• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Matičnjak vs Kamilica

L

Lavander

Guest
Da se nadovežem na temu kamilice i pitam dali ima tko da radi matičnjak? Čini mi se tehnologija dosta jednostavna a prinosi su već u prvoj godini. Imam probno uzgojenih 1000 sadnica matičnjaka pa sam mislio to posaditi i pokupiti ove godine, pa možda i ubaciti u destilator na ljeto, pošto čujem da je ulje vrlo skupo, iako ga ima samo 0,2 % .
 
S

sokac

Guest
evo samo komentar, naime ne znam o proizvodnji bas previse, no cuo sam da ti je u prodaji nekih 5mL tog etericnog ulja maticnjaka preko 300kn, fina je to lova, ali ipak treba ti dosta biljke, tocnije negdje oko 10 tona (varira, o kvaliteti biljke) svijeze zeleni, listova i pripadnih svjetova za 1 L eteričnog ulja, al koliko sam cuo da biljka privlaci pcele ko luda pa cu vidit isprobat, malo navuci pcela u vocnjak da poprase sto god treba :lol:
 
D

dmeter

Guest
Lavander kaže:
Da se nadovežem na temu kamilice i pitam dali ima tko da radi matičnjak? Čini mi se tehnologija dosta jednostavna a prinosi su već u prvoj godini. Imam probno uzgojenih 1000 sadnica matičnjaka pa sam mislio to posaditi i pokupiti ove godine, pa možda i ubaciti u destilator na ljeto, pošto čujem da je ulje vrlo skupo, iako ga ima samo 0,2 % .
Matićnjak to jest Melissa officinalis L.
Sadnja u 4-5 mjesec na aluvialna tla tretirana sa herbicidima
sadnja 40000-50000 biljaka hektar
sjeme za proizvodnju ulja je potrebno prije sijanja ozraćiti da bi se poslije povećala iskoristivost u proizvodnji do 100%
po hektaru treba oko 5 gr sjemena
Sveukupna svjetska proizvodnja ulja oko 700-1000 litara
Zemlje proizvođaći
Irska
Mađarska
Albanija
Egipat
 
G

genius

Guest
Da se nadovežem na temu kamilice i pitam dali ima tko da radi matičnjak? Čini mi se tehnologija dosta jednostavna a prinosi su već u prvoj godini. Imam probno uzgojenih 1000 sadnica matičnjaka pa sam mislio to posaditi i pokupiti ove godine, pa možda i ubaciti u destilator na ljeto, pošto čujem da je ulje vrlo skupo, iako ga ima samo 0,2 % .
zamrla tema ali me baš
zanima me kak je prošlo sa maticnjacima usput dali netko zna kak do sadnica maticnjaka:prayer:
 
Na vrh