• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otkup biomase - agro briket/pelet

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Već se ozbiljno najavljuje da će biti obavezna analiza tla i postotka humusa, te će se na temelju toga isplaćivati subvencije.
Imao sam arkod kontrolu u 10. mjesecu, ne ispunjavam uvjete višestruke sukladnosti (GAEC uvjeti i SMR standardi), prevedeno na hrvatski, nisam imao analizu tla (svake 4 godine obavezan sam napraviti analizu na 25% površina, imam u arkodu 104 parcele).
To što nisam imao analize tla me bude za prvi put koštalo 3% poticaja, drugi put je tarifa 9%. Za treći put nisam ni pitao.
Istina je da je sa polja najlakše sakupiti biljne ostatke za koje kakve biznis projekte, ali je i istina da se time radi šteta prema zemlji na kojoj se sakupljaju ostaci ako se ne vrate nazad u obliku stajskog gnoja. Koje kakve prerade sa aditivima i razbacivanje paleta po površini je dupli posao, tu samo zaradi onaj koji paletira i prodaje muda pod bubrege.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
dlesa18
Na šta se grijete ti i kolega?
Prebacite centralno na drva?

ma grijemo se mi na drva,
uzimam drobilicu za granje i ide meni na tavan pa dok se ne potroši
ovi za bio masu tražili novce da bi uzeli sirovinu
za to što bi im dali novaca da uzumu bio masu, kupiću polovnu drobilicu
osta mi stroj i drva, moderniziram grijanje ovako, i da te bog vidi:(nerd):

https://www.youtube.com/watch?v=SpwcGpPam7c
 

MarkoN

Novi član
Tu od
19 Pro 2017
Poruka
6
U odvodnim kanalima se nalaze na milijune tona biomase ali način prikupljanja i prerade je zahtjevniji i upitno je kakve dozvole treba izvaditi kad se radi o državnim površinama. Postoji još jedan masivni izvor biomase a to je lišće iz šuma. U poljskoj rade prototip robota koji će prikupljati lišće i odmah usitnjavati pa tako sabijenog dovoziti do obližnjeg transporta. Htio bih čuti vaša iskustva i mišljenja..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
I šume su u najvećoj mjeri državne, ne znam tko će vam dozvoliti da kupite lišće po šumi.
Dozvola za čišćenje privatnih kanala nije potrebna osim ako nije zaštićeni krajolik u pitanju (oznaka crveog trokuta u ARKOD-u). Mi smo sada očistili oko 500 m naših kanala i izvezli skoro 50 m drva. Granje ćemo zapaliti, jer nemamo kamo s njima. Ista stvar je i s kanalima uz parcele koje imate u zakupu. Znam pouzdano da je sada vodna zajednica dala dozvolu da se očisti mreža kanala na 320 ha državne zemlje i dečki koji to čiste također voze samo drva. Dakle, mase ima jako puno i nije problem doći do nje.
Problem je kupiti sjeckalicu za 40 - 50 000 kn, peletirku za još toliko i onda raditi kvalitetan proizvod.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

MarkoN

Novi član
Tu od
19 Pro 2017
Poruka
6
Zna li tko koliko u prosjeku rolo bala teži isto tako i male kvadratne bale?
 

Najnoviji postovi

Na vrh