• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator restauracija

digital26

Član
Tu od
8 Tra 2013
Poruka
30
Pozdrav cijenjeni forumaši!
Situacija je sledeća posjeduje kopacicu koja je rashodovana. Neke stvari sam popravio , sad je ostalo da kupim novi motor. Na njoj je bio 6.5HP bio benzinac a transmisja se prenosi preko remena. Zanima posto sam naso povoljan motor od 7 hp da ga ugradim da li bi smetalo.
I jos nesto posto mi je kopacica dosta brza u prvoj brzni da li bi ova sprava odgovaralo (reduktor brnine ) slucajno nasao na ovom katalogu.

http://issuu.com/nabavanet/docs/katalog05042013101024_061?mode=window&backgroundColor=#222222
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e pa kolega ovako. ajde daj napisi o kojoj se motokopacici ili motokultivatoru radi i neku sliku nje i motora starog. onda mozemo pricati i pomoci ti nekako. mislim da se radi o hondi posto je prenos na remen i to se moze resiti i bez reduktora , ali prvo slike i o kom tipu se radi. pa nismo vidoviti toliko
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
otprilike kineske proizvodnje.za malo jaci motor nemas brige to podnose one zgodno.e sad kazes da ti je previse brza u prvoj brzini. to dok friziras ili uopste. izmeris precnik pogonske remenice koji je bio i napravis manju za 1cm i smanjis prilicno brzinu. ja sam na mojoj hondi ubacio kipor dizel i ubrzao remenicu i sad mi je taman .znaci remenicom mozes sve resiti tako da ti skupi reduktori netrebaju. malo manji kais [ remen ] onda moras staviti i to je to.
 

digital26

Član
Tu od
8 Tra 2013
Poruka
30
otprilike kineske proizvodnje.za malo jaci motor nemas brige to podnose one zgodno.e sad kazes da ti je previse brza u prvoj brzini. to dok friziras ili uopste. izmeris precnik pogonske remenice koji je bio i napravis manju za 1cm i smanjis prilicno brzinu. ja sam na mojoj hondi ubacio kipor dizel i ubrzao remenicu i sad mi je taman .znaci remenicom mozes sve resiti tako da ti skupi reduktori netrebaju. malo manji kais [ remen ] onda moras staviti i to je to.

Prijatelju kao da isto razmisljamo . Danas sam istokario remenicu manju za 2cm. 3 -4 puta isao do trgovine i nasao odgovarajuci remen samo sto je klinasti ali ovaj je stari bio zupcasti
stare brzine su bile 120 okretaja u prvoj 270 u drugoj i 60 rikverc. Na motru je bila remenica od 7,8 cm na mjenjacu 14cm, Pa sam nasao racunicu na netu da pri punom gasu tj 3600 o/min (ako se ne varam) na mjenjacu ulazu je 2005 o/min.

Sad je manja remeniaca 5,5 cm tako na ulazu mjenjaca 1414 o/min
Znaci: 2005 - 1414 = 591 cc 600 obrtaja smanjenje
E sad je ostalo da nabavim motor, sad dal dizel ili benzin najverojatnije cu ici na 7hp.

Sad kolko sam tocno izracunao to je druga stvar. A za ubuduce kome bude trebalo da racuna prenosne odnose nasao sam zanimljiv kalkulator :
http://www.blocklayer.com/Pulley-Belt.aspx

Hvala jos jednom na odhovoru
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
dizel ti je dosta tezak motor za tu konstrukciju. moj na hondi kipor dizel od 5ks je skoro 40 kg sa gorivom uljem i remenicom novom. jedva se vlada sa njom a tone dosta duboko u frezovanju. imas kineskih motora sad jako povoljno a mali potrosaci. dovoljan ti je i od 5 - 6ks sigurno a mnogo su laksi i jeftiniji. kod nas sa dostavom su 130-150 eur novi. one su brze u frezovanju. bitno je naci prenos da motor radi tecno na pola gasa ili malo vise. nikad nefrezuj sa vise od 2/3 gasa , saranices motor. kod mene su 3 brzine a frezujem 2 uvek sa pola gasa ili malo vise. preko toga se rasturi motor i trosi previse. skoro 20 god. radim sa njom a stara je 33 ukupno godine. stari motor je ko nov samo zbog ekonomicnosti sam ubacio dizela .prenos je najbitniji. mozes da uradis i sa duplim remenicama kao na hondi pa menjas prenose kako ti kad treba. samo prebacis kais na druge dve i teraj.imas moju hondu u temi honda 620 pa pogledaj sta radi kod mene
 
Posljednje uređivanje:

kolekcionar

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
34
Ne znam u kakvom ti je stanju motor, ali ako se već igraš restauracije ostani na benzincu. Prije svega tih benzinaca i djelova sada ima na tone jer svi bježe u dizela. Bukvalno, možeš da si kupiš tri komada i da ih mjenjaš kao čarape. Drugo, kao što neko reče dole, treba da uštimaš mašinu tako da radiš sa što manje gasa što je težak zahtjev. Problem je hlađenje!!! Imam jedan prjedlog za tebe ako si entuzijasta. Zadrži taj motor i ugradi mu vodeno hlađenje što nije komplikovano za dvotaktne motore ima na youtube. Čitava glava se zatvori u limenku, dva crjeva, mala pumpa za vodu i hladnjak od nekog motora (motorcikla) sa otpada. Ono liči na komplikaciju, ali onda možeš da ga dereš do mile volje najgore što može da se desi je da prokuha, što je sto puta manji problem nego kad se dizel na vazduh pregrije.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Tu se vjerojatno radi o F600 ili F620 a uspoređujući link je od nekog novog mtk koji je sličan ali vjerojatno nije isti (nije istih karakteristika, ni vjerojatno istog mjenjača). Dobro bi bilo da je opišen spomenuti mtk, da se zna o čemu pričamo. Ovako je samo nagađanje. Po opisanome tu se ne radi o restauraciji nego o kemiji. :(rofl):
Ako se radi o F600 ili F620 onda tema već postoji.
 

Najnoviji postovi

Na vrh