• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mrkva

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
dragi forumski prijatelji dali se neko bavi uzgojem mrkve mene zanima pa bih volio ako moze netko nesto napisati o tome!!!!!!!!!!!!! živjeli :drinkers:
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
dragi forumski prijatelji dali se neko bavi uzgojem mrkve mene zanima pa bih volio ako moze netko nesto napisati o tome!!!!!!!!!!!!! živjeli :drinkers:

Ja potegnem gredicu širine oko 60 cm. Na nju sijačicom posijem 3 reda, nakon 7-10 dana špricam afalonom kada je vlažna zemlja ili dan prije navodnjavam. Treba dosta vode kod nicanja. Prije sijanja mrkve ne gnojiti sa stajskim gnojom i to je cijela filozofija. Sijem uvijek početkom četvrtog mjeseca ili malo ranije bilo o kakvoj mrkvi se radi, kasna ili rana, jer meni je u ranijem roku sijanja nicnaje kvalitetnije i bolje.
 
P

pauk

Guest
Ja potegnem gredicu širine oko 60 cm. Na nju sijačicom posijem 3 reda, nakon 7-10 dana špricam afalonom kada je vlažna zemlja ili dan prije navodnjavam. Treba dosta vode kod nicanja. Prije sijanja mrkve ne gnojiti sa stajskim gnojom i to je cijela filozofija. Sijem uvijek početkom četvrtog mjeseca ili malo ranije bilo o kakvoj mrkvi se radi, kasna ili rana, jer meni je u ranijem roku sijanja nicnaje kvalitetnije i bolje.

Nemoj ovo shvatiti kao neki napad na tebe. ali cemu afalon?! Sto je navjeci problem kod mrkve korov koji raste oko nje? To je ipak II. skupina otrova.

Karenca: 91 dan za mrkvu.

Meni od korova je ipak veci problem mrkvina muha... stoga sam se vise koncentrirao na odstranjivanje tih nametnika. Pokusavam to rijesiti biohmehanicki:

sadnjom mrkve i luka zajedno,a protiv lukove muhe se isto tako borim - ogradicom od propusnog materijala, jer lukova muha leti do 30 cm iznad tla
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Nemoj ovo shvatiti kao neki napad na tebe. ali cemu afalon?! Sto je navjeci problem kod mrkve korov koji raste oko nje? To je ipak II. skupina otrova.

Karenca: 91 dan za mrkvu.

Meni od korova je ipak veci problem mrkvina muha... stoga sam se vise koncentrirao na odstranjivanje tih nametnika. Pokusavam to rijesiti biohmehanicki:

sadnjom mrkve i luka zajedno,a protiv lukove muhe se isto tako borim - ogradicom od propusnog materijala, jer lukova muha leti do 30 cm iznad tla

Hm hm, Čemu afalon, e pa tome što je to jedini herbicid koji u mrkvi radi dobro svoj posao, a budući da je registriran za upotrebu u mrkvi znači da ga se onda tu i upotrebljava. A što se tiče mrkvine muhe tih problema nemam a budući da mrkvu ne sijem iz hobija - gredicu dvije od par kvadrata neda - mi se raditi "ogradicu" te ukoliko ikad budem imao problema sa muhom riješit ću to na drugi način. Bilo je postavljeno pitanje i moj je odgovor bio potpun i u skladu sa pitanjem. Ako netko treba informaciju o štetnicim i to ću onda odgovoriti.
poz.

PS: Koliko si mrkve najviše sijao i to bez zaštite protiv korova!?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Traži se proizvođač sa područja Virovitice ili Pitomače koji bi posijao jedno kj mrkve otkup osiguran kao i isplata.
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Traži se proizvođač sa područja Virovitice ili Pitomače koji bi posijao jedno kj mrkve otkup osiguran kao i isplata.

Poz,
ja se bavim uzgojem mrkve, prošle godine posijao cca. 1/2 hektara.
što se tiče otkupa, koja je cijena, jel sa predaje sa listom ili bez?
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Poz,
ja se bavim uzgojem mrkve, prošle godine posijao cca. 1/2 hektara.
što se tiče otkupa, koja je cijena, jel sa predaje sa listom ili bez?
aj malo ako ti nije tesko napiši nešto o uzgoju
,prodaji ,,,vrijeme sjetve itd... di prodajes,,, hvala!!!! :?:
 
D

DOMAGOJ9

Guest
aj malo ako ti nije tesko napiši nešto o uzgoju
,prodaji ,,,vrijeme sjetve itd... di prodajes,,, hvala!!!! :?:

sijali smo ju krajem 6 mj, špricano je protiv korova prije sijanja.
što se tiče zaštite, nisam ju koristio na mrkvi.
navodnjavana je kap na kap, ali bez najlona, položena crijeva na zemlju.
Sva mrkva je završila na tržnici u Osijeku i još uvijek ide.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
sijali smo ju krajem 6 mj, špricano je protiv korova prije sijanja.
što se tiče zaštite, nisam ju koristio na mrkvi.
navodnjavana je kap na kap, ali bez najlona, položena crijeva na zemlju.
Sva mrkva je završila na tržnici u Osijeku i još uvijek ide.
kako siješ koliki su prinosi?? cijena??
 
D

DOMAGOJ9

Guest
kako siješ koliki su prinosi?? cijena??

što se tiče prinosa, teško je odrediti, jer počeli smo sa vađenjem u 10 mjesecu i još traju pošto mrkva izdrži jako niske temperature.
sijemo 4-rednom sadilicom, sa kojom sadimo papriku i ostale kulture, njih 15-tak, ali ispraksirali smo se na njoj tako da i sijemo mrkvu, peršin, pastrnjak...
 
D

DOMAGOJ9

Guest
kako siješ koliki su prinosi?? cijena??

zaboravih spomenuti cijenu ona se kreče od 6-10 kn/kg, zavisi od vremenskog razdoblja i zasičenosti tržišta.
 
T

traktor tom

Guest
zaboravih spomenuti cijenu ona se kreče od 6-10 kn/kg, zavisi od vremenskog razdoblja i zasičenosti tržišta.

Evo da se malo uključim u ovu temu ,pošto između ostalih kultura radim i nešto mrkve ,žute mrkve i peršina.Nije neka velika površina samo za prodaju na tržnici.Nešto mrkve i peršina sijem u plastenike u 10 mj.,zatim van na njivi uz pokrivanje lutrasilom u 2mj. ,i jesensku mrkvu sijem negdje početkom 4.mj.Najveći mi je problem pranje mrkve ,dali netko možda ima nekakvo rješenje.Koje sorte mrkve i peršina radite?
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Evo da se malo uključim u ovu temu ,pošto između ostalih kultura radim i nešto mrkve ,žute mrkve i peršina.Nije neka velika površina samo za prodaju na tržnici.Nešto mrkve i peršina sijem u plastenike u 10 mj.,zatim van na njivi uz pokrivanje lutrasilom u 2mj. ,i jesensku mrkvu sijem negdje početkom 4.mj.Najveći mi je problem pranje mrkve ,dali netko možda ima nekakvo rješenje.Koje sorte mrkve i peršina radite?
kakvim sijačicama siješ?
 
T

traktor tom

Guest
kakvim sijačicama siješ?

Sijem ručnom jednorednom sijačicom za sitno sijeme ,od peršina pa do blitve,mislim da je proizvodie slovenci.Nije posebno brzo ali ko nesije puno stigne posijati pogotovo je dobra za sijetvu u plastenicima ,sutra bi trebao sijati rotkvicu u plastenik ,pa ću uslikati sijačicu da vidite o čemu se radi.Najveći problem u proizvodnji mrkve su mi korovi ,pogotovo u mladoj mrkvi jer nakon tretiranja herbicidom mrkvu nesmiju jesti djeca mlađa od 3 godine,tako da sve pljevimo.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Sijem ručnom jednorednom sijačicom za sitno sijeme ,od peršina pa do blitve,mislim da je proizvodie slovenci.Nije posebno brzo ali ko nesije puno stigne posijati pogotovo je dobra za sijetvu u plastenicima ,sutra bi trebao sijati rotkvicu u plastenik ,pa ću uslikati sijačicu da vidite o čemu se radi.Najveći problem u proizvodnji mrkve su mi korovi ,pogotovo u mladoj mrkvi jer nakon tretiranja herbicidom mrkvu nesmiju jesti djeca mlađa od 3 godine,tako da sve pljevimo.
radio sam s takvima,,,jednoredna na rucno guranje,,,meni bi trebala za 2 hektara,,,kolika je cijena sijačice??
 
T

traktor tom

Guest
radio sam s takvima,,,jednoredna na rucno guranje,,,meni bi trebala za 2 hektara,,,kolika je cijena sijačice??

Košta oko 1600 kn.nije skupa ali ko radi manje puno mu pomogne.Kako riješavate pranje mrkve ako je perete?
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Košta oko 1600 kn.nije skupa ali ko radi manje puno mu pomogne.Kako riješavate pranje mrkve ako je perete?
nemam ja mrkvu al bi sijao peršin i blitvu s njom,,,davno sam radio s tim strojem dali se moze odraditi s njom 2ha
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
nemam ja mrkvu al bi sijao peršin i blitvu s njom,,,davno sam radio s tim strojem dali se moze odraditi s njom 2ha

može za dva dana...
al ako investiraš kupiš dvije, napraviš ramu na tomonju i vučeš obje traktorom...
ak je traktor veći, stane ih i više...;)
 
T

traktor tom

Guest
nemam ja mrkvu al bi sijao peršin i blitvu s njom,,,davno sam radio s tim strojem dali se moze odraditi s njom 2ha

Ja sa takvom sijačicom sijem sve pa i blitvu ,špinat ,ciklu ...Radim oko 1ha povrća samo što neradim sve odjednom ,tj . nesijem sve u isto vrijeme tako da onda stignem sve posijati .Mislim da možeš kupiti dvorednu za frezu ili manji traktor .Sijačica je dobra ne rasipa sijeme što je bitno jer sijeme je dosta skupo.Mrkve radim oko pola jutra ,manje više i to posiješ za oko 1 sat lagano.
 

Prilozi

  • GetAttachment.aspx.jpg
    GetAttachment.aspx.jpg
    17.9 KB · Pregleda: 1,420
  • GetAttachment.aspx (2).jpg
    GetAttachment.aspx (2).jpg
    5 KB · Pregleda: 1,813
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja sa takvom sijačicom sijem sve pa i blitvu ,špinat ,ciklu ...Radim oko 1ha povrća samo što neradim sve odjednom ,tj . nesijem sve u isto vrijeme tako da onda stignem sve posijati .Mislim da možeš kupiti dvorednu za frezu ili manji traktor .Sijačica je dobra ne rasipa sijeme što je bitno jer sijeme je dosta skupo.Mrkve radim oko pola jutra ,manje više i to posiješ za oko 1 sat lagano.
TraktorTOm,
Jel ima negdje kod nas za kupiti takvu jednorednu sijačicu; imaš neku adresu? :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh