• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

LUK SREBRENAC IZ RASADA

Lesi

Novi član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
16
Ajde nam malo pojasni ako imaš vrimena tehmologiju uzgoja. Koje sjeme siješ, s čim, kada. Kako i kada provodiš zaštitu. Rokovi sjedtve, sadnje berbe, prinosi... Onako u par rečenica. Još ako imaš koju sliku za staviti bilo bi super. idim da nas je malo forumaša koji to uzgajamo, pa bi nam moglo biti zanimljivo. Nešto ćemo i naučiti.

S obzirom da sadim male količine i to na otvorenom nema ti puno mudrolije. Zemlju sam na proljeće pognojio konjskim gnojem, izorao i potanujrao. Sad na jesen prije sadnje sam opet izorao i potanjurao te sad prije sadnje dao da se pofreza radi lakše sadnje lučice. Kako sam prije napisao sadim male količine pa sadimo ručno. Prošle godine smo lučicu posadili početkom 9. mjeseca jer je bilo lijepo vrijeme a ove godine početkom 10. jer je 9. mjesec bio kišovit. Sijali smo lučicu srebrenca u 10 redova po dužini s razmakom lučice od 5 cm. Ako su relativno normalni vremenski uvjeti nicati počinje za cca. 3 tjedna. Zastitu nismo ni prošle godine ni ove provodili nikakovu jer smo mladi luk prodali prije nego ga je napala muha a travu i korov smo pljevili (čupali). Inače je prinos oko 4 puta veći od količine zasađene lučice. To bi u kratkim crtama bilo sve ako te još nešto zanima slobodno pitaj.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Evo ja danas malo rezao i posadio 30 kg lučica srebrenca a prošele sam godine proba saditi iz rasade sijao sam ga u kontejnere 170 mjesta po 3 zrna u jednu kocku pokazalo se dobrim
Pozdrav!
 
K

kiki&nina

Guest
bok molim te gde nabaviš sjeme za srebrenac i koliko košta
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
bok molim te gde nabaviš sjeme za srebrenac i koliko košta

imaš ga u svakoj poljiapoteci a kod nas košta oko 12kn/kg.

Moja greška mislio sam na lučicu .
 
Posljednje uređivanje:

Lesi

Novi član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
16
Pa što onda nije jednostavnije kupiti lučicu. Cijena je tu negdje, bar je mene tako došlo.
 
K

kiki&nina

Guest
pitao sam u PA desire kod zeljara(vidovec) i imaju sjeme 1000 zrna 48kn al neznam dal je to sigurno jer sam prosle god tako kupio sjeme salate potrosio 2200kn i 0bodova
 

Lesi

Novi član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
16
pitao sam u PA desire kod zeljara(vidovec) i imaju sjeme 1000 zrna 48kn al neznam dal je to sigurno jer sam prosle god tako kupio sjeme salate potrosio 2200kn i 0bodova

Ja sam kod njih najesen uzeo 50 kg lučice srebrenca i jako sam zadovoljan. Cijena je bila cca 600 kusur kuna.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
bok molim te gde nabaviš sjeme za srebrenac i koliko košta


Prošle sam godine kupio u Kadmo sjeme 50 gr cca 14 000 zrna LONG WHITE KOSHIGAJA cijena 110 kn kažu da je proizvodnju mladog luka i probao sam ga saditi iz rasade sijao sam ga u konejner 170 mjesta po tri zrna i jednu rupu rasadio i ispalo je odlično tako ću i ove godine.
Pozdrav!
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
pitao sam u PA desire kod zeljara(vidovec) i imaju sjeme 1000 zrna 48kn al neznam dal je to sigurno jer sam prosle god tako kupio sjeme salate potrosio 2200kn i 0bodova

Kako to misliš O bodova?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
pitao sam u PA desire kod zeljara(vidovec) i imaju sjeme 1000 zrna 48kn al neznam dal je to sigurno jer sam prosle god tako kupio sjeme salate potrosio 2200kn i 0bodova

Daj malo objasni 0 bodova nebi ništa pisao pošto te temtation već pitao ali za 2200 kn sjemena 0 bodova baš me zanima kako si to uspio to ti je oko 14000 piliranog sjemena sad još više a običnog oko 50000 nemoguće je 0 bodova.
 
K

kiki&nina

Guest
ukratko sjeme smo posijali u kontenjere ljepo je niklo 3-4 lista isao odjednom počelo venut i sušit se
 

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
Prošle sam godine kupio u Kadmo sjeme 50 gr cca 14 000 zrna LONG WHITE KOSHIGAJA cijena 110 kn kažu da je proizvodnju mladog luka i probao sam ga saditi iz rasade sijao sam ga u konejner 170 mjesta po tri zrna i jednu rupu rasadio i ispalo je odlično tako ću i ove godine.
Pozdrav!

daj napiši rokove sjetve, sadnje-rasađivanja te vađenja mladog luka ( otprilike datume ) pozdrav ?!!!!!!
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
daj napiši rokove sjetve, sadnje-rasađivanja te vađenja mladog luka ( otprilike datume ) pozdrav ?!!!!!!

Kao što sam rekao to je bilo za probu sijanje početkom 7 mj sadnja mislim kraj 8 mj a berba polovica 10 mjeseca bez velike muke i bez navodnjavanja ove godine ći početi ranije posijati ću ga sada ovih dana pa opet za mjesec i probati ući u ciklos sadnje i berbe .
Pozdrav!
 
G

gobe87

Guest
otkupljuem mladi luk srebrnjak u periodu od januara do aprila,maja. Potrebne kolicine od 2,3 do 4,5 hiljada veza dnevno u zavisnosti od potraznje mojih koperanata. ponude slati na gobe@gronet.rs. Unapred zahvalan i radujem se buducoj saradnji!
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Evo samo da napišem da mi je luk počeo klijati iz zemlje. Samo da kažem da je posijan poslije 08. 10.
Jel govorimo o uzgoju u zatvorenom prostoru
:scratch
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
ozimni luk

Evo ovako,pazljivo sam procitao sve postove na ovu temu i niko nije bio konkretan kada se govori o vegetativnoj karenci luka(vrijeme od sadnje lukovice odn.arpadzika pa do pojave prvih listova i konacno berbe),posebno za sjetvu na otvorenom a posebno za sjetvu u zasticenom prostoru?!

Ja sam obavio sjetvu u zasticenom prostoru(plasteniku) luka izborka i srebrenjaka 11.11,2011 cca,25 kg i do dan danas samo mi je 5 lukovica izklijalo,pa me interesuje ,posto je vec proslo znaci 30 dana,da li nesto nije u redu ili moram jos cekati da to sve pocne klijati.
-Inace redoslijed sjetve je bio sljedeci:
1. 15,08.2011 zemljisna travnata povrsina poprskana sa herbicidom "Herkules"
2. 30,09.2011 Zemljisna povrsina ociscena od ostataka trave i uzorana
3. 01,10.2011 RAzbacano paletirano organsko dzubrivo (mix,konjskog,govedzegi kokosijeg)
4. 02.10.2011 Razbacan zemnljisni pesticid
5. 03.10.2011 Zemljisna povrsina isfrezana
6. 05.11.2011 Postavljen plastenik 200 m2
7. 11.11.2011 Posadzen luk
8. 11.11.2011 Sve gredice nako sadnje luka poprskane sa selektivnim herbicidom "STOMP"

danas.tj 12.12.2011 niklo mi samo 5 lukovica????
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Evo ovako,pazljivo sam procitao sve postove na ovu temu i niko nije bio konkretan kada se govori o vegetativnoj karenci luka(vrijeme od sadnje lukovice odn.arpadzika pa do pojave prvih listova i konacno berbe),posebno za sjetvu na otvorenom a posebno za sjetvu u zasticenom prostoru?!

Ja sam obavio sjetvu u zasticenom prostoru(plasteniku) luka izborka i srebrenjaka 11.11,2011 cca,25 kg i do dan danas samo mi je 5 lukovica izklijalo,pa me interesuje ,posto je vec proslo znaci 30 dana,da li nesto nije u redu ili moram jos cekati da to sve pocne klijati.
-Inace redoslijed sjetve je bio sljedeci:
1. 15,08.2011 zemljisna travnata povrsina poprskana sa herbicidom "Herkules"
2. 30,09.2011 Zemljisna povrsina ociscena od ostataka trave i uzorana
3. 01,10.2011 RAzbacano paletirano organsko dzubrivo (mix,konjskog,govedzegi kokosijeg)
4. 02.10.2011 Razbacan zemnljisni pesticid
5. 03.10.2011 Zemljisna povrsina isfrezana
6. 05.11.2011 Postavljen plastenik 200 m2
7. 11.11.2011 Posadzen luk
8. 11.11.2011 Sve gredice nako sadnje luka poprskane sa selektivnim herbicidom "STOMP"

danas.tj 12.12.2011 niklo mi samo 5 lukovica????

Kakva ti je vlažnost zemlje da li ti je dubina sadnje ista i ako možeš odrediti gdje si sadio pokušaj izvaditi nekoliko lukovica da vidiš da li klija i kod mene još nije nikao sađen je vani početkom 11 mjeseca pa sam danas iskopao nekoliko lukovica i ima klicu .
Pozdrav!
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Provjerio sam 20tak lukovica,kad sam ih cupao,tesko je islo jer su vec pocele da razvijaju korjenov sistem duzine cca.1,5-2 cm.
Sadzene su na dubinu od 4cm i preko njih sam rucno nanio zemlju tek toliko da pokrije lukovicu cca, 0,5 cm zemlje !
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Provjerio sam 20tak lukovica,kad sam ih cupao,tesko je islo jer su vec pocele da razvijaju korjenov sistem duzine cca.1,5-2 cm.
Sadzene su na dubinu od 4cm i preko njih sam rucno nanio zemlju tek toliko da pokrije lukovicu cca, 0,5 cm zemlje !

Onda nemaš brige potjerat će on samo ga zaljeva probaj ga još polriti s Agrilom kod mene je ova godina nekako lijena sve nešto sporo raste.
Pozdrav!
 

Najnoviji postovi

Na vrh