• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nadosijavanje i gnojidba livade za sijeno

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Pozdrav trebao bih par savjeta znaci imam livade koje nisu gnojene 5 god ako ne i vise i sluze za sijeno nema ispase na njima. Procitao sam tu negdje na forumu da se gnoji sa 7-20-30 i da ide prihrana nakon svakog otkosa i sad me zanima jeli sad kasno za pognojiti sa 7-20-30 i koliko bi bilo optimalno na hektar baciti i prihrana jel ide sa KAN-om ili nekim drugim gnojivom i koliko po hektaru?

E sad za nadosijavanje livada kad je najbolje za to i kojim smjesama trave i kako, posto u mom kraju to nitko ne radi a svi bi htjeli ogroman prinos sijena bez ulaganja, a caka je u tome da nemam sijacicu nego sam mislio rucno i kako obraditi tu livadu dali proci sa tanjuracama preko pa onda baciti sjeme ili kako drugacije. Jer koga god pitam svi kazu da to ne treba bacanje novaca vamo tamo a ovdje na forumu ima puno ljudi koji rade kako treba pa ako mogu neka mi daju koji savjet.

E i to naravno nije sve :(giggle): ujedno i najvecu livadu koju imam prerovale su divlje svinje (samo se nadam da su nasle ono sto su trazile da nisu uzalud rovale :D ) pa sam to mislio pretanjurati da poravnam ako uspijem i to mozda dosijati nekim travnim smjesama. E sad jel bi to imalo kakav ucinak ili ne ili ima tko bolju ideju.

Ako postoji vec tema o tome unaprijed se ispricavam jer je nisam uspio naci pa bi bio zahvalan i da me usmjerite gdje je ta tema.

Hvala puno
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
što se sjetve tiče, jednom pređi sa drljačama, baci sjeme i onda povaljaj livadu. Sigurno će biti efekta jer se radi o vrlo sitnom sjemenu. Smjesa ima za kupiti, kao i pojedinačnog sjemena. Kolega je tako imao viška lucerne i bacio sjeme onako po livadi, bez ikakve pripreme i valjanja i to je poniklo ko ludo...

ovo što su svinje prerovale, tu će rovati opet, ali to ti znači i da je zemlja kvalitetna, jer ima glista koje su one tražile, a gliste ne žive u mrtvom neplodnom tlu. A da će rovati opet, vjerojatno hoće, ali nije to strašno, jer ionako se livade moraju u 2.mjesecu predrljati da se poravnaju krtičnjaci, i da se otvori gornji sloj tla radi prozračivanja.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Mi skoro svake godine razbacujemo stajski gnoj po običnim livadama.No to se radi tamo u 11-12mj prije zime.Na jutro dam 3-4prikolice sipove 40-tke,negnoji se to ko oranica jako gusto nego sitnije da to stigne istrulit do košnje u prolječe. Možeš dat i umjetni i to smo znali bacit 15-15-15 mislim da oko 100kg po jutru,kan bacimo samo na nekim livadam gdje hočemo uhvatit treći otkos za sjenažu inače nebacimo kan.
Tanjurat ti baš nepreporučam jer češ si napravit još veču štetu nego što su ti napravile svinje.Uzmi običnu drljaču ili zubaču kako to zovete i sa time pređeš ako želiš bacit sjeme na livadu.A ako želiš poravnat onda si uzmi drljaču za ravnanje bez zuba,ona šta ti služi za ravnanje krtičnjaka.
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Momci hvala vam puno na savjetima ali zar drljaca nece unistiti ovu travu koja je sad na livadi i iscupati je ??
E sad i pitanje je kakvo sjeme onda baciti pa ako imate kakvi prijedlog slobodno recite :D
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
A šta bi ti tek tanjurače napravile,nemoj pustit do kraja drljače nego je nosi na hidrauliku i lagano je pusti da neruje previše.
Definitivno nemoj ljulj jer on će ti uništit svu prirodnu travu.Baci DTS (djetelinsko travnu smjesu) lucerka ona ti puno ranije izraste i nebi bila dobra,uguši ti malu travu. Tako da savjetujem ti posij djetelinu ona će se godinama formirat i bit će to dobra livada.
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Probat cu sa drljacama pa polako. Taman sam pročitao cijelu temu Krmno bilje i travnjastvo pa sam i tamo procitao dosta toga pa budem probao pa kud puklo da puklo :D
Budem javljao kako napredujem sa time ako bude koga zanimalo :D ili ako budem imao jos kakvih pitanja :D
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Probaj,ja to nisam nikad radio pa ti samo kažem šta smatram boljime. Ako neće funkcionirat sa drljačama onda uzmi tanjurače ali skroz izravnaj tanjure da ti puno nejdu u zemlju i nebacaju zemlju sa strane jer bi onda previše raskopao livadu i nebi ju mogao kosit kak bi skakao u traktoru.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ja sam usijavao engleski ljulj,prosao drljacom 2xmjestom, "usijao" nekih 20kg/0,5ha i prosao jos jednom drljacom da sjeme dode u bolji kontakt s zemljom.... sve divno krasno ali nije niklo ni 5%, a kisa je pala na to nakon nekih 7 dana...a talijanski ljulj sto ni predprosle godine(kad je bila susa) ostao nepokosen( jer je bio rjedak),sjeme se isipalo na suhu ispucalu zemlju i nakon mj dana kad je pala kisa bio je gusci nego sto sam ga sijao...

tu ti veliki faktor igra sreca..
stari ljudi su nekad ostavljali 1.otkos obicnih livada do sredine 7.mj da sve trave odcvatu,osuse se i tek su onda kosili...tako su oni povecavali gustocu sklopa..
a sto mi radimo?intenzivna proizvodnja,trave se brzo kose,ulazi se brzo u polje(vlazno polje) te na sve te nacine unistavamo livade...
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Gnojidba mi je na prvom mjestu pa onda dosijavanje a opet to sve ovisi o cijeni sjemena i financijama ali
rekoh prvo da pitam iskusnije ljude koji su to radili. A sto se tice divljih svinja to poravnat pa cekat da opet izruju :D
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Možeš i ovako da uradiš kao naši stari što su radili, nađeš onaj crni trn (3-4kom) i staviš pod traktorsku drljaču i sa tim poravnjaš njivu i ujedno prozračiš travu. Zubi neće dohvatati zemlju a trnje će da poravnja te neravnine što su svinje napravile a ujedno će da "okopa" travu.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Možeš i ovako da uradiš kao naši stari što su radili, nađeš onaj crni trn (3-4kom) i staviš pod traktorsku drljaču i sa tim poravnjaš njivu i ujedno prozračiš travu..

To ja radim sa izvezenim stajnjakom po livadama za kosenje. Covjece kako to trnje usitni onaj stajnjak to nije normalnom, kad se kosi nema uopste djubra po livadi.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,563
Možeš i ovako da uradiš kao naši stari što su radili, nađeš onaj crni trn (3-4kom) .
Ajde mi to malo bolje pojasni, prvi puta čujem za taj crni trn...:icon_scratch:
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Ne mora biti iskljucivo crni trn,mada je on najbolji. Par grana stavis poprijeko ispod drljace,sa zubcima,a ne roto. Svi krupniji komadi djubra sto su ostali nakupljaju se u granju i usitnjavaju.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,563
A-ha,sad mi je malo jasnije..:icon_thumright:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
E pa sad,
Sjecam se jednog pokusa s nadosijavanjem livada itd. Na kraju je najvisi prinos zelene mase bio na preoranoj i ponovno posijanoj livadi. Nije vazna samo masa vec i kvaliteta a nisu sve trave jednake kvalitete itd... ali to je druga prica. Ako mislis usijavati prirodnu livadu ja bi to radio u jesen nikako u proljece. Sve trave osim ljuljeva jako sporo rastu i treba im oko 20 dana da niknu i krenu s razvojem a do tada ih ugusi postojeca trava, korov ili susa (ako to vise postoji). Ja kad got sam sijao trave u proljece nikad nisu bile dobre. u jesen vegetacija je sporija, nema toliko korova (barem nebi smjelo biti) i usijavanje ti je tada sigurnije. Za usijavanje se obicno koriste ljuljevi zbog brzog porasta i agresivnog rasta al sad mozes koristiti i druge drave.
Rezim kosnje i gnojidb je jako vazan za tavnjake i ukoliko budes samo kosio bez knojidbe i to jos kasno unistit ces si strukturu travnjaka i pomaknuti omjer kvalitetnih trava i djetelina prema korovu i nekvalitetnim zeljanicama. Ako kasno kosis i pustis travama da se osjemene imas losu krmu tj slamu i dao si priliku korovima da se osjemene i tako ih siris po tabli. Trave treba kositi prije cvatnje, u fazi vlatanja i nakon svake kosnje bilo bi dobro dati gnoja, najbolje kan-a. Gnojivo vrlo dobro uvajaju kvalitetne trave i potiskuju korove. Treba paziti da se nikakvi raovi ne rade po vlaznom tlu a proljetno i jesensko drljanje trava nakon prihrane je odlicna stvar. Osim sto poravnate povrsinu od krticnjaka, unesete malo gnoj u tlo, prozracite ga i najvaznije malo mehanicki ostetite bus trave sto za rezultat ima da trava jace busa i daje vise vlati tj zelene mase......
 

Najnoviji postovi

Na vrh