• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Led rasvjeta

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Nisam na forumu nasao nista o led rasvjeti, pa otvaram novu temu. Posto mi je led unistio ulicnu rasvjetu, razmiljam o ekonomicnoj led rasvjeti, koliko se isplati, s obzirom da je pocetno ulaganje vece. Mislim na ulicnu rasvjetu.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Pa evo, kod nas u selu su pred jedno pola godine jedan dio ulične rasvjete zamijenili sa led rasvjetom. Mogu reć da je cesta puno bolje osvjetljena od klasične rasvjete, jedino sam primjetio da dosta bliješti u oči kad se voziš. Da li je možda rasvjeta stavljena pod krivim kutem ili je nešto drugo posrijedi ne znam.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
ma imam dva reflektora koja palim po potrebi, kako bih se snalazio oko kuce bez svetla, a gradsku nemam jer sam dalkeo od grada, ma to sam napravio za male novce, dva reflektora sa zivinim sijalicama, koje je led polupao, sad me zanima kako idu stvari sa led.
 

Fabio10

Novi član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
0
Bok bok, novi sam ovdje, a volio bih se informirat o LED rasvjeti.. Vaša iskustva? :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
@power , ja imam onaj obični reflektor od 20W i to sasvim solidno sija , e sad koliko površine može pokrivati sa toliko svjetlosne moći zavisi koliko ti želiš da bude jako osvijetljeno
U svakom slučaju sa svojih 20W sasvim impresivno svijetli
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Na kojim naponima rade LED ćelije u ovim stabilnim reflektorima ?
Mjerio sam ove manje (10-20W) i oni rade na 30tak volti , a nabavio sam jednu led ćeliju od 2X100W i ona mi se ne odaziva na tom naponu , da joj ne treba možda nešto drugačije???
Imao sam dovoljno struje , napon je bio stabilan.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Ove od 10w rade pak na 9-12v ,a 20 pa naviše rade na 30-37v...

Ja kod sebe imam par ovih od 50 i 100w, spjam ih preko boost convertera sa cv i cc karakteristikom.
Odnosno preciznim podešenjem napona i maksimalne struje.

S tim da naglašavam ovo maksimalne struje.
Neznam koliko se razumješ ali takvim ledicama treba izvor konstantne struje...
To postizemo led driverima, sve ovisi na sto mislis spajat...


Inace sve ledice 10 20 30 50 100 su zapravo serijsko paralelna kombinacija malih ledica, sad pošto su tvoje te dvije od 100 w mogu pretpostavljati da su spojene u seriju te da im je potreno 60-70v ...
Ako nemas tocan model ili podatke morat ces experimentirati...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Evo jedna slika tog čuda.

Znači sastavljeno je iz dva nezavisna kruga , podijeljeno je po sredini vidiš u donjim krajevima da ima dva mjesta za napajanje.
Svaka polovina je podijeljena u tri grupe po 40 žarulja spojenih u seriju , koliko sam mogao da uspijem propratiti vodove.
Znači jedna polovina ima ukupno 120 sijalica , po 40 je spojeno u seriju i te tri grupe su spojene paralelno.

Eto valjda to ti pomogne u shvatanju problema.

Izgleda tu treba veći napon od onoga koji sam ja spajao.
A spajao sam na klasični trafo i posle njega gretz , nisam imao nikakve stabilizacije osim auto transformatora koji mi je bio prije glavnog trafoa pa sam time polako upuštao napon jer sam se bojao da ne pretjeram.
 

Prilozi

  • IMG00390.jpg
    IMG00390.jpg
    33.4 KB · Pregleda: 57

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Rasklopio sam jedan mali reflektor od 10W koji ima isti ovaj sistem žarulja i na njemu je napajanje od 28V a spojeno je po 9 komada žarulja u seriju što ispada oko 3V po žarulji.

Ako je na onom panelu u prethodnom postu u seriji 40 žarulja a ako je 3V po žarulji meni bi trebalo oko 120V za njega.
Meni to nekako zvuči previše !?!?!?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Nije previše. Radni napon LED-ica je oko 2.7...3V, pa si dobro izračunal.
A i ima logike, jer se ista shema koristi i za Ameriku, gdje je napon pola našeg.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Ja sam stavljao umjesto H1 u rotacioo svjetlo , nisam bio nešto zadovoljan , slabo je sijalo.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
mozda nije prava tema, ali nisam mogao da nadjem odgovarajucu.... naime, zelio sam da napravim jednu lampu za ribolov koja bi radila na akumulaoru 12v 7ah.... medjutim imam veliki problem, ne umijem da postavim jedan obican prekidac.... ja to povezem , po meni ok, ali ne funkcionise varnici mi na klemama... da li neko zna kako da postavim prekidac...? kako se povezuje?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ljevo gdje je plus i minus je akumulator , na dnu slike je prekidač , desno gdje je križ je žarulja
preview_html_28b2b903.png
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
hitno hitno hitno :) :) znam da nije bas tema za ovo ali stvarno je hitno.. bratu mi treba neko svijetlo ya skolu, treba da se napravi od dinama...e sad ja imam dinamo kao sa slike ali ne znam kako da ga spojim... na njemu je smao jedna bukasna, kako to ide stvarno ne znam. Ima li neko kakvo iskustvo? dinamo je ovakvo:
images
 
Na vrh