• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Treba biti omogućeno da se mjesto označeno s 1 na gredi pluga približi ili odmakne od nosača (2). Ako to nema, nekaj na tom plugu jako ne štima. Jel kupljen novi ili rabljeni?
 

Prilozi

  • Plug damek VTZ.jpg
    Plug damek VTZ.jpg
    131.9 KB · Pregleda: 42

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Idemo onda čovjeku pomoći postepeno.

1. Poslikaj traktor i plug kako stoje na ravnoj podlozi kao na slici gore. Prva brazda mora bit odmah do ruba kotača ili imat malog preklopa s brazdom prethodnog prolaza pri oranju.
2. To je 3brazni plug koliko cola ? Njegova točka ukupnog otpora je na srednjoj brazdi jesno 12cm višlje od vrha lemeša i 5-7cm od zida brazde.
3. Da li oreš na nagnutom terenu ili na ravnom s obzorom na pravac kretanja traktora tj brazde? Da li ti teren visi prama dolje na lijevo ili desno s obzirom na pravac kretanja traktora i pluga ? Ako da normalno je da španeri povremeno budu zategnuti.
4. Da li ti nos traktora biježi u nekom smjeru ili prati brid brazde bez zakretanja volana?
5. Da li je širina zadnje osovine traktora manja ili veća od ukupnog zahvata pluga (sve tri brazde) ?
6. Da li se isto događa i kad okreneš plug ili onda ne biježi?
7. Da li je plug savijan, varen , ispravljan? Jel razmak između vrhova lemeša isti ?
8. Kad uđeš u brazdu plug mora stajati horizontalno (vodoravno) kako bi sve brazde bile jednako duboke. S tim da prvi lemeš mora biti 1-2 cm ispod drugih lemeša.
9. Pošto govoris da ti plug odlazi u neorani dio, to znači da mu je zahvat prve brazde veći nego treba, i da je odmaknut od brida zadnjeg kotača previše pa ti ostaje ne odorani dio zemljišta.

Uglavnom pogledaj si ovo ...
Štimanje pluga
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
DamekVTZ,
jučer si obečal više fotki pluga.
?????
Ili si možda riješil problem?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Da,i mene i dalje zanima gdje se tu štela kosa vuča jer ona i radi probleme, a ja i dalje ne vidim gdje bi se to na tom plugu moglo poštelat.

Uglavnom ono što sam jučer i rekao i vidi se na slici slikanoj odozada, plug se na gredi treba pomjeriti prema lijevo ako gledamo sliku, odnosno prema neoranom i neće bit više problema...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Koje komplikacije, ako postoji mogucnost ja bi to izbacio i ugradio poteznicu. U samom radu zavrnes krug, dva za minutu i dotjeras plug da plovi za tobom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nema rješenja do starog, dobrog vretena (vijka-poteznice-španera). Ovak imaš samo 4 fiksna položaja. Nadaj se da bi za tvoj razmak kotača dovoljno.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Taj plug je toliko jednostavan za poštelati da to nije normalno. Nisam prije vidio ovo pa nisam ni odgovorio. Ako si našao kako poštelati onda ništa ako trebaš kakvu pomoć pitaj. Šta budem znao pomoći ću. Imam takav plug. Kotač za dubinu isto se štela prema zahvatu pluga. Ajd da malo skratimo. Kako štelaš zahvate brazde tako moraš i gredu kositi. Imaju na gredi 3 rupe za 12,14,16 cola.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ako je jedno i drugo ma 14 onda nebinsmio nikud vući osim ako nije pomotani šta. Ako je šta pomotano i ako ti jedna ( desna) brazda kako kažeš vuče u neizorano onda druga (lijeva) mora vući u izorano. Imaš još onu poteznicu na plugu sa njom štelaš taj zahvat prve brazde.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako ti plug, kod otpuštenih španera, bježi u cjelinu (neizorano), znači da je razmak kotača preširok da bi os pluga bila paralelna s osi traktora. Moraš plug zakrenuti tak da zadnji kraj pluga bude više prema cjelini nego je sad. Zakretanje treba biti toliko da su španeri u zahvatu labavi. Ako nemreš dosta zakrenuti plug onda treba suziti razmak kotača, zadnjih i prvih. Ja sam imal problem sa kosom vučom dok nisam riješil na način kak sam opisal. Uže brazde stvaraju veće probleme kose vuče nego šire. Nije mi poznat tvoj plug, ali probaj s kombinacijom 14" brazda, a položaj zakrenutosti za 12". Trebalo bi biti bolje nek je sad, a jel bu dosta ovisi od razmaka među kotačima.

Koliki je unutarnji razmak kotača, zadnjih i prvih?
 

Najnoviji postovi

Na vrh