• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Magarac

ivankrk

Novi član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
26
Pozdrav. neznam kakva je situacija na Krku, ali nažalost Rab broji trenutno 9 magaraca. QUOTE]

pa nije ni na Krku puno bolje..ima ih možda malo više od 9 ali ne puno nažalost...kupit ću ga ja ako Bog da ubrzo pa neka stoji,neka brsti livade,neka se djeca s njim igraju....bit za koji put otić do maslinika ili za koju divlju svinju izvuć iz šume :(happy)::(happy):
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Pozdrav. neznam kakva je situacija na Krku, ali nažalost Rab broji trenutno 9 magaraca. QUOTE]

pa nije ni na Krku puno bolje..ima ih možda malo više od 9 ali ne puno nažalost...kupit ću ga ja ako Bog da ubrzo pa neka stoji,neka brsti livade,neka se djeca s njim igraju....bit za koji put otić do maslinika ili za koju divlju svinju izvuć iz šume :(happy)::(happy):

Nije ni kod nas bolja situacija,u celoj opstini Gornji Milanovac koliko ja znam ima samo 2 i moj je bio treci.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Pozdrav. neznam kakva je situacija na Krku, ali nažalost Rab broji trenutno 9 magaraca. A sad imam pitanje za vlasnike magaraca dali vam veterinar svaku godinu mora (Obavezan Je) po nekom njihovom zakonu magarcu vaditi krv i slat na analizu (neznam na što) i naravno to u konačnici i naplatit 200-tinjak kn??

70 kn putnih troškova
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
koliko je magarac zahtjevna zivotinja??

Planiram nabaviti 2 koze i/ili 2 magarice ili magarca za dvoriste kako bi kosili travu.
jel ih bolje nabaviti da budu par??

Molim par odgovora od onih koji ih imaju ili su ih imali.

Hvala!

Treba ti održavat kopita, na mekom terenu krivo rastu.
Ogradiš im sa 1 žicom el. pastira na visini prsa.
A jedu sve tanje od 2cm, osim mlade trave.
Nastrešnica i jasla za zimu dobro dođu.
Moraju imati sol na raspolaganju.
Pastusi znaju biti zeznuti, ovisi o karakteru.
Uzmi ženske ili kastrate.
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
Treba ti održavat kopita, na mekom terenu krivo rastu.
Ogradiš im sa 1 žicom el. pastira na visini prsa.
A jedu sve tanje od 2cm, osim mlade trave.
Nastrešnica i jasla za zimu dobro dođu.
Moraju imati sol na raspolaganju.
Pastusi znaju biti zeznuti, ovisi o karakteru.
Uzmi ženske ili kastrate.

kaj nece jesti mladu travu??
el. pastir im je dosta? ne treba drvena ograda??
kastrati su ok??
zenke se tesko nalaze...jel ih ljudi drze za uzgoj...
 

ARBA

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
43
ja držim nažalost kastriranog i jede sve a tako i mladu travu:icon_lol: naravno da jede travu. najbolja prirodna kosilica bešumna ne zagađuje i još trubi kad te vidi
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
kaj nece jesti mladu travu??
el. pastir im je dosta? ne treba drvena ograda??
kastrati su ok??
zenke se tesko nalaze...jel ih ljudi drze za uzgoj...

Krave u proljeće su lakome na mladu travu( prva koja nikne poslije zime) to izaziva proljev.
Kod magarca to nećeš doživit, kao ni da vidiš porod izbliza.
Kastrati su ok samo ih nema, ženske bređe ima na prodaju već od 3000 kn
Većina gospodara koriste i "spone" na pednjim nogama.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Kako se krece cena magaraca kod vas.Ja sam mog pre 5-6 god platio150e,ali je bio pule.Kod nas su pulad oko 100e,a odrasli oko 200e.
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
a kaj ako uzmem samo zenku?? koliko ona ima nagon za parenjem?? da ne naskakuje na sve sto vidi?
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Kak i kobile,tak i magarice se tjeraju otprilike svakih 3 tjedna.Ako nema magarca u blizini u obzir dolazi i konj(pastuh).Uglavnom,maleni poni bi za nju bil pun pogodak,imala bi malog mulca i baš bi bilo fora.(hahahahaha)


Niti jedan biljojed u prirodi ne dobije nikakvu bolest (probave)ako prelazi sa suhe na zelenu prehranu.Samo mu mora biti dostupna livada prije početka rasta trave i onda nema problema.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
a kaj ako uzmem samo zenku?? koliko ona ima nagon za parenjem?? da ne naskakuje na sve sto vidi?

Ženke koje se prodaju su u pravilu pune, jer ih pare na 8 dan.
Znam gdje se dvije prodaju, mlade 2-3g. i pune.
Neznam koliko traži za njh ali 3-4 tisuće bi moglo bit.
Ako si zainteresiran ...

Što se nagona tiče problem je ako je sama, pa traži društvo onda bi mogla pobjeći, ali nemora značit.
Vole društvo.
 
Posljednje uređivanje:

ARBA

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
43
kako doći do... do onih kuna koje država godišnje navodno daje za održanje domaćih magaraca??? ako nisam u OPG-u nit išta slično već magarca čisto eto imam da pase oko kuće.
 

sabinne

Novi član
Tu od
25 Velj 2015
Poruka
1
ajd da malo osvjezimo temu...ekipa trebam pomoc...jel ima neko iskustva za uzgojem magaraca...sta je potrebno za pocetak...npr za tri magarice i jednog magarca...uz njih bi najvjerovatnije isle i koze..unaprijed hvala
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Imam i ja donekle tematsko pitanje, mula ili mazga, koja je od njih izdrzljivija zivotinja za rad sa drvima (max 20m godisnje) s tim da bi zivjela u mediteranskoj klimi i vegetaciji (otok, kamenjar, topla ljeta...)?

I koliko je smisleno imati mulu ili mazgu cijelu godinu ako ti treba za nekih desetak dana godisnje??

Hvala
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Imam i ja donekle tematsko pitanje, mula ili mazga, koja je od njih izdrzljivija zivotinja za rad sa drvima (max 20m godisnje) s tim da bi zivjela u mediteranskoj klimi i vegetaciji (otok, kamenjar, topla ljeta...)?

I koliko je smisleno imati mulu ili mazgu cijelu godinu ako ti treba za nekih desetak dana godisnje??

Hvala

Zanimljivo pitanje!, ali to najbolje zna odgovoriti vlasnik mule/mazge! Kod nas u Slavoniji se za nekoga k'o je extra jak i vrijedan kaže "jak k'o mazga" pa pretpostavljam da je s toga mazga bolja za takve radove! Osim toga mazga je veća, uvijek baca na čaču i stoga jača, a mula je izdrživljija-opet na tatu!
Šta ćeš uopće križat, za tu količinu ti je dovoljan i magarac!
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,220
E moj Kupljenec ti dospiješ i u temu o magarcima.
Evo da kažem, moj sin do svoje pete godine, je stalno bio ili na ventolinu ili antibioticima, i od tad mi počnemo davati magareće mlijeko, i sve respirstorne smetnje otklonjene.
Mlijeko nabavljamo kod dvojice mojih kolega.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh