• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Marekova bolest

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
Pozdrav svima, ove godine sam prvi puta legao piliće i sve je bilo super no taman kad su napunili 4 mjseca krepao 1 a onda se još jedan osamio i ne jede pa sam ga sam zaklao nakon tjedan dana danas vidim još se jedan osamio slabo jede rep nakrivljen ugl dosta san googlao i svatio da se radi o marekovoj bolesti.. pilići su od moji domaći koka nisam ih cjepio.. odrasli su u lijepim uvjetima tako da ne znam što sam krivo napravio.
Što mi je činiti pilića je bilo 15, sada 13 ne isplati mi se radi njih 13kupit cjepivo..što da radim da ih sve zakoljem.. ili ih mogu drzat .. hoću ih moć spojiti sa velikim kokama, ako itko ima kakve savjete bio bih zahvalan
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Na par sam mjesta pitao sve koji doma lezu pilice ili ispod kvocke ili inkubatoru dal cijepite pilice. Ignoriranje ne rješava problem. Koliko muke dok od jajeta dobijes dobru kokos i oda ti se desi o ako. Zato kupim gotove i cijepljene kokosi.
Nisi nista krivo napravio osim sto ih nisu cjepio. Proslo je vrijeme kad se je moglo sve na prirodan nacin.
 

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
A znam ali bila je korona, bili doma imali vremena naručili inkubator za 30 jaja i eto, htjeli vidjeti kako ide zabavit sebe i djecu.. što mi je sada činiti čekat sta Ce preživjeti jel se ispati nastaviti drzat pilenke ako prezive...nisan pametan a imam par bas lijepih mladih koka, i da stvar bude zanimljivija sve ženske su jake krupne a muški su svi mrsaviji..
 

Prilozi

  • IMG_20200913_173627 (1).jpg
    IMG_20200913_173627 (1).jpg
    32.2 KB · Pregleda: 8
  • IMG_20200913_173246 (1).jpg
    IMG_20200913_173246 (1).jpg
    49 KB · Pregleda: 8
  • IMG_20200913_173514 (1).jpg
    IMG_20200913_173514 (1).jpg
    49.6 KB · Pregleda: 8
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ne znam kaj napravit. Probaj saznat kak se ponasa bolest i dal je to marek. Dal moze zarazit ostale. Mozda su ti prilici ipak samo pokisli il ih je promjena vremena dotukla. Zovi veterinara sta napravit. Ak ih ostavis ovak tko zna koliko ce ih krepat a i koji ostane bit ce krzljav. Druga varijanta je da sam kemijas sa lijekovima za ljude. Recimo kad bi imal sumamed ili sinersul ali kak pogodi i dozu i lijek. Ja nisam nista poduzimal sa jednom kokosi kojoj se oko zatvorilo i tak je zivjela 2 mjeseca dok skroz nije smrsavila. A bila je cijepljena.
 

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
A danas sam puno čitao ugl piše da ako se zaraze i sto preživi da stvori imunitet antitijela i da ta antitijela prenose na potomstvo dok kupljene vakcinirane koke ne prenose imunitet na potomstvo.. ma vidjet ću ima ih sada 14 mislim da je najbolje da ih za sada ne spajam sa velikim kokama nego tek za dva mjeseca a u dva mjeseca tko preživi pricat će, davat ću im luka.
A taj prije je krepao ima dva tjedna mislim da su se već svi zarazali nego eto nemaju svi simptome. pitali smo starije susjede njima ti sve normlano krepa jedna dvije tri..oni to ne gledaju kao mi. Što ti je na kraju bilo s tom kokom krepala ili?
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Simptomi mareka su ti naglo mrsavljenje, da bude laka kao pero, padanje krila dok hoda, nemogucnost hodanja..
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Kod jednog peradara kad je 'Marek' ušel u farmu tamo na dalje proizvodnje više nije bilo.
Jel je tome tako ja neznam.
 

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
Iako je sam čitao i simptome merkeove i new castle pa su slični tko će znat što je😖
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
A moze bit da su tekuti toliko iscrpili pilice tako da su ti skroz propali.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Nama veterinari kad cijepe pse nude cijepivo protiv tog new castlea ali nemaju pojma ni koja je doza(uopće me nisu pitali koliko imam peradi) ni kolika je karenca ni koliko dana davati ,samo dobijem odgovor"stavi im ovo u vodu" ...
 

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
Da vam.javim, hranio sam ih dva tjedna lukom u prahu i cimetom to im mjesao u hranu, U vodu sipao jabučni ocat i kupio neke elektrolite, posipao ih pepelom i nepetrodom i svi su zivnuli to su sada drugi pilici 😉 valjalo se malo pomučiti čak i onaj šta s odvajao i rep mu stajo na krivo je sada dobar koda ništa nije bilo

Jer do tri mjeseca su rasli super i onda sam im nezan zašto stavio karton gdje spavaju jer spavaju u jaslama.. otada su krenuli nizbrdo onda san shvatio preko interneta da je u kartonu leglo tekuti i sve spalio,žao mi je da nisan slikao kolokoje tekuti u tim kartonima bilo, ali eto kansi shvatio dva su ugnila no eto na greškama se uči 💪
 

Najnoviji postovi

Na vrh