• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otkup biomase - agro briket/pelet

MarkoN

Novi član
Tu od
19 Pro 2017
Poruka
6
Pozdrav svim ljubiteljima prirode, moje ime je Marko i dio sam tima koji razvija projekt koji bi pokrenuo posao i otkupljivao biomasu od farmera i prerađivao u brikete/pelete s ciljem da se smanji sječa šuma u slavoniji. S obzirom da sam sasvim druge struke nevezano za poljoprivredu zanima me kolika bi bila zainteresiranost farmera a ponajviše isplativost transporta?. Koliko rolo bala može stati u određene prikolice i koliko u prosjeku jedan farmer ima viška slame na skladištu? Posljednje, na koju bi otkupnu cijenu pristali po toni za pšeničnu, ječmenu slamu ili kukuruzovinu?

Za više informacija o projektu: http://genius-croatia.com/dt_portfolio/ecomark-projekt/
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Tema je super za razgovor,treba naci cijenu koja bude zadovoljavala seljaka tako da tu masu ne zaore vec da ju balira i sprema na odredeni period dok se ne transportira do mjesta gdje bi tvornica bila,i cijena koja bude opet veca nego u bioenerganama gdje se ne gleda puno kvaliteta.
I dali bi tu isla samo slama od zitarica ili bi se dalo i preradit sojina slama i od uljane repice?

Sto se tice transporta to nema problema,ako trazite kooperante koji bi vrsili uslugu prijevoza,ja sam zainteresiran,a prikolice bi bile klasicne kamionske slepe koje bi isle na dolly prikljucak koji se prikljuci za traktor koji moze u polje,i puno lakse se bori za losim uvjetima u polju a opet brzina je zadovoljavajuca (70-80kmh).
Opet kolicina bala ovisi i o zbijenosti bala a i o promjeru,po meni je bolje da su bale sto vise zbijene i sto teze,jer samim time se ustedi na prostoru a i otkup od seljaka bi se trebao vrsiti po kili.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
evo da se uključim
kolega počinje vaditi 5000 komada breskve i nektarine, ja oko 500 kom kajsija, stabla stara 15ak godina
nudili za bio masu ali niko neće
ako imaš nekog zainteresiranog javi
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Sve mi se cini da ce to biti zadnja tocka na i da se ubije i to malo humusa sto je ostalo na raspolaganju u pojedinim zemljistima,,,
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I meni je upala u oči rečenica kolege @maschio...

Zemlje su im već uništene, a sad još i to...
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Slazem se zato sam i napisao,da cijena mora zadovoljiti tako da se moze vratit barem dio (jer kad ostavis golu zemlju poslje zetve,jako tesko to nadoknaditi,a znamo da stajskog gnoja,moze se slobodno reci,niti nema).a opet kod bioenergana postoji taj digestat koji je nusproizvod prerade,a sad koliko je on stetan ili kvalitetan,u to nisam siguran,ali opet nesto se barem vrati u tlo a kod peletiranja i briketiranja,jedino sta bi vracalo dio organske tvari bi bila zelena gnojidba..
 

MarkoN

Novi član
Tu od
19 Pro 2017
Poruka
6
Može se prerađivati bilo koja kultura pa tako i ječmena i sojina slama, u brazilu naprimjer briketiraju ljuskice kave i riže. Što se tiče hranjenja zemlje u planu je proizvodnja peleta za gnojidbu koji će se izrađivati od mješane biomase s dodatkom tekućeg gnojiva po želji naručioca. Za velike dobavljače spremni smo osigurati pelet za gnojidbu tako da bi u svakom slučaju seljak imao korist. Prerada drvenih ostataka je također dio proizvodne linije pa bi se u tome našli i voćari. Evo da krenemo od cijene od 20lipa po kilogramu, mislite da li bi to bilo isplativo za seljaka koji npr živi u Đakovu i ima viška 50 rolo bala koje želi prodati?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ove voćke se počinju vaditi iza božića 5500 kom,
stroj za vađenje je pri kraju još par sati posla i krećemo u akciju:fiery::fiery::fiery:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
20 lipa x 200 kila = 40 kuna bala...
50 bala x 40 kuna = 2000 kuna...
ko stavi 25 bala na kamion, mora samo dvaput iz Đakova u Slavnoski...

matematika je ku...a:icon_e_wink:

sličnu ideju sam i osobno razmatrao, međutim sirovina je popriličan problem...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Na području srijema ima iznimno puno vinove loze. Poslije rezidbe ostaje podosta mase. Čudi me da nitko to još nije realizirao, a znamo da vinova loza ima izvrsna svojstva.

Bilo je pokušaja baliranja ali mislim da je puno efikasnije napraviti nekakvu sječku s pickupom i bunkerom.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Pozdrav svim ljubiteljima prirode, moje ime je Marko i dio sam tima koji razvija projekt koji bi pokrenuo posao i otkupljivao biomasu od farmera i prerađivao u brikete/pelete s ciljem da se smanji sječa šuma u slavoniji.]

Biomasa je nesto drugo, ovo sto spominjes su zetveni ostatci. Biomasa bi bila ciljano uzgojena kultura: trska, razne trave, brzo rastuca drva...
U cijeloj prici meni bi bilo zanimljiva trampa. Gdje bi ja dovezao slamu i odvezao pelete uz tvoj 'ušur'.
Znaci odvezao bi s njive onoliko koliko mi treba za vlastite potrebe.
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
U Đakovu se slama odavno otkupljuje. Osatina je uzima, ali ne za peletiranje, nego za bioplinska postrojenja. A peletiranje žetvenih ostataka treba zakonom svrstati u istu kategoriju kao i spaljivanje na njivi i strogo kažnjavati.
P. S.
Imao sam temu završnog rada iskoristivost peleta, podržavam razvoj novih tehnologija, ali ne na uštrb tla. Imao sam slične ideje svojevremeno. Postoje stotine kilometara kanalske mreže koja se ne održava, a tu ima bio-mase više nego dosta. Ako imaš nekakve ozbiljnije planove, javi se slobodno.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Da li se tko u okolici Koprivnice bavi izradom peleta od slame? Imam cca petstotinjak kockastih bala dal bi mu besplatno i s mojim prijevozom.
 

MarkoN

Novi član
Tu od
19 Pro 2017
Poruka
6
Naravno da ne treba zanemariti tlo i oduzeti sve, ali o tome odlučuje seljak koliko i kada će prodati ostatke. Kao što sam već spomenuo pelet od mješane biomase s aditivima se mogu prodavati kao gnojivo. U sav taj proces prerade moguće je uvrstiti gotovo sve organske biljke, a ne samo žetvene ostatke. Smatramo da se paljenjem žetvenih ostataka postiže sasvim nešto suprotno od prodaje. Cijenimo svačije mišljenje i otvaranjem ove teme se želimo približiti svim tim malim farmerima kojima bi ovakvi projekti osigurali dodatna sredstva, oslobodili skladišta i pomogli u očuvanju šuma cijele regije.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Paljenje žetvenih ostataka je zabranjeno zakonom, nije samo štetno nego je i kažnjivo.
Izvoženje slame da bi se naknadno vratila u tlo u obliku peleta je kao u narodnoj priči - kuvo grah pa sadio. Ako se uzme npr. omjer slame i zrna kod strnih žitarica 1:1 nema teorije da će se vratiti ista količina nazad u tlo. Već se ozbiljno najavljuje da će biti obavezna analiza tla i postotka humusa, te će se na temelju toga isplaćivati subvencije. Ne vidim prostora za izvoženje slame s oranica. Naravno, to je odluka svakog pojedinca i dok god se to ne definira zakonom, omogućena je eksploatacija na temelju vlastite prosudbe. Naročito onima što rade par stotina hektara državne zemlje, a svoje zemlje ni nemaju, pa im nije ni bitan postotak humusa.
I dalje vam preporučam da se bazirate na čišćenje melioracijskih kanala, tu leži najveći potencijal. Samo što je malo teže napravit pelet od drva nego od slame. A s druge strane, znamo koja je razlika i u kalorijskoj vrijednosti između njih.


Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ne vidim prostora za izvoženje slame s oranica. Naravno, to je odluka svakog pojedinca i dok god se to ne definira zakonom, omogućena je eksploatacija na temelju vlastite prosudbe. Naročito onima što rade par stotina hektara državne zemlje, a svoje zemlje ni nemaju, pa im nije ni bitan postotak humusa.

Ovoj opis je ono sto mi se vrzmalo po glavi kad sam procitao uvodni tekst ove teme,,,
Tu bih se jos usudio dodati i skupinu ljudi koji ce mozda silom prilika radi financijskih neprilika biti primorana da se odluci na ovaj korak,,,
Ovo je u prvi mah jedna jako dobra prilika kako bi se iz zemljista izvukla jos koja prijeko potrebna kuna ali ja je nazalost gledam kao nesto sto ce za samo nekoliko godina nepovratno unistiti mnoga zemljista,,,
Usudio bih se ovo slikovito opisati na nacin da je to isto kao da strastvenom ribolovcu uzmete stap i dadete mu drveni, on ce i dalje imati i stap i udicu i plovak i flaks ali ce nazalost biti zauvijek osuđen samo na kedere dok ce krupna i isplativa ruba biti rezervirana samo za nekoga sa pravim alatom,,,
Ili ako bi u istoj situaciji usporedio lovce to bi bilo kao da lovcima dadete pusku samo sa trap municijom, krupna divljac zauvijek ce im biti tako blizu a tako daleko,,,

c065.gif
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bio mase ima da ti pamet stane po Gorskom kotaru, nastale one preklanjske godine (ili godinu prije) dok je bila ona teška smrzavica i drveće je pucalo. A onda i nakon onoga orkanskog vjetra koji je isto tako polomio čitave šume. Kada sam se prošle godine vozila dolje prema moru, to je još uvijek tako stajalo, neuređeno, nepobrano. Šta se sa time čeka - to je sirovina za pelete u količini da se neće potrošiti godinama. A tamo samo trune..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ali ono , s prvog posta ..da se spase slavonske šumu , haha .

fuj to! - rekli bi djetetu
slavonske sume su naiscrpan izvor građe za Hrvate i drva za grijanje -hrvatskih ognjišta .
A kaj je s izvozom?-ako želiš spasiti slavonske šume potroši život na zabrani izvoza .


druga stvar netko je spomenuo odvodne kanale ...u kojima dakako leži kapital .
Razgovarao sam s čovjekom koji je potrošio živaca i žiuljeva kako bi ishodio dozvolu za skupljanje tih ostataka nakon kaj vodoprivreda obradi kanal .Priča je završila kad mu je došlo do grla pa je rasprodavao alat .

Vodoprivreda iskopa rupu i drvo zakopa ..vodoprivreda nema u nadležnosti mogučnost upravljanja drvom , prodajom , distibucijom , doniranjem itd .
Moj otac je jednom slučajno naišao na takav čin , pitao je dečke ...tog dana smo dovezli doma drva za grijenje 2-3 zime a motorna pila nije potrošila ni jedan rezervar goriva

Ti moji podaci su stari koju godinicu , ali sumnjam da se kaj promjenilo oko toga .
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
evo da se uključim
kolega počinje vaditi 5000 komada breskve i nektarine, ja oko 500 kom kajsija, stabla stara 15ak godina
nudili za bio masu ali niko neće
ako imaš nekog zainteresiranog javi
Na šta se grijete ti i kolega?
Prebacite centralno na drva?
 

Najnoviji postovi

Na vrh