Pozdrav svima!
Budući da se bavim uglavnom plasteničkim uzgojem povrća i uglavnom mi je nemoguće poštivati plodored,a da mi to bude financijski isplativo...pojavio mi se problem sa nematodama u tlu...
Pokušao sam ih suzbiti kemijskim sredstvima (Dursban),ali bezuspješno...
Čitao sam na netu da postoje učinkoviti biološki preparati,da li netko ima neka iskustva?
Lani su mi se pojavile u salati i napravile 10% štete...
Ove godine imam posađen paradajz i svaka biljka čiji plodovi dodiruju zemlju su njihovi...
Evo ako ti ovo može pomoći ja nisam koristio zato što nemam takav problem ali bilo bi dobro probati možda drugi koji su koristili mogu znati više. Znam da je petula pisao o tome i koristio preparate.
Zaštita povrća
Nematode u plasteničkoj proizvodnji povrća
Datum: 11.02.2011.
Kategorija:
Povrtlarstvo
Sponzorirani članak - Plodovi zemlje
Ukoliko se bavite proizvodnjom povrća u zaštićenim prostorima zasigurno ste čuli ili ste se susreli sa problemom i štetama od patogenih nematoda. Polifagne vrste nematoda iz roda Meloidogyne i drugih rodova, su česti štetnici povrća i cvijeća u zaštićenim prostorima te mogu izazvati ozbiljne probleme i štete u proizvodnji (guke, kvržice na korijenu, propadanje korijena i dr.)
Zbog intenzivne proizvodnje povrća u zaštićenim prostorima s jedne strane je povećan prinos i profit, ali često u toj utrci za profitom proizvođači ne poštuju plodored. Proizvodnja u monokulturi iz sezone u sezonu dovodi do zamora tla, povećanja bolesti zbog fitopatogenih gljivica te nematoda.
Ukoliko se pojavi problem s nematodama često je onemogućen uzgoj biljaka domaćina na zaraženim površinama kroz više godina. Njihovo suzbijanje je otežano zbog sposobnosti nematoda da potpuno miruju u nepovoljnim uvjetima stoga je vrlo važno poduzimati preventivne mjere kao što su plodosmjena, održavanje higijene strojeva za obradu tla, sterilizacija tla te korištenje zdravog sjemenskog i sadnog materijala otpornih kultivara.
U tlima koja imaju problem iznimno velike prisutnosti nematoda i ostalih patogena tla moguće je postići odlične rezultate u borbi s njima primjenom Plants Protector Thiofera.
Predhodno obrađeno tlo (do 50 cm dubine) tretirati irigacijom Plants Protector Thioferom (4kg/800l vode za 1000m2).Postupak provesti prije sjetve, ne kasnije od 15 dana prije sjetve, te ponoviti jedanput na jesen isti postupak. Sljedeće tretiranje se ponavlja tek nakon dvije godine samo jednom u proljeće.
Neki od patogena koje se može eliminirati na ovaj način su: Phytophtora spp., Rhizoctania solani,Verticillium spp.,Fusarium oxysporum,Sclerotinia spp. Meloidogyne spp.,Ditylenchus spp,Helicotylenchus spp. i dr.
Ovakva primjena garantira uspješan nastavak proizvodnje jer je Plants Protector Thiofer jedan od najjačih organskih pripravaka na svijetu za čisto tlo od nematoda i patogena, te upostavu i obnovu mikrobiološkog sastava plodnog tla, a zbog svog sastava i ph,te je vrlo kisela tekučina.
Rajčica,paprika,krastavci,tikvica,salata,krumpir,jagoda,plastenik, nematode,patogeni tla,plants protector.
Plodovi zemlje d.o.o.