• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Objekti - Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Ali to su zatvoreni prostori, a njegova je šupa!
Nema veze za kondenzaciju. Imam ja nadstrešnicu pokrivenu jednostrukim limom i uredno kaplje. S obzirom da ispod nije nešto čemu to kapanje smeta, ostaje tako.

@ledo_54 je iskazal namjeru da bi s donje strane stavil gips ploče, i da šupu bude koristil kao radionicu. Zato sam mu dal poveznicu na upute kak se to kvalitetno napravi. Čak i kad bi u ovom trenutku bila nadsrešnica, parna brana je u odnosu na cijelu investiciju zanamariva stavka, a kasnije ima mogućnost zatvoriti objekt bez naknadne ugradnje parne brane.

A ovakva izolacija "Pur pjenom" ?
Ovo je dobro rješenje, kome estetika nije važna. Također nije baš prihvatljivo za prostore u kojima frcaju iskre. Poliuretan je dosta lako zapaljiv, a kod požara razvija otrovne plinove. Cijenu ne znam. Prije 30-ak godina sam vidio profilirani krovni lim koji je s donje strane imal u tvornici nanesen sloj poliuretanske pjene debeli 10 mm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Gipsane ploče nisu za radionu (lako se oštete, razbiju).
Puno je bolja varijanta OSB, ne i nužno skuplja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Našprica između rogova,a onda lupi knauf

Prije stavljanja parne brane i gips ploča/OSB ploča mora poravnati našpricanu pjenu - odrezati višak. Nekak mi se čini da je izvedba s vunom povoljnija, ali možda se varam (cijena našpricane pjene mi nije poznata).
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,476
Rogovi su večinom 12,a on šprica 10. Tak da nema rezanja. Koeficjent toplinske vodljivosti je oko 3:1 u korist pjene. I ispadne jeftinije zbog brzine i jednostavnije ugradnje. Ima mi kolega firmu za to pa sam malo nekaj i čul iz prve ruke
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Kolega ti je dal krivi podatak za toplinsku vodljivost, ili se niste praf razmeli. 0,025/0,040=0,0625 (podaci su za približno prosječni poliuretan i prosječnu kvalitetu vune). Dakle ne treba za isti otpor prolazu topline 1/3 debljine pur pjene u odnosu na vunu, nego za 1/3 manju debljinu. Nebitno. Bitno je koliko ga ukupno dođe. Inače je za neventilirane prostore najbolje kad izolacija ispuni cijeli međuprostor.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
603
A ovakva izolacija "Pur pjenom" ?
Ne znam pošto je to sada, prije desetak godina, za 10cm debljine je bilo oko 300kn.
Osim cijene problem je što je to sve skupa kasnije nemoguće rastaviti.
A j... šupu koju ne možeš rastaviti i sastaviti 5km dalje.

Za kvalitetnu izolaciju i građevinsku fiziku je bitno i ispod lima (ili drugog pokrova) imati sloj ventiliranog zraka. Da eventualna para može izaći a i ljeti se izolacija manje grije.
 

ledo_54

Novi član
Tu od
15 Velj 2024
Poruka
5
Za kvalitetnu izolaciju i građevinsku fiziku je bitno i ispod lima (ili drugog pokrova) imati sloj ventiliranog zraka. Da eventualna para može izaći a i ljeti se izolacija manje grije.
Tak se i meni čini. Zeznuo sam kaj sam sad već stavio vunu, foliju i knauf, a vune mi bilo viška pa sam je na mjestima nagurao do lima i sad nema tog razmaka za ventilaciju. Sve mi se čini da ću skinut lim, maknut dio vune i vidjet kaj mogu dalje. Koliko je suluda ideja nabavit filc za lim i doma ga zaljepit na ploče? Koliko znam voda se kondenzira i na limu s filcom, ali ju on zadržava pa ne kaplje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Gipsane ploče nisu za radionu (lako se oštete, razbiju).
Puno je bolja varijanta OSB, ne i nužno skuplja.
Čovek pita da bi ih stavil na krov (plafon), mislim da tam nebi gips trebal biti podložan oštečenjima, a garant bu oku ugodniji od OSB-a

Mada mislim da i u radioni na zidu nisu baš da ne valjaju, kolko lako se oštete tolko lakše se pokrpaju nego zid i žbuka, a nakon popravka oštečenja se lakše i poprave, a uz to OSB je zapaljiv pa malo brusilica, malo švas aparat...
Ovo je kod mene 542 "novi" tip limarije pripalil u zid jer majstor nije u ler stavil, a ni kuplung stisnul.
Dole je ozljeda od prednje kuke, a gore od onog okvira kojeg čak ni na poglavarstvu nisu uspeli uništiti....

 

Najnoviji postovi

Na vrh