• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Licencirani bikovi

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Dali se kod nas mogu kupiti licencirani bikovi i po kojoj cijeni i dali netko zna nešto više o tome
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
neznam baš puno ali ti bikovi koji imaju licencu kod nas ko da i nemaju, a znam da ivica hajdina i zlatko mužinić imaju za prodati bikove na kojima je napravljen genomski test u austriji, a sad licencu na temelju toga neje problem dobiti
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
danas sam molo razgovarao s svojim veterinarom malo oko toga i veli da se izabere bilo koji bik i što se tiče veterinarskih stvari biku se izvadi krv i bris na spolne bolesti i još ima neka procedura oko HPA (moram se raspitati)

meni ta oplodnja stvara velike probleme.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Dali se kod nas mogu kupiti licencirani bikovi i po kojoj cijeni i dali netko zna nešto više o tome

Može se.
Ja sam ga prodavao, nitko ga nije želio.
Bik mora imat kontrolirano podrijeklo.
HPA komisija ga izmjeri važe itd...
Košta te cca 950kn
Možeš ga koristiti samo na svom stadu.
Isplati se ako imaš desetak krava ili više.
Iz uvoza su me tražili 28 000kn za bika 14mj.
Ja sam svog prodavao za 10 000kn 16mj star,i bio preskup.

Ciljaš na nešto posebno?
 
M

MOCO

Guest
Kako ide to s licenciranjem? ja sam htio jedno moje tele licencirati i bili su totalno nezainteresirani "ma joj šta će ti to kad imaš u centrima toliko sjemena na izbor, pa moraš ga vagat, blabla....." i eto nisam. A mali je imao savršene roditelje i pretke,a i on sam je bio dobar. I sad mi je jako žao, jer nakon toga sam strašno kiksao s reprodukcijom
 

mali gazda

Član
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
93
dal to znači ako se kupi ili odhrani takav bik da se veterinarima ne mora plačati pripusnica ali kak dalje rješavati papire za tele ,koliko dugo taj bik može ostati u stadu,i sad npr .mi imamo mješane vrste u stadu kako bi to funkcioniralo da se uzme samo simentalac ? inače imi smo u zadnje vrijeme imali velikih problema s veterinarima što se tiče osjemenjivanja pa nas jako zanimaju takvi bikovi
 
M

MOCO

Guest
kad imaš licenciranog bika u štali, onda ti se sva telad računaju kao njegova i nemoraš se zjbvt s veterinarom i pripusnicama. Meni bi to defimitivno pojeftinilo proizvodnju i poboljšalo reprodukciju i mliječnost i sve.
 

mali gazda

Član
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
93
kad imaš licenciranog bika u štali, onda ti se sva telad računaju kao njegova i nemoraš se zjbvt s veterinarom i pripusnicama. Meni bi to defimitivno pojeftinilo proizvodnju i poboljšalo reprodukciju i mliječnost i sve.

da imamo bika doma itekako bi si smanjili troškove pa na sve strane nam govore da si sami smanjimo ulazne troškove ako se takav bik sa papirima može kupiti za otprilike 10 000 kn i da se to oko papirologije sve odvija po zakonu da nemamo problema sa inspekcijama onda mislim da se i nemamo baš previše za dvoumiti između veterinara i bika za kojeg još na kraju opet dobiješ novac kad ide na klanje :shock:
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Evo malo sam se raspitivao kod HPA (odjel za govedarstvo) a i čuo sam se s kolegom IVANCINNOM kojem zahvaljujem na informacijam samo što on ima u sustav krava-tele.

A kod mlječnih krava je situacija malo drugačija, za bika kojeg se traži licenca oba roditelja moraju biti 100% čista pasmina i imati uredno rodoslovlje.
Majka bika mora biti u sustavu kontrole mlječnosti i mora imati veću proizvodnju od prosjeka proizvodnje u RH za simentalsku pasminu to iznosi preko 4903 kg a za holštajn činimise 6564kg ( tako mi je rekla gospođa iz HPA)
Njihov izlazak, mjerenje itd. dođe oko610kn
rodovnik oko250 kn

Veterinarski troškovi neznam koliko ali treba izvaditi krv i bris na spolne bolesti, kolega IVANČANIN veli da to subvencionira država ,moram priznati nisam se kod njih detaljno raspitivao

Neznam kako vi ali ja imam veliki problema s umjetnom oplodnjom i zato razmišljam da imam licenciranog bika.Prvo, drugo osjemenjivanje bi radio s elitnim bikovima pa ako uspije i tele bude žensko takvu telad bi ostavljao a ako neuspije iz prvog drugog puta onda bi pripuštao s svojim bikom, a htio bih imati licenciranog da me nemože niko zajebavat jer vidite kakva su vremena došla .
 
M

MOCO

Guest
a kad se mora prijaviti bika za to? ja mislim čim se oteli,nemože se radit na več starijim telcima?
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Licenciranje se izgleda radi ako sam dobro zapamtio ne prije 14mjeseci, ali se može provjeriti odmah po telenju dali zadovoljava kriterije za licenciranje
 
Na vrh