• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje sa ili bez utega

  • Temu pokrenuo oseloth
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
O

oseloth

Guest
Bok,

Tomo 522. veliki plug, jednoredni. Da li je nužno imati utege. Služe li oni protiv prevrtanja ili protiv proklizavanja. Ne mislim duboko orati, a utege staviti je patnja. Samo malo okrenuti zemlju a onda dobro prefrezati.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,502
nemam tomu ali koliko vidim da dosta ih ima samo na zadnjim kotačima da dobe na težini,da ima bolji grip gume,da što manje proklizavaju..
ali ništa ti ne šteti da ih staviš sva 4..
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,157
ja mislim da ih nebuš trebo ,al ti stavi za svaku sigurnost...mada po ovom vremenu sve je suho i nebi reko dace ti trebat.
moj susjed je sa tomekom oral po čistom blatu bez utega,vukao je dvobrazni 10 cola
 
B

Bobo

Guest
Oprostite, moram se oglasiti...

Ja od oranja pravim citavu nauku i kod mene kod kuce orem ja ili oru drugi kako im ja namjestim plug i kad dodju do vadjenja jarka to se ostavlja meni. Na natjecanja redovno idem i zivcira me i zeludac mi se okrece kad vidim lose pooranu njivu...

I sad kolega napise: "malo okrenuti zemlju"...

Koelga, sto vise utega to bolje ali opet to ovisi koliko je sirok zahvat tog pluga, koliko je zemlja teska za oranje, koji je nagib parcela koje se oru i da li se oru poprijeko ili uzbrdo-nizbrdo, koja ce dubina oranja biti i tako dalje i tako blize... Za "malo okretanja zemlje" samo kopcaj, i ori i ne okreci se ;)
 
O

oseloth

Guest
Oprostite, moram se oglasiti...

Ja od oranja pravim citavu nauku i kod mene kod kuce orem ja ili oru drugi kako im ja namjestim plug i kad dodju do vadjenja jarka to se ostavlja meni. Na natjecanja redovno idem i zivcira me i zeludac mi se okrece kad vidim lose pooranu njivu...

I sad kolega napise: "malo okrenuti zemlju"...

Koelga, sto vise utega to bolje ali opet to ovisi koliko je sirok zahvat tog pluga, koliko je zemlja teska za oranje, koji je nagib parcela koje se oru i da li se oru poprijeko ili uzbrdo-nizbrdo, koja ce dubina oranja biti i tako dalje i tako blize... Za "malo okretanja zemlje" samo kopcaj, i ori i ne okreci se ;)

Hahaha. A tako će i biti, kopčaj i vozi. Zemlja je super plodna i preorana je prije dvije godine, ali od tada stoji, pa sam ju mislio samo malo "okrenuti". Pošto je freza dobra i duboko freza to će riješiti rahlost. Orat ću n jesen ali evo sa pitam da se priredim za utege. Moram i šarafe pronaći. Hmmm. Gdje sam ih spremio.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,502
i da se nadovežem na bobu,što kvalitetnije izoreš to ti je lakše za daljnju obradu..
 
O

oseloth

Guest
Zaorat ću ja vrt na dubinu freze i za to mi neće trebati utezi. Mojih 120kg na stražnjoj osovini je dovoljan uteg.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
zasto bi onda sada malo okrenio..........a nije orano dvje godine.
 
O

oseloth

Guest
zasto bi onda sada malo okrenio..........a nije orano dvje godine.

Pa zato što mi brazde još stoje. Znači preorano i ostavljeno. Garanat se secovala zemlja pa bi je bilo dobro okrenuti. Nego.nije pitanje bilo kako i zašto ja orem nego dali mi trebaju utezi :)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,502
uzori pošteno i frezu utjeraj koliko može da ide...
nego dali mi trebaju utezi
pitanje:jesi ti uopće probao orati da znaš na čemu si..:scratch
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
dobro pitanje mtd001..

normalno da je bolje sa utezima..
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
eto vidis, bolje da nisi nista pitao :mrgreen:

dok zakopcas plug i pokusas orat, odgovor o utezima ce ti se sam po sebi nametnut. ako ce ici, netrebas utege. ako ce proklizavat, shvatit ces odmah da ih trebas, staviti i pokusat ponovno..
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ček vi skidate utege s tomice?

Kod mene nikad nisu skinuti utezi, da ima mjesta bili bi poduplani...
 
O

oseloth

Guest
uzori pošteno i frezu utjeraj koliko može da ide...

pitanje:jesi ti uopće probao orati da znaš na čemu si..:scratch

Nisam probao orati. Pitao sam genralno. Uvijek sam prije orao sa utezima. Al eto došlo mi da pitam.
 
O

oseloth

Guest
Ček vi skidate utege s tomice?

Kod mene nikad nisu skinuti utezi, da ima mjesta bili bi poduplani...

Ne znam kako kod tebe ali meni je kositi duplo lakše bez utega. Grbava mi zemčja pa sa utezima skače i lomi sve. Kosa leti pola metra gore dolje. Bez utega je mirniji i lakše se mota.
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
tomo522

kolega za oranje ti je bolje što je traktor teži:supz:znači manje proklizava i odmah ide bolje i brže e sad neznam kojeg ti tomeka imaš i kakav plug jer od svega zavisi al moje iskustvo je ,,sa tegovima,,:supz:
 

darkohittner

Član
Tu od
5 Srp 2009
Poruka
203
svakako utezi

utezi i samo utezi ,moraš imati utege ,lakše ide a to motanje nema veze sa utezima ,uvijek mora ići lagano jer ionako ne motaš na mjestu već u kretnji ,osim ako si zapo ,tko ima viška utega javi mi se ,meni fali uvijek ......
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Decki, da li kaj znace prednji utegi pri oranju. Jel utezi su samo da ne dižu prednji kraj pri prijevozu, il kaj znace pri samom radu?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Moje misljenje - ako imas i prednji pogon onda znace i vise nego samo da ne dizu prvi kraj, a ako nemas prednji pogon, onda imaju samo ulogu ne dizanja prvog kraja.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh