• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Ja nisam nikad ni planirao usluzno se bavit tim stvarima, sve je krenulo kad sam susjedima tako nesto odradio i to nebih naplatio, najcesce im kazem da samo gorivo pripreme, onda je postalo sve cesce i tada sam poceo naplacivat minimalno da nisam na gubitku, sad kad jos imam i jednobrazni 16 cola, dvobrazni 10, frezu, prikolice itd sad svi nesto traze, da bi sve to vratio u normalu kako je bilo prije moram pocet naplacivat realno.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
I vidjet ćeš da će odmah opadati broj usluga,ali nek te to ne zabrinjava
Kad nešto imaš svi bi usluge i svi gledaju koliko si u tom trenutku realnog troška imao(gorivo),ali kad si sve to kupovao i kad ti se nešto pokvari nema nijednog susjeda da kaže evo ti par tisuća kuna da si poraviš ili kupiš
Ta ko je barem bilo kod mene,kad smo kupovali mehanizaciju nitko se nije gurao da plati dio ,a kad imaš svi bi uslugu za male novce,e pa ne može
Neću nikoga oderat,ali neću ni za badava radit
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Viduka,
hvala na informacijama.
Ako sam dobro razumio, ti si tih 1500 m² izoral jednobrazdnim plugom za 2 sata. Od toga si 1000 m² oral u obje strane, a 500 samo na jednu stranu. Dakle ukupno vrijeme se može razdijeliti približno na pola za svaku parcelu. Ispada da si oral skoro tak brzo kao ja s 2x12" (600 m² za 1 sat). Čini mi se odlično, ako je dubina bila oko 25 cm ili više.
Njive koje nisu dugo orane obično nisu teške za oranje, imaju dosta rahlog humusa. Barem je takvo moje iskustvo.

Daky555,
tvoja površina je otprilike trečina onoga kaj sam ja s 2x12" na dubinu 25-27 cm i vraćanjem u rikverc, oral 4 sata. Tebi bi po mojoj procjeni, ako ti je širina brazde 40 cm (1x16"), trebalo između 1,5 i 2 sata (ovisno o tome oreš li uvratine ili ne). Možemo provjeriti moju procjenu kad izoreš tih 800 m². Baš me zanima jesam li u pravu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Plug lijepo zaorava, po meni bi samo trebalo malo povećati dubinu prve brazde da ljepše spaja prolaze.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Hahaha dobri ste😁...malo je bilo uslužnog oranja uz autoput
 

Prilozi

  • 20200225_130556.jpg
    20200225_130556.jpg
    162.7 KB · Pregleda: 63

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Ja sam te skuzil jer sam danas traktor vracal u Konak .
Mislil sam da bi dosel do tebe al nisam nigdje videl put za parcele 😃
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
A to je to...teško da bi skužil put,dobro da nisi išel🙈
Kaj si ti gotov sa oranjem?
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Da da .
Je pa gruntal sam si al nisam nigde videl pa nisam ni isel..
Ostalo je jos nekih 12 hektara al tu moram gnoj navoziti..
Pa cu onda krajem treceg mj izorati lagane zemlje su..
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Dap.
Vec mi je treci dan cudno bilo kad sam doma malcer kopcal.
Reko kak ima male kotače prednje nemres verovati haha 🤣
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Cijelo ljeto sam proveo na 533 bez kabine i onda na jesen sjeo u Ursusa nakon par mjeseci, to bilo kao.da sam u ne znam koliki traktor sjeo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Da ne mislite da samo ovdje gubim vrijeme, jučer sam se malo vozikal po vrtu:

Obavljena je kalcizacija...


tehnološki vrlo naprednim rasipačem :D


Prva brazda


i još nekoliko, tak da nisam stigel ni naštimati plug, a već je bilo gotovo (zahvaljujući brzom rikvercu :) )

Istina, traktor je malo preslab za plug i veličinu zemlje :hahah:
Ako se pitate zakaj to nismo "stigli" izorati u jesen, to je zato jer je dan prije pobrana cikla...
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Imam dva traktora :)
Samo mi je drugi vozač prestar, pa nemre više voziti.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,220
Dogovor je bio da sutra orem, komad je oko 800 kvadrata, ako uzmem tvoju racunicu od 40 lipa to bi ispalo cca 350 kuna, plus sto je na jednu stranu jos oko 70 kuna sto je 420 kuna, zaokruzit cu na 400, ako mi treba malo vise od sat vremena onda to ispada tocno kako sam planirao oko 300 kuna po satu. Ispod toga ne ide, vise te cijene kad skuplje naplatis, ako radis jeftino onda te smatraju budalom, kao kad netko citav dan radi za pivo odmah je veca budala nego ovaj sto podcjenjuje njegov rad tako da 300 kn sat je sasvim ok.
I kako je pršao biznis.?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
ja koristim isključivo takav rasipač. Za male površine je ok. :) Samo kaj ja ne kupujem Holcimov agrocal, nek dopelam kameno brašno iz obližnjeg kamenoloma. Njima je to otpad pa ga dobijem gratis ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh