• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muzne krave

<zetor>

Aktivni član
Tu od
25 Lis 2012
Poruka
517
Ishrana je dobra , samo napiši koju im količinu dajete i postavi koju sliku staje .
 

Lukavice190

Novi član
Tu od
13 Pro 2018
Poruka
6
Moze li neko da mi napise koju kolicinu bi trebao davati silaze,koncentrata,kukuruznog premelja,stocnog brasna,stocne krede,zobi da li sol trebam uvek davati i koliko ?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Koje krave su u pitanju: Holstajn, Simental, norveško crveno...?
Koliko vidim daješ im koncentrat + žitarice + minerali
Koji koncentrat koristiš? Ako je neki super onda ne bi trebao dodavati minerale i so
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Pretpostavljam da se radi o super koncentratu, dok dodaješ i žitarice. Ako je super koncemtrat onda ti ne treba stočna kreda i so, jer se to sve već nalazi u tom superu,
tvoje je samo da dodaš žitarice.
Ako daješ dosta silaže onda nemoj pregoniti sa mljevenim kukuruzom, stav ga max. 40 - 45%. Koliko stavljaš stočnog brašna? Njega stavi max. 10% jer dodaješ ovas (zob) a ona već sama ima dovoljno vlakana (zbog onih ljuspica okolo) za normalnu peristaltiku crijeva.
Proteinski dio ćeš podmiriti sa superom kao i vitaminsko mineralni dio obroka. Naravno pod pretpostavkom da super miješaš u onoj količini koju je preporučio proizvođač.
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
Imam problem, poceo sam ove godine raditi sjenazu lucerne i danas prilikom hranjenja krave ne zele jesti sjenazu u cemu je problem?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Nakon koliko si otvarao balu nakon baliranja i omatanja?
Si probao miješati sa hranom koju si prije davao ili si samo sjenažu dao?
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
3 i pol tjedna, nisam mjesao , probat cu onda promjesati sa sijenom pa javim rezultate.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Mene čeka isto,samo nisam još pokosio ni kvadrat.iako se radi o sjenaži graška i zobi,pa ću ipak za početak miješati.a i mislim općenito miješati sa sijenom,silažom i što ću već imati..
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
evo nakon 2 tjedna krave su poludile za time navecer im dam malo sijena cisto radi probave, odma se i vidi koliko je porasla količina mlijeka sve u svemu super zadovoljan
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
Evo vec duzi period imam jedan problem u vezi krava(simentalac). Krave kao da nemaju pravi apetit, evo otelile su se prije dva tri mjeseca i jos guraju 20 litara+ dnevno, ali vidim da gube na svojoj masi. Jednostavno jako slabo jedu, davali smo i kalcij i vitamine preko inekcija, i uvijek imaju one minerale ali nista. Hranimo sa sjenažom(lucerna/otava) i sijenom/otavom, ali vidim da ne jedu ni to kako treba, eto jedino mogu reci da jedu kukuruzni šrot + posije. Nije mi ni neki problem da imaju koju litru manje mlijeka jer se ne bavim prodajom mlijeka, nego da mi ne gube na masi.

Hvala na pomoci unaprijed
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
O kojoj količini hrane se radi da pojedu? 20+ litara nije malo,ali opet pretpostavljam da imaš kvalitetno spremljeni hranu pa mislim da nije do toga.
Daj im ono što vole,ukoliko imaš dovoljno.
Kod mene jedu silažu i sijeno i ne gube na težini ali se niti ne debljaju..bitno da su reprodukrivno sposobne..teoretski bi sve trebale biti stelne tako da je to ok.
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
Poštovani forumaši može li mi neko reći način kako kravu "natjerati" da jede kukuruzni šrot. Kupio sam kravu, nema mlijeka, nije stevona (stelna), sijena pojede koliko hoćeš ali silaže i primjese ni da okusi i evo tako već 7-8 dana. .Normalno preživa, balega, pije vodu. Prijašni vlasnik mi reče da je skoro pretjerala sa brašnom i da će početi jesti. Imam još 5 bikova i 2 junice u štali i svi jedu sasvim normalno. Davao sam samih mekinja, zakuhavao brašno ali ništa ne pomaže....Unaprijed hvala...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Svaka mu cast, za to se bas mora imati volje i nista drugo.

Ja sam rasprodal vecinu stoke, jos je nesto malo ostalo, ali do kraja ove godine sve odlazi iz stale.

Puno zivaca sam izgubil u tim stalama, a da ne pricam da mi je drustveni zivot bil jako zakinjen zbog toga.
Jbg, i svetak i petak budi u stali.

Ja bi ljudima koji i dalje drze i muzu krave podjelil nobelove nagrade i dal najmanje 5 kn po litri mlijeka.
Nek si barem s cijenom mlijeka kompenziraju sto nemaju normalan zivot.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Tak je to kad je poljoprivreda život a ne zanimanje...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Taj problem se samo javlja kod stocara, tj. ovih kaj drze muzne krave.
Jedino oni od svih poljoprivrednika nemaju normalan zivot.
Sve druge grane poljoprivrede se ne mogu ni usporediti sa stocarstvom, po pitanju kolicine posla.
Evo primjer, moj jedan prijatelj koji se bavi povrcem, vec tri mjeseca ne radi skoro nista, kak bi se reklo, uziva.
Sad pocetkom 3 mj mu budu poceli ti nekakvi poslovi sto se tice sijanja povrca i ostalog.
O cistom ratarstvu da ni ne pricam, tu imas svega 2-3 mj u godini efektivnog posla.
A muzne krave, em ustaj svako jutro u 6 (subota, nedjelja, Bozic, Uskrs, svatovi), em odi navecer opet u 17 h u stalu.

Zato, svakom ko se u tome vidi i ko to radi i kani raditi u buduce, skidam kapu i klanjam se do poda i ti ljudi su za mene heroji.
 
Na vrh