• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

hampy

Novi član
Tu od
19 Tra 2015
Poruka
16
Ima tko kakvu informaciju kako podnosi močvarno tlo. Tlo na kojem se zadržava dosta vode tokom godine pogotovo sada u ovo vrijeme i na proljeće kada veći dio zna biti pod vodom. Pročitao sam negdje da su idealna dobro drenirana tla kao i za većinu voća ali i da može uspijevati na ovakvim tlima pa me zanima da li ima još netko nekakvu informaciju o tome.
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Preživjet' će poplavu i sve te loše uvjete i ponekad će se u prirodi naći na takvim područjima koja su bogata organskom materijom, većinom tresetom i - poplavljena, ali tamo jako slabo uspjeva plod i generalno ne naraste velik grm.
Za dobar urod i razvoj sadi se na dobro propusnom tlu s puno organske materije.
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Istina preživjet će one svašta..
Mi smo ih sadili po uvjetima da boli glava. Praktički su rupe bile pune vode i sve su opstale. Tako da vjerujem da mogu preživjeti i u lagano močvarnom tlu. Pitanje je koliko dugo i pod koju cijenu.

Sadimo ih slijedeću jesen u tlo koje je bilo močvarno pa ćemo znat detalje :).
Jedino ćemo mi višak vode preusmjerit u kanale da baš ne plivaju.

Na našem nasadu se do sada pokazalo da im izvrsno odgovaraju pozicije koje su u polu hladovini tamo su se biljke najbrže razvijale, čak i ako su ostale neko vrijeme u dubljoj travi su naglo ojačale.
Hladnoća im ne smeta niti najmanje kod mene temp padaju i ispod -10 i nema problema. Počele listat bez problema na temperaturi oko 0 čim su se digle iznad snjega.

Znam da ne trpe jako puno sunca , pogotovo jakog sunca čak i sa zaljevanjem svakih par dana je upitan opstanak.
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Ima tko kakvu informaciju kako podnosi močvarno tlo. Tlo na kojem se zadržava dosta vode tokom godine pogotovo sada u ovo vrijeme i na proljeće kada veći dio zna biti pod vodom. Pročitao sam negdje da su idealna dobro drenirana tla kao i za većinu voća ali i da može uspijevati na ovakvim tlima pa me zanima da li ima još netko nekakvu informaciju o tome.

Ne voli stajaću vodu - listovi požute i otpadnu pa potjera nove mladice kad se tlo osuši - i tako u krug.

Nemoj.
 

hampy

Novi član
Tu od
19 Tra 2015
Poruka
16
Ako budem sadio na takvom mjestu potrudit ću se da ne stoje u vodi odvest ću vodu nekakvim kanalićima dalje.
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Jel ko od vas proizvodi sadnice..
Posadio bi desetak komada pa mi netrebaju licence i ti bakrači nego obične sadnice koje ne koštaju ko da se uzgajaju na marsu....
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Imam neke svježe informacije za otkup bobica haskapa. Proizvođači, uzgajivači, javite se. Ideja je ujediniti uzgajivače i zajedno nastupiti prema globalnom tržištu. No kako nama na ovim prostorima slabo ide ujedinjavanje, volio bih da me razuvjerite :) Javite se za više info na privat poruke
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Imam neke svježe informacije za otkup bobica haskapa. Proizvođači, uzgajivači, javite se. Ideja je ujediniti uzgajivače i zajedno nastupiti prema globalnom tržištu. No kako nama na ovim prostorima slabo ide ujedinjavanje, volio bih da me razuvjerite :) Javite se za više info na privat poruke

I'm in da se nađemo i pokušamo dogovoriti. :)
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Imam neke svježe informacije za otkup bobica haskapa. Proizvođači, uzgajivači, javite se. Ideja je ujediniti uzgajivače i zajedno nastupiti prema globalnom tržištu. No kako nama na ovim prostorima slabo ide ujedinjavanje, volio bih da me razuvjerite :) Javite se za više info na privat poruke

Ujedinjavanje uvijek..... Za kontakt može privat,mail itd :)
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Jel se može kako udružiti oko nabavke sadnica, pritom mislim i na nas koji bi nabavili 20-30 sadnica za početak...
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Danas se otvorili lisni pupovi, još par toplih dana i prolistao bu...
Samo još bu sigurno zahladilo pa pitanje koliko je dobro kaj je več krenula vegetacija.....
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Yep, mislim da bude sranje žešće i jedan od problema s tom biljkom. Pretople zime.
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Za njih najnormalnije.. Trpe temp do -40, listaju i cvjetaju na temp do -5 a cvijet trpi i do -10 ;).. Možda malo prerano ali neće im ništa biti..
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Pa neće njima ništa biti naravno, samo dok procvjetaju nema oprašivača pa neće biti niti ploda.
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
mislim da to nije problem jer biljka koja cvijeta praktički u zimi teško da se genetski bazira na oprašivanje kukcima...
inače pčele ovih dana rade najnormalnije, puni su ih lješnjaci i vrba...
 

Najnoviji postovi

Na vrh