• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Najezda divljih svinja i ostale divljači

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ma sve 5 kolega ,ali zar radi nečijeg hira i sporta ,čovjek mora trošiti svoje novce,jedan dobro upućeni poznanik mi je objasnio kako se postavlja prema vlasniku divljači i osiguravajučoj kući,samo dobar odvjetnik koji bude odero vlasnika lovišta jer nema što nečija divljać raditi na vašoj privatnoj zemlji,to je vaše privato vlasništvo i amen,nadam se kolega da bude struja ubila barem koju štetočinu:icon_pidu::icon_pidu:


nije drug baš tako zakonski,nije divjač ničija,tojest svačija je ali imaju odgovorni koji se zato trebaju brinuti.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Pastir je za sada jedno od najboljih rješenja poslje puške samo i tu ima problem kad krmaća dođe sa mladima zna probiti i tu žicu i opet uzalud nadam se da ti nebudeš te sreće
ma probijaju mi svaku večer,ali žica je dost jaka,(i pocinčana je tak da ne hrđa) nisam imao zasad nijednog slomljenog stupića ni izolatora,samo nađem ujutro na dva-tri mjesta po 5-10 metara izbačene iz izolatora,ali ona i dalje dobro trese makar je i na zemlji,a tu je još i gornja koju rijetko kad skinu...
...po tragovima se jasno vidi da dok dođe do ograde,progura glavu prek,onda ga zdrma,a on onda ide ko i svaka svinja sam naprijed,te prođe kroz ogradu unutra,tam se malo zvrti(valjda se izgubi od strujnog udara) i onda se vrati po istom mjestu nazad...kukuruz zasad ne diraju,a već je lijepo iznikao...vjerovatno od šoka izgube apetit...:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Ma sve 5 kolega ,ali zar radi nečijeg hira i sporta ,čovjek mora trošiti svoje novce,jedan dobro upućeni poznanik mi je objasnio kako se postavlja prema vlasniku divljači i osiguravajučoj kući,samo dobar odvjetnik koji bude odero vlasnika lovišta jer nema što nečija divljać raditi na vašoj privatnoj zemlji,to je vaše privato vlasništvo i amen,nadam se kolega da bude struja ubila barem koju štetočinu:icon_pidu::icon_pidu:

eh gledaj kolega sve te zavrzlame s raznoraznim fiškalima i sucima si mi mali smrtnici moremo objesiti mačku o rep...da,naravno moguća je i ta opcija,ali i ona nažalost kao i sve drugo košta,a dok ti to istužiš i istjeraš na čistac tvoje kukuruze već nema,a krave i bikove u štali to baš ne interesira puno,oni hoće svaki dan papati...ja ne uzgajam kukuruze za njihovu odštetu nego zato jer mi svaki dan treba,a ovo je najjednostavnije rješenje za najmanje novca(došlo me sve skupa oko 2500kuna jer sam stupiće svoje izmislil za tih 4jutra,a pastir mi podržava do kakvih 20 jutara,jedino za veću površinu bi trebalo prikupiti još žice i izolatora,a oni su najmanja stavka u svemu tome)...samo da mi je još malo bolje okrupnjena zemlja svu bi ju ogradil i mirno spavam...
 
Posljednje uređivanje:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Kavez-zamke

Kavez-zamke POM-22 i POM-25 namijenjene su za hvatanje divljih životinja na humani način, živih i neozlijeđenih, bez direktnog prisustva pa tako i bez izlaganja opasnosti ljudi koji ih žele uhvatiti.
Omogućavaju hvatanje divljih životinja kao što su: medvjedi, divlje svinje, jeleni lopatari, vukovi, lisice, čaglji, mungosi, divlje mačke, divlji psi i druge životinje.

Mislim da je kod nas takvo nešto zabranjeno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Poceli smo nesto o ovome u temi - Sjetva kukuruza, a tamo nije mjesto o ovome sto cu napisati !!
Procital sam sve u ovom postu i zakljucak je jedan jedini - pomoci nema osim da se sve postrelja. Al do toga nebu doslo, a na nama je da pokusamo barem nekako sprijeciti ulazak divljaci ( u ovom slucaju Divllje svinje ) na nasa polja i zastiti nasu muku !
Znamo da svinja ima jako slab vid, ali zato nenadmasan njuh ( koriste se za pronalazenje Tartufa u Istri pa cak i u vojne svrhe ) i jako dobar sluh ! Al drzimo se mi njuha ( jer jedino ju nos dopelja do kukuruza ) . Takodjer jako dobro pamti mirise i po tome zna gdje se sto nalazi u prirodi !! Pa.... Misljenja sam da se bas oko toga treba pozabaviti i cesto mjenjati mirise pri zastiti !
Ja cu pokusati tako.... Svaki treci dan promjeniti miris na "mamcima" !!
Ponesto znam od prije oko svega ovog, a da je tako, dokaz su i niz postova ovdje, gdje se vidi da se sva ta zastita zadrzi na dva do tri dana ( cast izuzecima ) !
Napravio sam i "aparat" koji cu danas postaviti pa cu vidjeti bude li kakve koristi !??!
Ako i nebude ( fuj fuj ) .... barem sam pokusao !! Slike su ovdje. Gore sam zakucal zastitu od kise, a ispod komad cd-a za svjetlosni efekt ( hahah )
 

Prilozi

  • 2014-08-26 14.53.52.jpg
    2014-08-26 14.53.52.jpg
    78.3 KB · Pregleda: 191
  • 2014-08-26 14.54.01.jpg
    2014-08-26 14.54.01.jpg
    75.2 KB · Pregleda: 192

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jel se smije u svojoj kuruzi motikom zatuč svinju i preko glavnog trga , ispred opčine, uz prostorije lovačkog društva ostvaviti krvavi trag , odvuč je doma i pojesti bez posljedica ( osim krvavog traga) ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
naravno jedini uvjet je da daš meso na ispitivanje da nije zaraženo trihinelom i da imaš oštru motiku da živina ne pati
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
naravno jedini uvjet je da daš meso na ispitivanje da nije zaraženo trihinelom i da imaš oštru motiku da živina ne pati
znaš da imam , nebi ju ja od lena zatupil :icon_pray:
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Isto kao što se nesmije ni štakore zračnicom gdje odmah umre,nema muke baš,a otrovom smije od kojeg se muči hahah :mur:

A što se motike tiče,rađe srp ili štihaču,kad može bakica s tim leoparda(ako sam dobro pročitao) onda možete i vi vepra
 
E

el pibe

Guest
Ko to zna kaj je tu bilo između gazde i ovog kaj mu je trebao dati zaštitna sredstva.Ne zagovaram lovce ali si je vlasnik djelomično sam kriv.To je čista glupost da su lovci privukli divljač sa hranilicom.Divljač ima veliki radijus kretanja.I najdeju si kaj im paše.Ja sam više puta oštećen kaj su mi srne obrstile od voćnjaka,grah,mrkvu,ciklu ne pitaj kaj sve ne.Od kada sam ogradio i postavio običnu plastičnu mrežu,povješao sam neke vrečice da malo šušti i zaštitio voćke nemam nikakvih problema(bar sa srnama i zajcima).A ovi pametniji ti si znaju sami otpreti,uzeti kaj im paše a ovi kulturniji čak i zapiraju za sobom:icon_e_surprised::(hi):Onda bi po tome ja moral tužiti policiju zato kaj ljudi ponekad dojdu na moju zemlju u samoposlugu.Dojdeju kak i divljač tam di ima.S time da divljač ne zna zakone i ono kaj se smije i kaj se ne smije.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Obzirom da su meni ove godine Divlje svinje prorijedile 70-ak posto kukuruza, dal sam si truda pa pročital Zakon o lovstvu. Većinu toga znam, a znam i da svi prebacuju krivnju na druge. Da ne odem u širinu previše, ali, kao i svi Zakoni u ovoj državi su nedorečeni i puni rupa pa je onda Divljač u vlasništvu države kad treba biti ( kao u ovom slučaju ), a (krivo)lovci si uzimaju za pravo da tu istu divljač ubijaju kak im volja .... ( ne doslovno, ali u većini slučajeva da )
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
I meni se lovci nisu odazivali na pozive pa su u osiguranju rekli da treba imati dokaz da smo ih upozoravali. Znači pismeno obavijestiti ili e-mailom upozoriti lovce da divljač radi štetu. Tek ih onda možeš tužiti za naknadu štete, ovak je sve rekla - kazala.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja sam mailom poslao upit Hrvatsko lovačkom savezu negdje pred Jesen prošle godine. Još dan danas nema odgovora. Kako onda od ovih malih tražiti nešto kad se "tata" tak ponaša !?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Lov je biznis,najmanju korist imaju vlasnici zemlje gdje divljač i divlje svinje rade štetu.Svatko voli odmaknuti krivnju sa sebe jer gubi novce.Kod mene je specifičan teren,sa lijeve i desne strane sela ide lokalni potok,od potoka preko sela do drugog potoka je od lokalnog lovačkog društva lovište a sve dalje je lovište Hrvatskih šuma.Najveća šteta dolazi od divljih svinja koje dolaze iz Hrvatskih šuma,prošle godine su bili ažurni sa djeljenjem repelenata i to je nešto umanjilo štetu ali ne ucijelosti.Koliko imam informacija,odrađene procjene oko šteta su bile zadovoljavajuće,valjda su i isplaćene vlasnicima zemlje.Najveći problem predstavljaju naleti sa autom na životinju ,e tu onda skaču pravnici lovačkih društava i policija sa svojim tumačenjem zakona,tu onda mali čovjek u većini slučajeva najebe
 

borno

Član
Tu od
29 Ruj 2015
Poruka
56
Ja sam imao problem gdje su mi svinje unistile 1 jutro kukuruza.To je bilo 2003.g.Zvao sam lovce i izašao je njihov lovnik da vidi i rekao je da su tu divlje svinje bile u prolazu jer ih u ovom kraju nema i po njegovom to je bilo to_Oni ne plaćaju štetu i bla bla...Moj tetak je odvjetnik i popričao sam s njim o tom problemu.Nakon toga sam ogradio polje trakom i pometao strašila te od lovaca tražio repelente i 2000 kn da mi plate samo onoliko koliko sam uložio u to jutro_Očekivano od njih,odbili su me.Bio sam balavac za njih i medju narodom je vladalo mišljenje kako ovi nisu dužni platiti jer je to eto tako kako je.Nakon toga tužba.Poljoprivredni vještak,zemljišni,sudac u čizmama...Dvije rasprave i nakon dvije godine presuda u moju korist.Lovačko društvo skupilo nešto preko 22000 kuna troška.Platili i naučili se pameti.Od onda imaju osiguranje koje im pokriva štetu veću od 1000 kn a od 1000 plača osiguranje.Nakon toga svega su mi plaćali i po petsto kuna za odgrižene klipove i 1800 kn za izbrcani krumpir gdje je procjena bila 3%.To polje se nalazi u kutu šume i nemoguče je da ne bude štete od divljači.Dao sam lovačkom to u arendu i 4 godine si oni tamo sade što im paše.Uglavnom kad imate štetu od divljači lovačko vam je to dužno namiriti i zato imaju ugovorena osiguranja.Dužni ste im prijaviti štetu čim uočite.Oni su vam dužni osigurati repelente i pokušati spriječiti ulazak divljači.Od toga svega nema puno koristi pa prije berbe morate zvati procijenitelja od njihovog osiguranja.To sve radite u dogovoru s lovnikom,ukoliko ne ide uzmete si odvjetnika ako vam je ta šteta veća i sigurno dobivate.To su moja iskustva i naplatio sam štetu svaki put kad je bilo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh