• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Postoji tehnika branja s kišobranom, ispod grmova se stavi kišobran i bobice se otresu u kišobran koji je okrenut naopačke.
Što se tiče oprašivača, pčele teško oprašuju, ja sam gledao baš i sav posao su obavili bumbari. Zato ja ove sezone radim bumbarima domove.
 

perun

Novi član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
12
Što se tiče oprašivača, pčele teško oprašuju, ja sam gledao baš i sav posao su obavili bumbari. Zato ja ove sezone radim bumbarima domove.

U tome i je caka. Pčele o kojima ja govorim nemaju puno veze s onima na koje vi mislite. Naime, ja uzgajam solitarne pčele koje po konfiguraciji tijela i načinu oprašivanja više liče na bumbare. U odnosu na medarice lete na nižim temperaturama (ako je sunčano već na 5 °C), efikasnije su 120 puta, ne bodu, nisu toliko podložne bolestima niti parazitima, ne prave med... Vjerujem da su bumbari još ispred njih, ali jako ih je teško privući u voćnjak, barem naše divlje. Solitarne pčele se naprotiv puno jednostavnije uzdržavanju i umnožavaju.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Bumbar, pčela i na kraju soliterka u efikasnosti oprašivanja haskapa...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne bih se složio, nema do solitarne pčele, odrade puno više od bumbara i običnih pčela. Kao što kolega kaže, kreću na nižim temperaturama i za neke vrste su neophodne.
 

perun

Novi član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
12
S još jedne strane sam dobio informaciju da solitarne pčele ipak nisu dobri oprašivači haskapa. Ne odgovara im taj oblik cvijeta pa ne mogu skupljati pelud s njega.
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Pozdrav!
Da li možda netko planira kupiti sadnice haskapa iz Poljske ove godine? Pitam zbog podjele troškova dostave ako ima zainteresiranih?
 

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Zdravo drugari
Ovu biljku o kojoj pisete ja imam vec oko 12 godina . U Rusiji je jos nazivaju i majska jagoda jer cveta jos u vreme kada je sneg. Imam oko 3 000 komada . Velicina je oko 1.30 cm i svake godine odlicno radjaju. I meni je led u 3. mesecu nacinio stete ali nije ni vazno.
Savet: nemoj da vas neko laze da je za oprasivanje potrebno nekoliko sorti. namerno sam drzao jednu biljku u sobi tj. u podrumu da bi proverio. Sva je bila u rodu. Imam samo sorte : bakcaru i plavu pticu.. ne umem da postavim slike ali na forumu : Svet biljaka forum u opciji voce pod imenom lonicera kamcatika kareulea sve pise i svuda ima slika od male sadnice pa do plodova .
S postovanjem Nenad Sinadinovic .
 

hampy

Novi član
Tu od
19 Tra 2015
Poruka
16
Pozdrav!
Da li možda netko planira kupiti sadnice haskapa iz Poljske ove godine? Pitam zbog podjele troškova dostave ako ima zainteresiranih?

Ja sam mislio naručiti ove godine. Već sam kontaktirao rasadnik u Poljskoj ali su mi iskrsnuli neki drugi neplanirani troškovi pa sam odusta. Možda budem nagodinu naručivao ali onda ću si naručiti puno više nego što sam sada planirao.
 

mihaella

Novi član
Tu od
24 Srp 2015
Poruka
8
pozdrav! ja sam nova u svemu ovome, još uvijek istrazujem sve moguce o haskapu, imam povrsinu od 3000 m kvadratnih gdje bi ga zasadili.. sad bih molila Vas koji imate iskustva s tim poneki savjet, i gdje planirate prodavati urod? Mene je na ovo sve potakao ćlanak na agroklubu gdje se traze kooperanti za proizvodnju, ali su cijene sadnica puno vece.. Hvala svima
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
To su klauni koji ti pokušavaju prodati sadnicu po 3 puta većoj cijeni od one koju su oni kupili u Poljskoj i onda otkupljivati eko uzgoj ručno bran po mizeriji od čini mi se 5€ (ako postoji organiziran uzgoj)... A osim toga u HR već postoji nekoliko plantaža haskapa tako da oni samo pričaju bajke.
Prodaja sadnica u HR je uglavnom preprodaja uvezenog iz Poljske.
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Zdravo drugari
Ovu biljku o kojoj pisete ja imam vec oko 12 godina . U Rusiji je jos nazivaju i majska jagoda jer cveta jos u vreme kada je sneg. Imam oko 3 000 komada . Velicina je oko 1.30 cm i svake godine odlicno radjaju. I meni je led u 3. mesecu nacinio stete ali nije ni vazno.
Savet: nemoj da vas neko laze da je za oprasivanje potrebno nekoliko sorti. namerno sam drzao jednu biljku u sobi tj. u podrumu da bi proverio. Sva je bila u rodu. Imam samo sorte : bakcaru i plavu pticu.. ne umem da postavim slike ali na forumu : Svet biljaka forum u opciji voce pod imenom lonicera kamcatika kareulea sve pise i svuda ima slika od male sadnice pa do plodova .
S postovanjem Nenad Sinadinovic .

Dobrodošao na forum, Moravac.

Par brzopoteznih pitanja:
- navodnjavaš li?
- po kojoj cijeni plasiraš?
- prodaješ svježe ili ih prerađuješ?
- kako ih prihranjuješ?

Unaprijed hvala,
Goran
 

mihaella

Novi član
Tu od
24 Srp 2015
Poruka
8
da, cijena je triput veća, ali prednost je ugovor o otkupu, na 10 godina, zato razmisljam da bi bolje bilo krenuti samostalno u sadnju.. Vi koji ih vec imate posađene, gdje planirate prodati, ili cete ih sami prerađivati?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Moraju biti skuplje sadnice jer je ekološki certificirani materijal, normalno ne moraju biti toliko skuplje. Oni traže ekološki uzgoj što je opet bitna stavka te nude jeftiniji repromaterijal.
 

mihaella

Novi član
Tu od
24 Srp 2015
Poruka
8
Neznam tko ih certificira, i da, oni nude jeftiniji repromaterijal, pomoć i podršku tijekom trajanja ugovora, garantiraju otkup i cijenu kroz tih 10 god.
To smatram vrlo bitnim, jer ovdje kod mene nema tržišta na koje bi mogli plasirati niti svježi haskap a ni prerađevine, možda bi tržišta i bilo, ali po ovakvoj cijeni koju oni nude sigurno ne.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Samo se nemoj vezati ugovorima i sitna slova čitaj jer možeš štrik oko vrata vezati...
 

hampy

Novi član
Tu od
19 Tra 2015
Poruka
16
To su robovlasnički ugovori i svatko tko je ušao u takvu koperaciju nije dobro prošao. Kao prvo moraš od njih uzeti sadni materijal koji je daleko skuplji nego npr u Poljskoj, a što se tiče certificiranog sadnog materijala u hrv ga ja mislim nema nitko nego ga baš naprotiv uvoze iz poljske. Kao drugo od njih si ugovorom vezan uzimati razna eko gnojiva i sredstva za špricanje po isto tako daleko većim cijenama. Ugovor na 10god je previše a cijena od 5€ uz otkup svog uroda je super samo da nema tog ručnog branja i da se ne moraju od njih uzimati repromaterijali.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
5€ isključivo mehaničko branje a ne ručno. Ako se američka borovnica iz konvencionalnog uzgoja prodaje po 50kn onda se može i prvo sezonsko voće koje nije raslo u plasteniku prodavati po najmanje toj cijeni. Za eko još i veća cijena.
 

Najnoviji postovi

Na vrh