• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

opg i povrat pdv-a

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
jel imaš knjigovođu? ako imaš, najbolje se posavjetuj sa njime/njome, jer prema mom iskustvu, svaki knjigovođa radi na svoj način, al još uvijek stoji moje mišljenje da po fakturi se plača pdv. jel si ti OPG ili Obrt, jer tu ima razlike?
 
H

Hrvoje_cvangic

Guest
ljudi pomagajte..imam jedno pitanje...kupili smo traktor u 5 mjesecu ove godine...uzeli smo ga preko hypo lizinga.financijskog..uplatili smo 30 % ucesca...zanima me jel mozemo dobiti povrat poreza cijeli iznos odjednom ili??jel ima tko takvu situaciju...na ovih 30 % smo dobili povrat odjednom,i reko namje knjigovodja da na ostatak ce se dobivat na rate koje platimo ,svaka tri mjeseca cemo dobivat...a na par mjesta smo culi da su dobili povrat svaj odjednom...p ame zanima ima li tko mozda takvu situaciju,ili jel zna mozda nesto o tome??
 
G

goli23

Guest
Hrvoje_cvangic kaže:
ljudi pomagajte..imam jedno pitanje...kupili smo traktor u 5 mjesecu ove godine...uzeli smo ga preko hypo lizinga.financijskog..uplatili smo 30 % ucesca...zanima me jel mozemo dobiti povrat poreza cijeli iznos odjednom ili??jel ima tko takvu situaciju...na ovih 30 % smo dobili povrat odjednom,i reko namje knjigovodja da na ostatak ce se dobivat na rate koje platimo ,svaka tri mjeseca cemo dobivat...a na par mjesta smo culi da su dobili povrat svaj odjednom...p ame zanima ima li tko mozda takvu situaciju,ili jel zna mozda nesto o tome??

naravno da možeš, jer ako se radi o fin. leasing-u onda si sigurno dobio i R1 račun na cijeli iznos pa sukladno tome ti je PDV predporez i možeš ga odbiti
ako se radi o operativnom leasing-u onda si odbijaš PDV po ratama koje spominješ
 
H

Hrvoje_cvangic

Guest
da dobili smo R-1...ali naš knjigovodja tvrdi da nemozemo dobit..da je to rizik za njezino poslovanje...
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Kod:
Pritom se knjiženje poslovnih događaja u d.o.o.-u vrši prema načelu fakture (računa) - dakle kada je račun izdan, a u obrtima prema načelu blagajne - kada je računa naplaćen. To donosi posebnu pogodnost obrtnicima, jer se u njihove primitke računaju samo stvarno naplaćeni računi. Isto tako, tu je i nedostatak d.o.o.-a što PDV moraju uplatiti pri izdavanju računa, iako im račun nije uplaćen u roku.

Dakle, kod obrta, pa tako i OPGa knjiženje računa ide kada je račun naplaćen, a ne kada je račun izdan, to me zanimalo.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Hrvoje_cvangic kaže:
da dobili smo R-1...ali naš knjigovodja tvrdi da nemozemo dobit..da je to rizik za njezino poslovanje...

Onda mjenjaj knjigovođu ako joj je to rizik šta bi tg da mora nešto ozbiljnije rasporedit ;)
 
M

marko28

Guest
Nažalost nemožeš dobiti sav PDV jer i kod OPG i kod obrta se primjenjuje načelo blagajne što znači na sve ono što platiš možeš dobiti povrat PDV-a. Kod lizinga ti nisi platio navedenu fakturu dobavljaču već je to za tebe platila leasing kuća te zbog toga nemožeš odbiti cjelokupan PDV već samo u iznosu koji si platio leasing kući a to je učešće i mjesečne rate leasinga. Druga stvar je kad podižeš kredit za kupnju opreme tada banka u tvoje ima uplaćuje cjelokupan iznos troška i tada imaš pravo na odbitak poreza u cjelokupnom iznosu, međutim kod leasinga bilo financijskog ili operativnog račun za kupljenu opremu dobivaš od leasinga a ne od dobavljača sa kojim si ugovaro kupovinu. Provjeri si fakturu od dobavljača pa češ vidjeti da glasi na leasing kuću a ne na tebe, a ti si sigurno dobio fakturu od leasinga i njima nisi sve platio te si pritom niti nemožeš sve odbit.
 
H

Hrvoje_cvangic

Guest
ali jedan kolega od staroga je uzeo isti traktor,i kod drugog knjigovodje je i dobioje povrat..isto mi tako tvrdi i od bratica knjigovodja,i kaze da se moze dobit..a i kum mi je knjigovodja i kaze da je on imo takvih desetak slucajeva i da su svi dobili povrat odjednom..
 
M

marko28

Guest
Imao sam takav slučaj i osobno jer sam kupovao prikolicu na leasing i nisam mogao koristiti sav PDV u odbitku već samo onaj dio iz učešća i tijekom uplate mjesećnih anuiteta.
Inače radim kao knjigovođa i poznata mi je ta problematika no međutim nije kriv knjigovođa što ne ostvaruješ povrat već pravilnik koji to ne dopušta. Kao što sam prije naveo samo ono što platiš možeš koristiti kao odbitak PDV-a.
Iz iskustva znam da su neki knjigovođe iz neznanja priznavali cjelokupan odbitak poreza i to je ukoliko nije bilo kontrole od strane porezne i prolazilo međutim nažalost zakonski nemaš pravo na ukupan povrat te ćeš isti dobivati tek nakon uplata mjesečih rata leasinga. Napominjem velika je razlika između kredita i leasinga bilo operativnog ili financijskog tako da ti tvoji prijatelji ili su uzeli strojeve na kredit ili im je knjigovođa krivo proknjižio pa su imali sreće da ih nije porezna kontrolirala. Inače praksa u poreznoj upravi je da se povrati do visine od 20.000,00 kn ne kontroliraju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh