• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mikoriza

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ma ne piše da ima karencu, to su mi rekli u eko stanici. I ja sam se čudila, jer ekološko sredstvo s deklaraciojom i dozvolom za eko proizvodnju pa karenca, ali kažu da ima tri dana. To je bio razgovor u kontroli na terenu pa nisam stigla dalje ispitivati, a kasnije sam zaboravila. Valjda je to zbog ove tvari iz neem drva. Pa normalno je da u prirodi ima tvari koje su otrovne npr. lukovice narcise, zeleni paradajz..
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Vjerojatno nije pravo mjesto ali da ne ispadne da sve "popljujem" i molim administratora da to ne shvati kao reklamu ,Humistar i Trifender u odnosu na prošlu godinu zadržali kvalitetu,bar kod mene.LP
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Humistar pojma nemam, ali Trifender znam - ako si kupio mrtvo, od njega ništa.
Mrtvo možeš kupiti ako je datum proizvodnje veći od šest mjeseci, a možeš mrtvo kupiti i ako je manji, ali ga trgovci drže u nedekvatnim uvjetima.

Inače, šta se tiče Trifendera, ja sam ga koristila prvenstveno zbog zemljišne fitoftore u plasteniku jedne godine - ima četiri - pet.....Početni rezultat je bio dobar, no u pola sezone se usprkos ponovljenom tretmanu preko kpk pojaviilo opet, i obzirom da su pokazatelji rekli da će biti poštene jebade, pribjegla sam kemijskom tretmanu. Inače sam tretitala prskanjem golog tla prije oranja, pa još jednom izorano prije frezanja i namakanje presadnica prije sadnje.
Slijedeće sam se sezone odlučila za maksimum duboko oranje plastenika - plug četrnaestica se doslovno zakapavao, minimum je bilo oranje na 40,okretao se sloj zemlje koji se do tada nikada nije izvukao na površinu - i poslije toga zemljišne fitoftore više nema. Evo se zadnje dvije godine pojavi sporadično na dvije -tri biljke u svakom plasteniku, ali to su toliko lokalizirani slučajevi da nije spomena vrijedno. Zapravo i ne gledam je li rizoktonija u pitanju ili fitoftora ili kasni pitijum, samo počupam i ne zamaram se više.
Kada bude opet potrebe - opet će ići duboko preoravanje.
Kod zemljišne ima još jedna caka kojom je se može prevenirati - nikada u vrijeme velikih vrućina ne zalijevati po savjetima struke ujutro,a naročito ne preko dana, nego kasno navečer kako bi se voda do jutra ravnomjerno razmjestila u tlu i izbjegla pregrijana jako namočena zemlja u kojoj su onda idealni uvjeti za razvoj i širenje zemljišne fitiftore.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod zemljišne ima još jedna caka kojom je se može prevenirati - nikada u vrijeme velikih vrućina ne zalijevati po savjetima struke ujutro,a naročito ne preko dana, nego kasno navečer kako bi se voda do jutra ravnomjerno razmjestila u tlu i izbjegla pregrijana jako namočena zemlja u kojoj su onda idealni uvjeti za razvoj i širenje zemljišne fitiftore.

Jest da je to malo problematično za jugozapadne položaje jer se zalijevanje otegne skoro do idućeg dana, ali je definitivno najbolje. Drugi dan isparavanje nije tak intenzivno kak je kod jutarnjeg zalijevanja.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pa mogu reći da mi je dobar dobavljač,ne kupujem u dučanu,napravio sam nešto više od 25000 presadnica rajčice bez kemije i polijeganja.Svoju rajčicu sam sad prvi put tretirao protiv plamenjače i actarom prije dolaska bumbara.Kod trifendera je caka da ga moraš raditi svaka dva mjeseca,ja ga dodajem tu i tamo poslije manje doze.A i nije skup.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Kako koristiš trifender? Ja sam prskala zemlju u plasteniku i mislim da je imalo efekta. Koristiš li ga za prskanje po biljkama ili samo zalijevanje?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa mogu reći da mi je dobar dobavljač,ne kupujem u dučanu,napravio sam nešto više od 25000 presadnica rajčice bez kemije i polijeganja.Svoju rajčicu sam sad prvi put tretirao protiv plamenjače i actarom prije dolaska bumbara.Kod trifendera je caka da ga moraš raditi svaka dva mjeseca,ja ga dodajem tu i tamo poslije manje doze.A i nije skup.


Sanjič, ja već godinama presadnice radim bez ičega - nit fungicidi, nit insekticidi - osim ove godine - navalile mi lisne uši na presadnice paprike pa sam im pokazala zube. I sve je ok.
Kontejnere u životu nisam dezifincirala niti prala, a imam ih starih koji se nisu polomili i više od dvanaest godina. Otresem dok se posadi, u spremište sa njima, istresem prije punjenja krepane pauke, mišja gnijezda, i navalim na punjenje substratom.
Nijere ti poljeganje od zaraze zbog nehigijene nego zbog nepažnje u zalijevanju - previše vlažan substrat i prehladan.

Ma, odavno sam si prestala komplicirati život i za te kune si radije kupim griotice i quatro sladoled.:icon_e_wink:
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Mikorizne gljive su odlične. Manje odlično je što ljudi ne razumiju kako se mikoriza koristi. Isto tako nisu sve biljke pogodne da žive s mikorizom, a i ovisi o vrsti mikoriznih gljiva i ima ih nekoliko desetaka ako ne i stotine. Nemoguće je staviti mikorizu u nekakvu posudicu i u roku od mjesec dana zaključiti da ne valja. Mikoriza treba tlo da raste i razvija se u tlu obično nakon 6-8 tjedana, tek onda počinje rasti i razvijati micelij odnosno hife. Spore trebaju proklijati i trebaju naći korijenje biljaka i s vremenom uspostave simbiozu. Kad spore proklijaju mikorizne gljive se mogu proširiti stotinama metara uokolo. Mineralna gnojiva s puno fosfora, fungicidi i slične stvari ubijaju mikorizu i ne bi se smjeli koristiti ako se radi s mikoriznim gljivama. Radim s mikoriznim gljivama i radi njih ne koristim navodnjavanje i nikad nisam imao većih problema s biljkama. Štoviše pokazale su se kao valjda najkorisnija stvar u uzgoju voća i povrća.
 

tunjica

Član
Tu od
20 Kol 2015
Poruka
34
Od eko sredstava (kupovnih) imam dobra iskustva s insekticidom Neemazal. Je da je skup, ali kod mene se pokazao izvrsno. Dva puta je prskana paprika, prvi put pred cvjetanje - pojavila se najezda ušiju, i drugi put kroz desetak dana. Nikakvih insekata više nije bilo cijele sezone.
Znači dobra su iskustva s tim Neemazalom?? Skup je, litra oko 700-ak kn...
Mikorizne gljive su odlične. Manje odlično je što ljudi ne razumiju kako se mikoriza koristi.
Može li malo više o mikorizi?
Uzeo sam 100g Mikorize, mogu li kašičicu dodati pri presađivanju rasade paprike i rajčice u zemlju??
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja takodjer uspjesno rjesavam usi sa NeemAzalom. Litra je 560kn, to je za kakvih 350l skropiva. Ispod 24 stupnja samog ulja NA pada njegova jacina. Takodjer je vazno napomenut da je NA sistemik koji se ne prenosi kroz biljku, ima ga samo u dijelu biljke koji je posprican tj. tamo gdje padne skropivo. To bude problem kod vec postojecih infekcija gdje je sfrkano lisce. Nakon primjene mu treba 8 sati bez kise da se skroz upije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh