• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

o žicama

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jedan forumaš je pital za ovu tablicu , ja ne znam gdje ni kada
presjek_promjer_ice.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Pitanje o zicama! Ako ne spada ovamo nek se premjesti.
Naime nabavio sam kompresor pa bi zamjenio onu obicnu trofaznu sa industrijskom. Pa kad sam rastavio ono skroz zbrckano.
Evo i slika
Zuta je spojena u nulu, a trebala bi na uzemljene? Smeđa je faza, a spojena je na uzemljenje...


Da pospajam po shemi ili ovako kako je. Ili da ne diram dok ne nađem elektricara. Da nebi u dimu zavrsio.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A glej , nasigurnije je da otvoriš i drugu stranu ..boje vrlo malo znače ako se netko nije njima povodio .

Ako ti premjesti boje.............ma da ne zakopliciram s mogučim i nemogučim otovri drugu stranu , ako ti bude nejasno slikaj kao i ovo pa budemo pospojili bez dima .
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Sad mi je jos manje jasno.




E sad po danu bi morao odgonetnut koja su iz uticnice, a koje idu na motor
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Po shemi se sve jasno vidi

Nije bas zahvalna shema jer je jedna faza uvijek na motoru.
Ispričavam se za dva posta.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
prema ovim slikama možeš se držati rasporeda koji je sad spojen na utikač.
Znači dvije crne i plava su faze L1,L2,L3
U kutiji na kompresoru je smeđa i žuto/zelena spojena na masu , to je bilo OK ako je u igri nulovana instalacija ..no ako ti imaš FId u utikaču ž/z spoji na mjesto uzemljenja ..smeđu ne spajaj nigdje .
Nula nije potrebna za rad kompresora.


Ako baš hočeš boje posložiti po nekom redu kako to ide u praksi reci pa čemo obajsnit da opet ti ili netko iza tebe bude u "dvoumici"
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
Ak hoćeš spojiti po pravilima struke, crne i smeđa nek budu faze, plava nula (izoliraš ju na strani tlačne sklopke), a zeleno-žuta je uzemljenje. Kad si to već otvoril, napravi kak spada.

To kaj sklopka ne prekida sve tri faze nema puno veze (sklopka je u osnovi jednofazna, dvopolna, tak da prekida fazu i nulu). Ako je motor u kvaru (probila izolacija) zaštita bi trebala isklopiti čim ga spojiš na mrežu.
Ako se prekidaju sve tri faze, kvari bi se pojavil kad tlačna sklopka uklopi.
Razika ti je jedino u tome kaj je motor stalno pod naponom, a kod tropolnog prekidanja je pod naponom samo dok radi.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Hehe previse infomacija. Samo sam htio spojit uticnicu kao par puta do sad.
Zovem elektricara sutra pa nek sredi kako treba, pa da i ja znam poslje promjenit.
Isproban je vec i radi super tako da mi je zao smrdat nesto.
Nemam strpljenja mada bi uz vasu pomoc i strucnost bez problema slozio.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Zovi ti lekrtičara, to je najbolje :)

I ja bi ti preporučil pravi prekidač koji prekida sve faze. ideja da je nešt stalno pod djelomičnim naponom meni se osobno nikako ne sviđa :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
NH, nemaš brige. Samo zamijeni mjesta plave žice sa smeđom na obje strane kabla.
I ne mijenjaj sklopku dok radi :)
Pretpostavljam da ista ima i ventil za rasterećenje kompresora, a takve su dosta skupe.

Zwer, ovo nije neuobičajeno i nikaj nenormalno. Bilo pod naponom stalo ili povremeno, smatra se da je stalno pod naponom.
Uostalom, do "golih žica" se dolazi samo dok se stvar otvori.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Bio elektricar. Ne sastavlja mi nista ali mi je objasnio teoriju od asimetricnih generatora i zasto ima 380 V, a ne 440... pa do samih zica...tako da znam za sad i za ubuduce.
Sve u svemu tako kako ste i objasnili i kako je na shemi. Nulu ne stavljam nikako posto je po razvodima postavljena.
Moram kablove skratiti posto je izolacija gnjecava, valjda je radio u lakirnici pa od razrjeđivaca.
Sutra krecem u napad pa javljam kako je zavrsilo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
NH, nema tu puno teorije.
Na 380 (400)V, 50Hz daje 2,5kW pri, recimo 1500 okretaja u minuti,
a ako je mreža 440 (480)V, 60 Hz daje 20% više, dakle 3kW, ali pri 1800 o/min.
Uvijek ti odnos napona i frekvencije mora biti jednak.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Mislim da bi to trebalo biti kad mu na zvijezdište spojiš nulu. I dalje je trofazni ali na 240v.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Ma mislim na naljepnicu sa slike. Protok zraka, zapremina cilindra? Mada ne spada u temu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
Zoki, krivo govoriš. Tak se nemru dobiti tri faze.

NH, trebalo bi otvoriti priključnu kutiju motora, i vidjet koliko ima izvoda (trebalo bi biti 9).
Za 250V spaja se u trokut, a za 400V u zvijezdu.
Mora biti trofazna mreža, bez obzira na napon. 250V ti je za američko tržište, za kućne jednofazne mreže, a trofazni napon se obično dobiva rotacijskim pretvaračem, jer u Steinmetzovom spoju (samo s kondenzatorima) motor nema dovoljno snage.

Ovo za 115V...bi trebalo imati posebne kleme u motoru.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Zj. Objasni mi onda zašto na asinkronom motoru na pločici stoji zvijezda 230V /trokut 400V?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
Zato jer postoji i trofazna mreža linijskog napona (između faza) od 230V (brodovi, npr).
I zato da trofazne motor manje snage možeš napajati jednofazno, s kondenzatorima u Steinmetzovom spoju i značajni gubitak snage, ili pak iz pretvarača frekvencije, koji je jednofazno napajan (a daje trofazni napon).
 

Najnoviji postovi

Na vrh