• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje rasprskivačima

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
evo dragi kolege forumasi ovdje mozete uz malo volje napisati nesto o rasprskivačima kako ih korisitite?? kolike su cijene ?? gdje ih kupujete?? koliki imaju protoke??koje cijevi postavljate za dovod?? itd .... nadam se da ce ova tema pomoci meni i drugima!!! hvala!!
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
prijatelj mi navodnjava oko 500-600 kvadrata u pevecu je uzeo plastične zelene cijevi za vodu probušio rupe postavio dizne mislim da su to od prskalice ali ako te zanima pitam ga prednost ovakvog sustava je što sve možeš napraviti sam kupiš aparat za zavarivanje plastike ili kako majstori kaže peglu za plastiku nađeš nekog vodoinstalater da te nauči inače njemu je ujak objasnio sve za jedno popodne ako u početku spojevi i budu curili uzmeš škare odrežeš i ponovo navariš, problem je bio jedino slaba pumpa za vodu sada je naručio viskotlačnu pumpu jer misli proširivati sustav pozdrav
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
prijatelj mi navodnjava oko 500-600 kvadrata u pevecu je uzeo plastične zelene cijevi za vodu probušio rupe postavio dizne mislim da su to od prskalice ali ako te zanima pitam ga prednost ovakvog sustava je što sve možeš napraviti sam kupiš aparat za zavarivanje plastike ili kako majstori kaže peglu za plastiku nađeš nekog vodoinstalater da te nauči inače njemu je ujak objasnio sve za jedno popodne ako u početku spojevi i budu curili uzmeš škare odrežeš i ponovo navariš, problem je bio jedino slaba pumpa za vodu sada je naručio viskotlačnu pumpu jer misli proširivati sustav pozdrav
ja cu uzimati cjevi fi50 i profi rasprskivače pa sam htio cuti dali netko radi baš s rasprskivčima na malo većim povrsinama!!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
evo dragi kolege forumasi ovdje mozete uz malo volje napisati nesto o rasprskivačima kako ih korisitite?? kolike su cijene ?? gdje ih kupujete?? koliki imaju protoke??koje cijevi postavljate za dovod?? itd .... nadam se da ce ova tema pomoci meni i drugima!!! hvala!!

Kad' neće nitko, evo ti par jednostavnih uputa.
Tri su važna elementa:
- ukupni broj rasprskivača (tj. njihov kapacitet pri radnom tlaku; piše negdje na papirima/kutiji koju dobiješ uz rasprskivač. Pretpostavimo da piše 1 m/sat ili prevedno u lit./sec. to je 0,27 lit./sec.). Ako želiš da rade tri rasprskivača onda je to 3 m3/sat ili 0,81 lit./sec
- pumpa. Ako želiš da ta tri rasprskivača rade odjednom, onda treba pumpa koja pumpa najmanje 3 m3/sat (tako da "napoji" sva tri rasprskivača)
- promjer cijevi glavnog voda (formula na slici dolje) iznosi: 25,45 mm (a to ti je taman 1'' (col) :D




Znači sada malo papir u ruke i računaj.
Naravno, ovo je najjednostavniji mogući model (bez izračuna gubitaka tlaka, protoka, visinskih razlika i sl.) ali dovoljno dobar da funkcionira u praksi.

Za sve ostalo tu je Mastercard;


Sve jasne; ta nisam ja socijalna služba :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
ja cu uzimati cjevi fi50 i profi rasprskivače pa sam htio cuti dali netko radi baš s rasprskivčima na malo većim povrsinama!!

ako se može znati gdje nabavljaš profi rasprskivače
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ako se može znati gdje nabavljaš profi rasprskivače
firma se zove SJEME SPLIT odlicno opremljeni od sljedece godine sve kompletno od njih kupujem jer mi je vise prekipilo s ovim ovdje kod mene,,,,zovem nekidan jednu dosta poznatu trggovinu repro materijalom nemaju crjeva ,,, zovem par dana prije toga oni nemaju NPK 7 mislim stvarno katastrofa zato se odlucujem na profesionalce i ljude koji ce izaci u susret i sa savjetom :prayer: ,,,, bobo legedno poigracu se s digitronom :D svaki savjet dobro dođe
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Ja isto koristim takvu vrstu navodnjavanja,,, nije baš najbolje... al može poslužiti za moje potrebe!














pozzz joe!:mrgreen:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Kad' neće nitko, evo ti par jednostavnih uputa.
Tri su važna elementa:
- ukupni broj rasprskivača (tj. njihov kapacitet pri radnom tlaku; piše negdje na papirima/kutiji koju dobiješ uz rasprskivač. Pretpostavimo da piše 1 m/sat ili prevedno u lit./sec. to je 0,27 lit./sec.). Ako želiš da rade tri rasprskivača onda je to 3 m3/sat ili 0,81 lit./sec
- pumpa. Ako želiš da ta tri rasprskivača rade odjednom, onda treba pumpa koja pumpa najmanje 3 m3/sat (tako da "napoji" sva tri rasprskivača)
- promjer cijevi glavnog voda (formula na slici dolje) iznosi: 25,45 mm (a to ti je taman 1'' (col) :D




Znači sada malo papir u ruke i računaj.
Naravno, ovo je najjednostavniji mogući model (bez izračuna gubitaka tlaka, protoka, visinskih razlika i sl.) ali dovoljno dobar da funkcionira u praksi.

Za sve ostalo tu je Mastercard;


Sve jasne; ta nisam ja socijalna služba :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Meni su ovi iz sjemena projektirali sistem i činilo mi se da je za 7 rasprskivača u seriji prevelik promjer koji su mi dali (col 32mm vanjski-unutarnji 27-8mm), ali sad po ovoj formuli kad računam ispada taman jer svaki daje 420l/h:D.
U biti najbolje je dat profesionalcima da naprave projekt i listu potrebnog materijala jer oni to ionako rade besplatno (naplate se prodajom sistema), tako su i meni ovi iz Sjemena napravili i zadovoljan sam:mrgreen:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Rasprskivače je lako odrediti, treba sljediti minimalne tehničke uvjete za pojedini model i prilagoditi magistralne vodove i pumpu prema njima. Sve u svemu matematika od minute. Poz
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
jel itko ima alumiijske cijevi, mislim na one s brzim kopčanjem tak da se mogu preseliti po potrebi, došlo vrijeme da si pripremim nešto za ljeto...
pitam ustvari dal itko ima kakvih iskustava s time, koji su problemi i na što treba paziti prilikom kupovine...
najbolji odgovor nagrađujem :partyman: rundom!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dolaze mi sutra rasprskivači. Nisu baš koje sam mislio ali su izrealski, nemogu biti loši :) Samo mi je protok manji ali biti će to uredu :) Jedva čekam da ih skopčam i još pumpa koja udara do 8 bara a na 4 bara vrti rasprskivače uuuuu :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kad već pitaš,moglo bi ti se dogoditi da,ukoliko ti je njiva jako dugačka,na kraju nemaš dovoljno jak pritisak.To je jako jednostavno riješiti tako da se zadnjih tridesetak ili pedesetak metara stave cijevi manjeg promjera-dakle redukcija,pa cijev manjeg promjera,čime se dobiva na kraju voda jači pritisak.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Dolaze mi sutra rasprskivači. Nisu baš koje sam mislio ali su izrealski, nemogu biti loši :) Samo mi je protok manji ali biti će to uredu :) Jedva čekam da ih skopčam i još pumpa koja udara do 8 bara a na 4 bara vrti rasprskivače uuuuu :)
di si uzima rasprskivače po kojoj cijeni i koji fi???? :partyman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Danon. Cijena sedamdesetak kuna + pdv, e sad tko kakav rabat ima...
rasprskiva.jpg

Purple dizna.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....To je jako jednostavno riješiti tako da se zadnjih tridesetak ili pedesetak metara stave cijevi manjeg promjera-dakle redukcija,pa cijev manjeg promjera,čime se dobiva na kraju voda jači pritisak.
Nažalost, time neće ništa dobiti.
Kako piše u tablici, za "purple" diznu za radni tlak od 4,0 bara treba 2,4 m3/sat i ako su postavljeni na razmak 18X18 m, daju 7,4 mm/m2/sat.
Ukoliko uvedeš redukciju, povećati ćeš ukupan tlak, ali protok ostaje nepromjenjen, i kada gledaš takav rasprskivač u radu, njegov domet doista može biti jednak ostalima, međutim njegov mlaz je "mršav" i definitivno ne daje jednaku količinu vodenog taloga kao i ostali.

Jedna od mogućnosti (sada nažalost nemam sliku nijednu pri ruci) je da se između cijevi kišnog krila i rasprskivača stavi ventil (kuglasti, najjednostavniji, iste colaže) i onda se kod nedostatka protoka/tlaka kišno krilo podijeli u dva/tri/četiri... dijela; prvo prva polovina rasprskivača radi, dok je drugi dio zatvoren.
Na taj način nema potrebe premještati cijev kišnog krila, već se samo otvori/zatvori potreban broj rasprskivača.

I savjet za kraj; kod rasprskivača svakako kontrolirati ujednačenost pokrivanja vodom. Jednostavno, u radnom dometu rasprskivača staviti 10-12 kanti (nekakav cik-cak raspored) i nakon sat rada sustava, provjeriti koliko je vode u svakoj kanti... i na taj način ocjeniti "distirbution uniformity". A u tablici piše da je za razmak 18x18 88-92% :scratch

p.s. Radi se o tehničkom problemu, jer je mlaz okrugle površine (nemoguće je izvesti kvadratan mlaz) pa se rasprskivači moraju preklapati, pa onda nastaju zone jednostrukog, dvostrukog, trostrukog ili čak četvorstrukog kišenja. Tako da je "unformity" od 92% :roll:
 

Najnoviji postovi

Na vrh