• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mladi naraštaji i stariji...

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
evo par slika mog prošlogodišnjeg nasada. Sorta je pinot sivi 250 kom i graševina 800kom. Razmak između redova je 260 cm a između trsova mislim 70cm...

ef3aa6b5.jpg

f24e790f.jpg

39eaacd7.jpg


edit:

slike su netragom nestale, a mislim da sam fulalo i razmak među redovima. razmak je 220cm!!!
 
Posljednje uređivanje:
I

Ivan_Kos

Guest
zwer, sta ljudi rade u vinogradu, okopavaju? zasto imas tako visoke drvene kolcice za trsove i zasto ti je tako (pre)sirok red, 2.60 je ipak puno..!? :scratch
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ivan_Kos kaže:
zwer, sta ljudi rade u vinogradu, okopavaju? zasto imas tako visoke drvene kolcice za trsove i zasto ti je tako (pre)sirok red, 2.60 je ipak puno..!? :scratch
na slici se loše vidi ; ljudi sade vinograd :) ovo je prošle godine najprovjerenija taktika i najveća je efektivnost. Sve je prije pripremljeno, kolčići popikani, đubar pripremljen kod svakog kolčića itd. Po dvoje ide na svaki red, kopaju, postave trs i zakopavaju, sve od jednom - stvarno provjereno najbrža i najefektivnija tehnika. Ima 10 redova po 100 trsova (ukupno1000 kom), i to je komplet bilo gotovo s postavljenom folijom i ogrnutom za nekih lagodnih 5-6 sati s 20 ljudi. (ovo 2-je ljudi na kraju malo samo poravnava grude da se laše navuče folija)
Zašto 2.60 - jer mi je tak nekak ispadala matematika. Neidem na neku kvantitetu, a i da idem imam dosta parcela za sadnju tako da nemoram zbijat redove. Stvar je i da sigurno neću kupovat novu mehanizaciju za obradu - znate i sami kakve su financije u našoj državi, a i imam Štore-a 404 s plugom i frezom koji će poslužit za to.

edit: kolčići su takvi jer sam imal tako duge trupke od prije pripremljene za njih. Imam ih dosta pa ono...

edit2: evo još jedna slika sa sadnje di se malo bolje vidi
4dac548b.jpg
 
I

Ivan_Kos

Guest
zwer - malo se slabije vidi da sade a i bilo mi cudno da sade kad je vec kraj svakog trsa/rupe zabijen kolac.. :scratch na malo trseva je to ok (rucna sadnja) ali na vecoj povrsini je mislim jako dobra strojna sadnja samo zemlja mora biti kvalitetno pripremljena.

a kako ces staviti prave stupove, sta ti nece ovi smetati za zicu kad su ovako visoki?

di si vidio ovu sadnju sa folijom, sta se ona ne potrga kroz godine? znam da je najbitnija u prve 1-2 godine kada su trsevi mali ali opet..

kazes nejdes na kvantitetu ali sirim razmacima se upravo to dogada, makar imas jako dobar prostor izmedu trsa, 60 cm sto je odlicno! jos da imas bolji (uzi) traktor i mehanizaciju mogao bi saditi na 2- 2,2 m. ja osobno imam 2 x 0,8 m sto daje oko 6200 trseva/ha.

koliko imas vinograda?
 
E

eichertrack

Guest
Pa način sadnje s folijom je već jako stara priča prije tridesetak god se počelo tako sadit ali nedostatak toga je što kasnije smeta u međurednoj obradi,

A ti kos pričaš o širini redova a imaš carara širokog 150 a redove 200cm, frezu 160 cm si prodaval pa daj mi reci koji je pametnjaković to tako zamislio da češ s tim strojevima moći obrađivati taj vinograd
 
I

Ivan_Kos

Guest
eichertrack kaže:
Pa način sadnje s folijom je već jako stara priča prije tridesetak god se počelo tako sadit ali nedostatak toga je što kasnije smeta u međurednoj obradi,

A ti kos pričaš o širini redova a imaš carara širokog 150 a redove 200cm, frezu 160 cm si prodaval pa daj mi reci koji je pametnjaković to tako zamislio da češ s tim strojevima moći obrađivati taj vinograd

pa znam da se tako sadilo, sadi se i danas ali najcesce povrce, rijetko gdje sam vidio lozu sa folijom jer naravno, folija smeta kasnije za obradu. ali cilj folije upravo i je u tome da se izbjegne meduredna obrada jer ispod folije ne bi smjelo nista rasti, a ako raste onda folija nije dobro postavljena..

carraro je 140 cm.. a jebiga, zajeb je bio i neiskustvo kad sam to kupovao prije 6 godina ali sad je sve ok jer sam prilagodio strojeve vinogradu.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
evo da se vratim malo.

Mehanička il neka mtorizirana sadnja mi opće nije bila opcija jer ovo je mala površina, ograničena sa svih strana. Ljude za sadnju mi opće nije bilo problem dobit, većinom su se sami javljali i nudili pomoć kad sam oznanil da cu se upuštat u tak nekaj. Velim vam bilo nas je tolko kolko nas vidite na slici, počeli smo oko 8-9 ujutro i oko 13-14 popodne smo bili gotovi.

Folija - pa stavljali smo je jer su je skoro svi stavljali ( u to vrijeme se sadila masa novih vinograda u kraju), navodno se sama razgradi za 3 godine tak da kasnije ne smeta za obradu. Inače ispod nje ne raste ama baš ništa, nema okapanja, zadržava vlagu, pomaže ugrijat zemlju u proljeće itd...

Neznam kaj vi podrazumijevate pod dobro pripremljenim terenom? Ja sam ga jesen prije preregolal teškim bagerom 70cm-1m....
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
evo malo proljetnih slika.
inače gore sam zaboravil napisat da imam taj komad od 1000 novog nasada, cca 1000 starog, a ove godine još možda posadimo 350 novog. Nekad je tog bilo dosta više - cca 5000-6000 pa smo reducirali jer je to samo hobby.

27.03 krenul probat jel bi se kaj dalo napravit frezon po vinogradu. Pogledajte kako je ispalo.
7c138207.jpg

2f01dbd5.jpg


folija ništa ne smeta :)
288f014a.jpg


štore 404 u glavnoj ulozi :)
64c3b50e.jpg

ad81bada.jpg


freza :)
45e8c183.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh