• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

NAŠA ISKUSTVA S PRIMJENOM GLICEROLA ZA POVEĆANJE KOLIČINA ML

  • Temu pokrenuo Željko
  • Datum prvog posta
Å

Željko

Guest
Na forumu smo u proljeće pročitali da glicerol kao dodatak stočnoj hrani
djeluje na produkciju mlijeka, pa smo odlučili probati.

Prije smo imali padove u periodu laktacije krava kao i nakon telenja. Nakon
mjesec dana upotrebe glicerola nam se produkcija mlijeka povećala u prosjeku
za 1 litru (kod mješovite strukture krava u periodu laktacije).

Naš poljoprivredni savjetnik je napravio novu recepturu (izbacuje se
energija od škroba-kukuruza), jer ovaj češki glicerol kojeg koristimo sadrži
11 MJ/kg eneregije. Za krave je to promptna energija koja je neophodna u
peridu prije telenja i periodu laktacije, više ne mršave, i nema padova u
mlijeku. Glicerol nije trošak, jer se kod njegove primjene mjenja receptura.
Isplativo je.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
daj onda napiši kako je isplativo.dobio si samo litru mlijeka više?
 
Å

Željko

Guest
Da, u prvih mjesec dana 1 litru više, bolji sastav mlijeka i ušteda na kukuruzu.
Glicerol treba davati par dana prije telenja i u laktacije da bi se ostvarili pravi rezultati, a to što su neke moje krave bile u pčetku, u sredini i na kraju laktacije još sam i puno dobio u prvih mjesec dana. sad je to naravno više! :D
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Željko ako nije problem daj malo detaljnije opiši gdje nabavljaš glicerol, po kojoj cijeni, što se točno mijenja u obroku?
Ja sam isto zainteresiran jer svaki deci mlijeka je bitan :D
 
Å

Željko

Guest
Glicerol nabavljam od firme Petram promet d.o.o. broj mobitela ti je 098288528.
Cijenu dogovaraš isto na taj broj.
Glicerol ima 11MJ/kg energije koja se odmah apsorbira i ne opterećuje probavu.
Zbog visoke energije glicerola treba smanjiti energiju žitarica ili silaže ili koristiti jaču smijesu pa malo manje je davati. Najbolje je smanjiti onaj dio kojeg nemaš dovoljno ili moraš kupovati.
 
L

Linda

Guest
abrkili kaže:
daj onda napiši kako je isplativo.dobio si samo litru mlijeka više?
dobio je litru po kravi više, i više bjelančevina u mlijeku, mislim da je tada bilo samo oko četvrtinu krava u laktaciji.
Hoćeš mi dozvoliti da napišem više?:)
 
L

Linda

Guest
abrkili kaže:
daj onda napiši kako je isplativo.dobio si samo litru mlijeka više?
dobio je litru po kravi više, i više bjelančevina u mlijeku, mislim da je tada bilo samo oko četvrtinu krava u laktaciji.
Hoćeš mi dozvoliti da napišem više?:)

M.M. kaže:
Željko ako nije problem daj malo detaljnije opiši gdje nabavljaš glicerol, po kojoj cijeni, što se točno mijenja u obroku?
Ja sam isto zainteresiran jer svaki deci mlijeka je bitan :D

Od mene nabavlja.:), oni su moje referentno godpodarstvo. Biljni glicerol kroz djelovanje na razinu glukoze može udovoljavati povećanim energetskim potrebama u periodu laktacije a i osim povećanja produkcije mlijeka i promjene u kvaliteti mlijeka, povoljno djeluje i na samo reprodukciju. U prosjeku se iz prethodne recepture izbacuje oko 10% kukuruza, jer energija metabolizirana kroz škrob, nije kravama u peridou laktacije prihvatljiva. Krave u tom razdoblju trebaju "kvalitetnije gorivo". Ako se čak i poveća energija kroz škrob (kukuruz), opet će doći do padova. Glicerol se u svijetu primjenjuje od 90-tih a u eu cca zadnjih 6 godina, u EU je oznaka glicerola E 422, moj je registriran i na Ministarstvu poljoprivrede RH. Velike farrme su prije koristile za ovu svrhu propilenglikol koji se je proizvodio od nafte (dok je bila jeftina)-to je bilo 60-tih, pa su polagano kasnije svi prešli na biljni glicerol.

LAički rećeno za istu količinu kuna se dobije više boljeg mlijeka, krave su zdravije, reprodukcija je olakšana, Glyco plus se proizvodi od uljane repice. slatkastog je okusa, fini je kravama.
 
L

Linda

Guest
Željko kaže:
Da, u prvih mjesec dana 1 litru više, bolji sastav mlijeka i ušteda na kukuruzu.
Glicerol treba davati par dana prije telenja i u laktacije da bi se ostvarili pravi rezultati, a to što su neke moje krave bile u pčetku, u sredini i na kraju laktacije još sam i puno dobio u prvih mjesec dana. sad je to naravno više! :D



Kod idealnih uvjeta se može ostvariti uz dozu glicerola po kravi i danu 500 ml, povećanje mlijeka za 10% a povećanje mliječnog proteina za 0,1-0,33%.

Evo danas idem kod Željka, pa ćemo sve točno izračunati, koliko je porat postignut i jesmo li već stigli do uštede (to ovisi o strukturi krava)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
sad cu opet biti sadist koji se izivlljava,ali sta mogu,to mi je duznost.

pravilo foruma je da se ne duplaju postovi jedan iza drugoga!to se dopušta samo ako je prošlo neko vrijeme od zadnjeg posta(dan,dva)pa se novim postom želi podići aktivnost teme..u protivnom ću brisat postove,a ove koji su sad dupli ću spojit.ali zadnji put,iduće duple brišem.
 
Å

Željko

Guest
Evo konkreten računice ako me već pitate kako se isplati:

1. ako dobiš litru i pol mlijeka više po kravi i danu, to je: 4,80 kn u plusu
2. ako izbaciš napr. 70 kg kukuruza za 56-58 krava u laktaciji, to je ušteda od 1,20 kn po kravi i danu
(računato je sa cijenom od 1 kn/kg kukuruza)
3. ako je cijena glicerola 3,50 kn/kg, jednoj kravi staviš 500 g na dan, to je, 1,75 kn/krava po danu "troška"

ne uzimajući u obzir bolji sastav mlijeka (masnoća i proteini)

Razlika je dakle: +4,80+1,20-1,75=4,25 Kn/kravi na dan.

cijena glicerola malo varira ovisno o cijeni uljarica, mjesto isporuke itd, ovo je okvirni prinos po kravi i danu (odn. ušteda) +je prevencija od ketoza+krave ne gube težinu u laktaciji+prije ostranu bređe+ bolja kvaliteta i količina mlijeka.
 
L

Linda

Guest
Kako da krava proivede više novca za gazdu? Računajmo u DEM

pišem neki tekst pa koristim ovu računicu,

možemo dakle zaključiti da je ova Željkova krava proizvela za svog vlasnika dnevno jednu bivšu njemačku marku. To je 30 DEM (ja taj DEM ne mogu prežaliti, ovaj EUR je samo papir) to je dakle 30 DEM za mjesec. Udruženje od 60 krava tako može proizvesti 1800 DEM uštede, je li to za baciti ??? (a uz sve benefite). A to smo koristili samo jednu litru prinosa više, koja je bila na početku.

To su cost&benefit analize

Naime u tom svijetlu, cijena "koštanja" baca drugo svijetlo.

Najbolje je kombinirati GLYCO PLUS sa ZOOLITOM, onda su prinosi rapidno veći i kod krava i kod svinja i kod koza, netko me je pitao i za mliječne koze.
 
M

MOCO

Guest
Evo konkreten računice ako me već pitate kako se isplati:

1. ako dobiš litru i pol mlijeka više po kravi i danu, to je: 4,80 kn u plusu
2. ako izbaciš napr. 70 kg kukuruza za 56-58 krava u laktaciji, to je ušteda od 1,20 kn po kravi i danu
(računato je sa cijenom od 1 kn/kg kukuruza)
3. ako je cijena glicerola 3,50 kn/kg, jednoj kravi staviš 500 g na dan, to je, 1,75 kn/krava po danu "troška"

ne uzimajući u obzir bolji sastav mlijeka (masnoća i proteini)

Razlika je dakle: +4,80+1,20-1,75=4,25 Kn/kravi na dan.

cijena glicerola malo varira ovisno o cijeni uljarica, mjesto isporuke itd, ovo je okvirni prinos po kravi i danu (odn. ušteda) +je prevencija od ketoza+krave ne gube težinu u laktaciji+prije ostranu bređe+ bolja kvaliteta i količina mlijeka.

Evo ti moj odgovor: Ne isplati mi se zAYebavati s tim.
 

kantar

Novi član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
22
Tko se misli ozbiljno baviti holštajn kravama svakako mora u drugi dio suhostaja i bar prvih 80 dana laktacije ubaciti antiket i energetska sredstva u obroke...
Ima ih svaka firma koja se bavi premiksima u govedarstvu..
O njihovoj isplativosti izlišno je pričati..
 
L

Linda

Guest
Povećanje mlijeka sa glicerolom.

Tko se misli ozbiljno baviti holštajn kravama svakako mora u drugi dio suhostaja i bar prvih 80 dana laktacije ubaciti antiket i energetska sredstva u obroke...
Ima ih svaka firma koja se bavi premiksima u govedarstvu..
O njihovoj isplativosti izlišno je pričati..

Sorry, ali nisi dobro čitao topic, jedna litra je bila na početku, kasnije je to povećanje količine mlijeka 10-15% + više masnoća i bjelančevina. Uz glicerol nema uopće ketoza, pa ne treba antiket, tekuća energetska komponenta nije zamjenjiva, jer djeluje, kroz glukozu. Krave glicerol same proizvode u perodu laktacije ali ne u dovoljnoj količini. Brojčani izračun je samo ilustracija kako se računa, jer se izbacuje adekvatna količina kukuruza, ali energija iz škroba se ne može metabolizirati na taj način kao glicerol. Svaka iole ozbiljnija farma u svijetu koristi glicerol ili izaberu skuplju varijantu a to su štićene masnoće, što je posebna tema.
 
Na vrh