• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MUKA PO CJEPAČU

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,926
Svaka čast kaj sami delate, meni to izgleda naučna fantastika. :)
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Definitivno se ne isplati krenuti u izradu ako sve komponente morate kupiti u trgovinama .otpadi su zakon ali puno odlazaka tamo i kad nesto tražis nema .radnih uri jako puno .sve kad podvučes neznam za koju bih ga cijenu dao .ali strasna volja i opet kažen ljudi poput ZJ na polju hidraulike i izračuna i rezultat je tu.sva muka se zaboravi kad vidim kako onu hrastovinu ugriza ,a maica suha.
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,926
Ako uhvatiš vremena napravi video kako radi pa stavi na youtube, pa onda objavi ovdje. (y)
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
340
Pitanje za bojinac? Zanima me kako si krenuo u izradu cjepača sa nožnim pogonom ,jer na netu nisam našao takvih primjera.Puno ih je više sa ručnim upravljanjem.(A i ZJ kaže da je to "neprikladno")Vidio si to negdje?ili je to tvoja ideja?
Kakva ti je bila zamisao da bi trebalo da radi upravljanje?Radio si neke preinake?

Po meni sada ti kad stisnes nožnu polugu prema dolje-cjepač ide dolje -kad pustiš nožnu sklopku cjepač staje-kad nožnu sklopku podigneš gore i cjepač ide nazad(gore) dok držiš podignuto?Ako sam u pravu mislim da ti nije baš zgodno držati nogu prema gore?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,805
Ovdje stol ide prema gore, na fiksnu sjekiru ;)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,025
....i kad cjepanica blebne na nožnu polugu! :unsure:
Što je bolje da putuje stol ili sjekira?
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Ideja sam uzeo sa yotube.cjepač blagoja,činilo mi se odličnim samo sam na ovome ostavio mjesto za elektro motor koji cu ugraditi.samo olabavim remene i prebacim na elektro motor.misljenje gosp ZJ cijenim i mislim da cu napravit rucni pogon nije opce problem samo 2ij poluge koje istovremeno moras pretisnuti samo me strah sto ce biti sa zubima dok ruke drze poluge.😄 .evo pokusavam video rada stavit ns forum ali lakse slozim drugi cjepac
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
....i kad cjepanica blebne na nožnu polugu! :unsure:
Što je bolje da putuje stol ili sjekira?
Meni je bolje da putuje sekira. Imas vise kontrole nad cjepanicom.
A cijepanica na nogi nije ok... 🤔
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,805
Pedale se inače izvode na nekoliko načina da budu sigurn(ij)e:
a) male su, samo za širinu cipele a ne ovak široke (iako ova lijepo izgleda)
b) imaju blokadu koju treba najprije špicom cipele gurnuti, da bi se tek onda pedala mogla stisnuti
c) imaju zaštitu odozgora, da se nemre slučajno nagazitiili opasti nekaj na nju


Električna komanda izgleda ovak:
b) izvedba:
iu

c) izvedba:
Product.jpg
iu
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
ZJ kazem cijenim misljenje zastita od ozljede bi trebala biti na 1. Mjestu ali evo koliko sam radio s njim opasnost vidim samo ako prste stavite izmedju cjekire i drveta ,s obzirom da stavite drvo a visina cijepanja se postela na graničniku ruke su uvijek van sjekire.veca opasnost je hrga koja ne znas u koju ce stranu.opasnije je gledatelji lijevo i desno od sjekire jer komadi lete u stranu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,805
Ako smijem primijetiti, a da ne bi bilo prigovaranje, napravil si nekoliko početničkih grešaka:
- ne vidi se dobro na clici, ali sjekira ti je prenagla i zato drva lete. Treba biti najprije nož, pa tek kasnije pera koja šire. Moj niti nema pera, već samo nož (mana mu je da uglavnom treba tjerati hod do kraja).
- Cilindar ti ima pretanku klipnjaču, pa je jako brz u radnom hodu s malom silom, a povratni mu je hod spor. Trebala je biti deblja klipnjača (najbolje je oko 60...70% promjera klipa), pa bi radni ciklus bil malo sporiji,
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Slazem se sa svim samo opet velim kad na otpadu nadjes cilindar i covjek kaze daj za pice nisam mjerio ni svijecu ni snagu samo da duzina odgovara ,motor je od izgorenog agregata i on 100kn sto znaci cilindar plus motor plus crijeva plus pumpa cca 500kn onda je sve jasno zasto je takav.sto se tiče sjekire nisam mogao naći pločevinu od 3cm nego sam ju sastavljao od 1cm,nisam znao da ce imati ovu brzinu pa sam mislio da ce ovom širinom prije raskoliti drvo sa sto manjim hodom.i radio sam da se sjekira mjenja ,cim nabavim pločevinu od 3 cm ZJ napravim tu tanju pa probam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,805
Ne treba 30mm, dovoljno je i 20.
Na mojem je, mislim, 18mm (takav je komad bil na otpadu).
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Da, nemoze je skrivit na nož.da li je oštrica kaljena ili samo onako naostrena.na ovoj sam prolazio nekom elekrrodom pa brusio navodno je čvrsce mada mislim da nema potrebe
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,805
Obična pločevina. Bilo bi bolje da je feder, manganjli hardojs, no nema potrebe.
Oštricu sam navaril MAG-om, jer sam pokvaril kosinu pri rezanju oštrice brusilicom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh