• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OPG kao dodatna djelatnost

K

KRALJ

Guest
Poštovani,
Molim Vas dali tko zna propise s OPG-om kao dodatno djelatnosti?
OPG bavi se proizvodnjom voća.
Radi se o sljedećem: zaposlen sam u firmi, supruga je na porodiljnom dopustu također zaposlena u firmi. OPG trenutno nije u RPO, mora ući u sustav PDV-a da bi povuko neke subvencije.
Zanima me sljedeće: - porezni propisi, kako se predaje porezna prijava, vođenje knjiga, dali se zbrajaju svi prihodi od
plaće moje i supruge, koji su priznati troškovi
- dali se plaćaju doprinosi (zdravstveno i morovinsko) pošto već plaća firma za oboje
- kolika je stopa poreza na kraju godine
Najljepše zahvaljujem.
 
R

Rajtek

Guest
KRALJ kaže:
Poštovani,
Molim Vas dali tko zna propise s OPG-om kao dodatno djelatnosti?
OPG bavi se proizvodnjom voća.
Radi se o sljedećem: zaposlen sam u firmi, supruga je na porodiljnom dopustu također zaposlena u firmi. OPG trenutno nije u RPO, mora ući u sustav PDV-a da bi povuko neke subvencije.
Zanima me sljedeće: - porezni propisi, kako se predaje porezna prijava, vođenje knjiga, dali se zbrajaju svi prihodi od
plaće moje i supruge, koji su priznati troškovi
- dali se plaćaju doprinosi (zdravstveno i morovinsko) pošto već plaća firma za oboje
- kolika je stopa poreza na kraju godine
Najljepše zahvaljujem.
Knjige se vode samo za opg u sustavu pdv, a nositelj time postaje pravna osoba. U poslovnim knjigama vode se samo prihodi i rashodi od opg-al, a kad se predaje porezna prijava dodaje se i ip kartica nositelja kao fizičke osobe.
Doprinosi se ne palčaju, mislim na mjesečne iznose, nek se na temelju porezne prijave, odnosno dohodka palća određeni iznos za mirovinsko i zdrastveno. Ženin dohodak ti se ne pribrojava dohodku opg-a.
Ja radim u firmi i nositelj sam opg-a u sustavu pdv-a, pa je kod mene tak , ak griješim nek me neko ispravi....
Smiljane, care, javi se....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da sve je tocno osim prve recenice. OPG je nesto kao obrt, dakle i dalje fizicka osoba, a ne pravna osoba. Ostalo stoji.
Prihodi supruge se ne zbrajaju i vode se potpuno odvojeno.
Prihodi i rashodi od OPG-a se dodaju u godisnjoj poreznoj prijavi poreza na dohodak u dijelu "dohodak od samostalnog rada". Porezi i doprinosi se racunaju tako da se razlika prihoda i troskova od OPG-a dodaju dohodku od nesamostalnog rada i onda izracunavaju prema Zakonu o porezu na dohodak.
Knjige koje se moraju voditi su knjiga primitaka i izdataka, popis dugotrajne imovine, knjiga prometa i evidencija o tražbinama i obvezama. Svaka tri mjeseca se mora predavati PDV-obrazac (ako se izabere tromjeecni period PDV-a ili mjesecno ako se izabere mjesecno). Na kraju godine kada se predaje porezna prijava (do kraja veljace slijedece godine) predaje se i godisnji PDV obrazac (PK-I)
Stope Poreza na dohodak su:
Godišnja porezna osnovica -Porezne stope (na razliku prihoda i rashoda od OPG-a plus ono sto dodje od nesamostalnog rada)
do 38.400,00 kn 15%
iznad 38.400,00 kn do 96.000,00 kn (iducih 57.600,00 kn) 25%
iznad 96.000,00 kn do 268.800,00 kn (iducih 172.800,00 kn) 35%
iznad 22.400,00 kn iznad 268.800,00 kn 45%

Troskovi koji se priznaju su (izmedju ostaloga) dnevnice, 2kn/km za koristenje osobng auta u sluzbene svrhe, amortizacija, svi troskovi direktno vezani za posao, 70% telefona i drugih osobnih troskova koji se mogu koistit u poslu itd itd

Svi poticaji, kapitalna itd se racunaju kao prihod
 
R

Rajtek

Guest
Bravo care...
Znao sam ja da ti to imaš u malom prstu.
 
K

KRALJ

Guest
Dečki puno hvala,
Smiljane vidim da sve kužiš daj mi reci po kojoj stopi se plaćaju doprinosi ako su već jednim djelom plaćeni u firmi
na plaći koliko to može iznositi u Kn ako je neto prihod od OPG-a cca 20 000 Kn
Hvala
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ne moze se ovako reci. Zbroje se prihodi od nesamostalnog rada sa tih 20.000 i onda se racuna po ovompostocima gore. Ako si u nesamostalnom dijelu "usao" u kategoriju 35% posto onad 35%, a ako si u 25% onda 25 posto.
(ako je netto to znaci da su svi troskovi oduzeti: npr. putni nalog ako si zbog poljoprivrede negdje morao putovati)

Najbolje je skinutu neki obrazac u ekcel formatu i "igrati" se sa brojkama (a onda sa konkretnim podacima otici nekom knjigovodji)
http://business.hr/images/files/2008/02 ... 568b16.xls
 
K

KRALJ

Guest
Bok svima,
vezano za ovu temu, pošto radim u firmi, a da smanjim troškove, možda bi bilo bolje da otvorim d.o.o., zemlju prebacim preko Ugovora o najmu bez naknade na d.o.o. i sve dodatne poslove vezane za poljoprivredu šibam preko d.o.o. je tamo ne trebam imati zaposlenih dakle nema troškova doprinosa na plaću, samo se plaća porez na dobit tj. na razliku od utrženog i troškova + troškovi na firmu.
Može mi netko reći dali sam u pravu i koliki su dodatni troškovi na firmu te dali se u tom slučaju priznaju svi troškovi kao i kod OPG-a (npr.struja, telefon, auto, traktor, tj. koliko sam ćuo u OPG-u sve ulazi u trošak osim prehrane)? u kolikom postotku ulaze u trošak struja, voda, telefon te dali se traži povrat PDV na račune od režija?

Zna li tko kakav je to traktor HURLIMANN JOKER?

hvala na informacijama
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
nekako imam osjecaj da su fiksni troskovi na d.o.o. puno veci nago kod OPG-a. Osobno bih razmisljao o d.o.o. samo kad bih od poljoprivrede imao jaaaako veliki prihod (a u tom slucaju bi taj d.o.o. imao baem jednog ;) zaposlenog), no to treba svatko za sebe staviti na papir i odluciti ....
 

Najnoviji postovi

Na vrh