iskustvo sa lastama!!??
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
možda prihvate ,pa se uspiju ove mlade odhraniti,ali najprije treba ovoga klinca izlupati kao vola u zelju:icon_axe::icon_axe:
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
možda prihvate ,pa se uspiju ove mlade odhraniti,ali najprije treba ovoga klinca izlupati kao vola u zelju:icon_axe::icon_axe:

Necu se zamjerati susjedu.Vise krivim svog sina koji je stariji sad ce u osmi nego ovog koji tek sad bude krenuo u prvi razred. Ali da sam ljut na oba jesam. Volim dok djeca sami medju sobom rijese problem nego da se starci mijesaju.

Gledam cijelo vrijeme lete nutra van laste ali od juce mali ptici nez znam da li su jeli. Dok sam ih pokupio disali su i vise manje bili aktivni.Pravo je cudo kako ih macka nije skuzila???
Laste su mi jedne od najdrazih ptica jos od djetinjstva. Bas bih volio da ostanu kod nas!!
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Ja imam lastavice svake godine imaju gnijezdo u stali samo radi njih se skida dokraja jedan prozor da mogu slobodno kad zele u stalu i van nadam se da ce i tvoje prihvatit i odhranit ih javi kako bude proslo sve!!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ja imam lastavice svake godine imaju gnijezdo u stali samo radi njih se skida dokraja jedan prozor da mogu slobodno kad zele u stalu i van nadam se da ce i tvoje prihvatit i odhranit ih javi kako bude proslo sve!!
Ma da ,prekrasne su to ptice i njihove vrtolomije u letu.
Danas ih vise nisam dirao,od kako sam u jutro slozio gnijezdo.
Sutra cu ipak pogledati ako je koja uginula da ju maknem da imaju vise mjesta i sanse za prezivijet ostale.Bio bih sretan da bar koja prezivi i da poleti.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,357
Mislim da bi pod svasta spadala ova tema.
Ove godine nakon par godina oblijetanja su sagradile lastavice svoje gnijezdo u garazi.
Zaista smo to prizeljkivali i ja i zena ovih godina i bili smo sretni jer vele da lastavice donose srecu.
Pojavilo se i cak pet mladih ptica i obitelj samo takva sve dok nije dosao susjedov klinac i srusio gnijezdo.
Nas nije bilo doma i mislio sam da je macka to sad rijesila i da je gotovo sa pticima.
No danas na moje veliko zadovoljstvo i srecu svi ptici zivi na podu garaze.
Ja sam ih stavio u plasticnu zdjelicu koja se tu nasla i namontirao ih u njioj na mjesto gnijezda.
E sad sta ce iz toga biti samo Bog i laste znaju.
Jel imate vi kakva iskustva jer sigurno po gospodarstvima neki imate iskustvo sa lastama!!??

Joj Tega malega treba istući :icon_madu::icon_madu:

Meni su u garaži lastavice sagradile gnijezdo i imaju nekih 3-4 ptiča u nutra što je vrlo krasno usto imamo u štali nekih 3-4 gnijezda i stalno imamo lastavice svako ljeto to je krasno za vidit jer lastavice jedu muhe pa ove godine ima 5 puta manje muha ;) i ja mislim da su lastavice sveta:(angel): ptica :)

Ja sam jednom zatvorio štalu i prozore i kad tad tata dođe i govori mi da ko je zatvorio štalu zbog lastavica samo vidiš izađem aj van ono sve lastavice tamo kod štale nemogu uć :DDD ja brže otvorio štalu i vidio da unutra ima puno ptiča ;)

I neka se zna lastavica je hrvatska ptica i nek ti je sa srećom sa lastavicama neka sve prežive ako bog da ;)
 
Posljednje uređivanje:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Joj Tega malega treba istući :icon_madu::icon_madu:

Meni su u garaži lastavice sagradile gnijezdo i imaju nekih 3-4 ptiča u nutra što je vrlo krasno usto imamo u štali nekih 3-4 gnijezda i stalno imamo lastavice svako ljeto to je krasno za vidit jer lastavice jedu muhe pa ove godine ima 5 puta manje muha ;) i ja mislim da su lastavice sveta:(angel): ptica :)

Ja sam jednom zatvorio štalu i prozore i kad tad tata dođe i govori mi da ko je zatvorio štalu zbog lastavica samo vidiš izađem aj van ono sve lastavice tamo kod štale nemogu uć :DDD ja brže otvorio štalu i vidio da unutra ima puno ptiča ;)

I neka se zna lastavica je hrvatska ptica i nek ti je sa srećom sa lastavicama neka sve prežive ako bog da ;)

Eto danas sam dvije bacio -uginule su.
Jos tri koliko vidim su gladne i po tome zakljucujem da ih laste hrane i da ce se odhraniti.
Nisam imao nista drugi prikladnije nego jednu plasticnu zdjelicu i tu sam stavio pticice da ih sklonim od macke.
Pricvrstio sam tu zdjelicu sa pticima na mjesto gdje je bilo gnijezdo,ali sam danas u jutro tri nasao na podu garaze.Dvije mrtve i jednu zivu.
Ovu zivu sam vratio u zdjelicu i vidio da su u nutra jos dvije gladne.
Stare laste ih hrane posto vidim da cijeli dan lijecu nutra van i vidio sam da idu u zdjelicu k svojim pticima.
Zadovoljan sam za sad sa time sto ih nisu napustile iako su u plasticnoj zdjelici !
Vidjet cu sta donosi drugi dan!!
Da bar prezive i da naprave novo gnijezdo !!
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Kod mene u stali lastavice dolaze sigurno 3-4 god,bude za jedno ljeto po po 3-4 legla,i tako predprosle godine gnijezdo se otkinulo i lastavice spale i tako iz sazaljenja stari na mjestu gdje je bilo gnijezdo zakovo kartonsku kutiju i ubacio mlade ali roditelji iz nekog razloga nisu ulazili pticima dva dana i za ta dva dana,moja mati je ubijala muhe i jednu po jednu je davala pticima i pojila ptice kapljicama vode i poslije su ih prihvatili roditelji i svi su se odhranili.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Kod mene u stali lastavice dolaze sigurno 3-4 god,bude za jedno ljeto po po 3-4 legla,i tako predprosle godine gnijezdo se otkinulo i lastavice spale i tako iz sazaljenja stari na mjestu gdje je bilo gnijezdo zakovo kartonsku kutiju i ubacio mlade ali roditelji iz nekog razloga nisu ulazili pticima dva dana i za ta dva dana,moja mati je ubijala muhe i jednu po jednu je davala pticima i pojila ptice kapljicama vode i poslije su ih prihvatili roditelji i svi su se odhranili.
To je lijepo ljudski.
Moje laste idu k pticima i valjda ih onda i hrane.
Pogledao sam u jutro da nije koji ispao,ali sve je OK.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,357
Mora bit dobro kolega tihi mora hehe danas bratu kod pekara sa motoricem i vidio svoje laste kako lijecu u gnijezda ma milina za vidit
 
M

MOCO

Guest
to je jako dobro ako ih laste nisu napustile, a klincima dobro objasni šta su napravili nek zapamte to dobro! nemaš se ti šta susjedima zamjerat, ako je sad srušio laste i nitko mu ništa ne kaže, šta je sljedeće??

meni je puna štala lastavica, a imam ih i u podrumu i zato sam skinio vrata da ih netko slućajno ne zatvori i kad se one vrate to se baš osjeti neka dobra energija! Svake godine othrane po 3x mlade, sad su se u nekim gnijezdima već 2. počele izlijegati. 3. generacija zna bit slaba ako ne naraste dovoljno (ako zahladi) tamo do gospojine kad se one spremaju za put.

prije 2 godine dvije laste su mi uletile u ljepilo za muhe u štali (od onda to ne stavljam) pa sam ih prao benzinom i onda šamponom i sušio ih i ostavio u jednoj kutiji visoko i do navećer su odletile
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
to je jako dobro ako ih laste nisu napustile, a klincima dobro objasni šta su napravili nek zapamte to dobro! nemaš se ti šta susjedima zamjerat, ako je sad srušio laste i nitko mu ništa ne kaže, šta je sljedeće??

meni je puna štala lastavica, a imam ih i u podrumu i zato sam skinio vrata da ih netko slućajno ne zatvori i kad se one vrate to se baš osjeti neka dobra energija! Svake godine othrane po 3x mlade, sad su se u nekim gnijezdima već 2. počele izlijegati. 3. generacija zna bit slaba ako ne naraste dovoljno (ako zahladi) tamo do gospojine kad se one spremaju za put.

prije 2 godine dvije laste su mi uletile u ljepilo za muhe u štali (od onda to ne stavljam) pa sam ih prao benzinom i onda šamponom i sušio ih i ostavio u jednoj kutiji visoko i do navećer su odletile
Svaka cast na brizi i trudu.
Veli se tko nije prema zivotinjama nije ni prema ljudima. Ja vjerujem da je tako.
Sto se tice klinca koji ue srusio gnijezdo dobio je samar od mog sina i to odmah na licu mjesta.
Mislim da nije namjerno iz zlobe nego vise iz znatizelje .
Mislim da mali to vise nece ponoviti.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
juce sam se nagledao u gnijezdo i tri ptica su ziva.Necu puno smetat i nastojim im dati sto vise mira.Oprao sam zdjelicu od izmeta i stavio ptice natrag.Vidim stare laste lijecu i hrane ih. Sutra cu opet skinuti posudu i vidjeti kakvo je stanje,jer prosli put je jedna bila puno zivlja od ove druge dvije-cak mi je i poletjela pa sam ju morao hvatat.Druge dvije su bile zive ali samo su lezale.Sad se brinem sta je sa njima ili su se kasnije malo izlegle ili .... sutra cu provjeriti.
Nekad se ih zna sakupit i po desetak dok treba macku otjerati.
Koju one komunikaciju imaju !! Susjed par sto metara od mene ima tri gnijezda pa vjerujem da se one medjusobno pomazu.
Primijetio sam da ne vode brigu samop dvije laste tj roditelji nego ih po cetri lijece ka malim pticima.
Zanimljive, lijepe i korisne su te laste !!!!!!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ptici su zivi i laste ih hrane.Ja sam ih danas iznio van i pocistio posudu u kojoj borave umjesto gnijezda.
Ako bude srece jos i kod polijetanja da ih macke ne zgrabi -bit ce sve u redu.
Danas sam opet onog naprednijeg ptica nasao na podu garaze-izletio je van a jos nije za letjeti nego samo par metara i padne :D
To me samo jos brine da ne padne iz gnijezda i da ga macka ne pojede !!
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Najbolje bi bilo da ih ne diraš jer osjete tvoj miris. Kod mene se druga generacija izlegla. Ovo je bila prva generacija:
 

Prilozi

  • P5310935.jpg
    P5310935.jpg
    37.8 KB · Pregleda: 182

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Čoeće , tebe čeka dugo lutanje po labirintima viječnosti .
Hvala ti u ime ptica .
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Čoeće , tebe čeka dugo lutanje po labirintima viječnosti .
Hvala ti u ime ptica .

Od kako sam upoznao ljude volim zivotinje :s:

Sala mala ali ima tu i istine !!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Čudno da seru unutra , obično znaju guzicu naprčiti pa seru van ?
Možda im je zdjelica skliska pa zato i padaju
 

Najnoviji postovi

Na vrh