• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

lotanje tokarskih noževa

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
pozdrav!

da li netko ima iskustva stokarskim strojevima tj. noževima...

imam one noževe što na sebi imaju zalotanu pločicu, i sad imam nekoliko komada na kojima mi je pločica ili otpala ili se raspala pa treba druga...

dakle zanima me koji je postupak lotanja (valjda tvrdo lotanje) pločica na nož?

što mi minimalno treba od opreme? cjena?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Kaj ne koristiš držače s izmjenjivim pločicama?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Mani kolega to radi autogenim aparatom , zalije obično srebrom ako ga imamo ili mesingom.
Mada vidio sam u prodaji neke kao briketiće , postaviš ga ispod pločice i samo zagriješ , on se istopi i zalemi (zavari) pločicu za nosač, nisam sa time nikad radio.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Savo gdje ima za kupiti tih "briketica" za lemljnenje,mada ja koristim nosace za izmjenjljive plocice ali bih imo par fazonskih plocica da zalemim
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
I mene sad zanimaju ti briketici! Cime se to moze ugrijat??
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
To sam vidio na vašaru u Rumi , obično imaju oni ukrajinci što prodaju takatske alate .
Nisam radio sa time mislim da je neophodan autogeni aparat , možda i neki plinski dobar plamenih bi mogao , to neznam.

Kao što rekoh , srebrena žica sa onim plaštom na sebi je najbolja (neznam stručan naziv) , može i mesing ali je malo zeznutije jer se mora sa boraksom raditi ali i to je uporebljivo.
 
E

el pibe

Guest
Srebro i fluks najbolja kombinacija.Tak smo barem mi koristili.Treba znati dobro naštimati plamenik.Inače ako se pregrije pločica, ispuca i raspadne se.Tak da niš od tokarenja.Meni su najbolje ove izmjenjive.
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
Da li se moze lotati pomocu onog malog plamenika mislim da je butan, neznam tocno, ima onaj mali spremnik plina cca litru, mislim da kosta oko 100kn, a boca , da ne kazem konzerva hehe, kosta oko desetak kn
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
mislim da je temperatura preslaba, ali opet, videl sam limara dok je sa time lemil žljebove.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,549
Da li se moze lotati pomocu onog malog plamenika mislim da je butan, neznam tocno, ima onaj mali spremnik plina cca litru, mislim da kosta oko 100kn, a boca , da ne kazem konzerva hehe, kosta oko desetak kn
Nemože moraju biti boce (kisik i Acetilen).E sad koliko je to isplativo....
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Lijepo brenercic ali radije za 150 km dam da mi se napune boce kisikom i acetilenom, jer za ovakvim malim nemam potrebu,ali je bez daljneg dobar kad treba gdje na teren
 
E

el pibe

Guest
Skup sport dok iskompletiraš opremu za lotanje,Koštalo te bude više neg da si složiš garnituru noževa koja ti treba za tokarenje.A i kak ti velim kad i nabaviš opremu treba znati lotati.Najbolje da daš nekome da ti to nalota nemre ti puno uzeti.Ali izmjenivi noževi su zakon i rađe si to nabavi i samo rotiraš jer su pretežno kvadratni ili trokutasti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Problem su profilni (fazonski) noževi. Takvi nejdu s pločicama. Stirija je OK, sve dok ti netreba tvrdi nož.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
ZJ slazem se,kao sto sam ranije i napiso da bi trebo da zalotam neke fazonske plocice, stirija nije neko rjesenje iziskuje mali broj obrtaja dosta emulzije i brzo se tupi,nju koristim ma ustvari i ne koristim je bs zbog navedenog,
 
E

el pibe

Guest
Ne vidim problem fazonski noževi se prodaju od 30kn.Znači idemo lotati ak nemaš opremu,ne znaš lotati. Koliko to košta na kraju?Kak sam i reko kupiš si ne jednu nego složiš tri kompleta noževa za sve operacije kaj ti treba ovih fazonskih ak ti takvi više odgovaraju.Dolaze u tri izvedbe P,M,K znači moreš tokariti razne materijale.Fazonski je slažem se "masivniji"Primjer ja sam sa fazonskim istokario brdo prirubnica sa stijenkom 20mm.S time da sam uzeo opaki špan.Sve me je bilo strah špenu gledati.Niti jednom ga nisam morao dobrusiti,odradio je vrhunski posao.Dok nije došao u tuđe ruke i ovaj ga je skrhal na nekoj gluposti jer je zašel ravnati neku osovinu sa čela i bedak ga je podlagal i centriral u stotu.A onaj koji tokari zna kaj se dogodi kad dojdeš do sredine:icon_rofl:
 

Najnoviji postovi

Na vrh