• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

H

hrc

Guest
Re: ovčarstvo

ako netko želi imati Bergschaf..onda će i platiti koliko treba da je nabavi.
 
D

darkoR

Guest
Re: ovčarstvo

gdje si kupio klijesta ili kako vec stavljas gumice na repove? jajes li im zob?
 
H

hrc

Guest
Re: ovčarstvo

darkoR kaže:
gdje si kupio klijesta ili kako vec stavljas gumice na repove? jajes li im zob?

kliješta sam uzeo u gumex-u u ivaniću..tamo imaš i gumice te sve što trebaš za ovce, ali ostale životinje.
http://www.gumex-eko.hr/
 
F

farmer30

Guest
Re: ovčarstvo

Ja se takodjer bavim ovcarstvom,imam oko 300 odraslih grla većinom pramenke srednje tezine.
Sta da kazem,input je sve veci a cijena zivih janjaca sve manja,teska su vremena.
 
F

farmer30

Guest
Re: Ovcarstvo POMOC!

Postoje dvije vrste šugarca koje napadaju ovce,jedni buše kanale potkožno i to ovcu iritira pa se češe i nastaju kraste.
Prvo se javljaju male kraste po ušima i glavi,a onda počinje opadati vuna.

druga vrsta šugarca,je kao neka vesela ekipa koja skače sa ovce na ovcu i strižu u ravnini sa kožom,kod te vrste ne dolazi do pretjerane iritacije i češanja,te nema krasti

dakle ako nije to,onda uzrok može biti stres,uzrokovan lošim uvjetima držanja,primjerice vlagom u štali,ali nisu isključeni ni faktori pomanjkanja proteina i minerala u prehrani,jer vuna neprestano raste,a ako ovca ne dobiva dovoljno proteina a uz to je i bređa,njezin organizam automatski preusmjerava proteine u plod
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Re: ovčarstvo

Pozdrav de mi reci koja je cijena žive vage janjadi i koju mi preporućujete vrstu ovaca živim u slavoniji
 
P

poljoprivrednik1974

Guest
Re: ovčarstvo

dobri ljudi...malo sam čitao po forumu...ne previše jer ima dost toga lol... :mrgreen:
bježim iz grada na selo..pa bi pokrenuo neki vlastit obrt..od čega bi trebao živjeti...
zanima me gdje bi mogao nabaviti ovce...oko 100 kom...i dal se isplati držati ih za prodaju janjaca
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: ovčarstvo

poljoprivrednik1974 kaže:
dobri ljudi...malo sam čitao po forumu...ne previše jer ima dost toga lol... :mrgreen:
bježim iz grada na selo..pa bi pokrenuo neki vlastit obrt..od čega bi trebao živjeti...
zanima me gdje bi mogao nabaviti ovce...oko 100 kom...i dal se isplati držati ih za prodaju janjaca
Naravno da se isplati!
100 komada odjednom češ teško nabavit osim ako netko prodaje cijelo stado...
A i plasman nekih 150 janjadi od tih 100 ovaca,od jednom kao početnik neče biti ostvarivo.
Počni od manje,nekih 30 kom.,da se privikneš malo na to,da stekneš neko povjerenje kod kupaca i tako...
:D :D :D
 
H

hrc

Guest
Re: ovčarstvo

dobro ti savjetuje dino.
dal imaš iskustva s ovcama?
sto ovaca je dosta i ako se misliš baviti još nečim uz to....stado do 50 kom je čist ok..a i ovisi dal si početnik u tom ili ne.
 
P

poljoprivrednik1974

Guest
Re: ovčarstvo

pa nemam iskustva,ali trenutno ne živim tamo pa susjed u mojoj štali drži stado od 100 ovaca..možda bi se mogao izvući pokoji savjet...
a dali gdje u hrvatskoj postoji tvrtka koji bi otkupljivala janjad za klanje il tako šta?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: ovčarstvo

:lol: tvrtka
Iz kojeg si mjesta?
Postoje vašari(sajmovi),a ima i prekupaca ovako!!!
A ima i ljudi što trebaju za krstitke ,rođendane i tako...
Pa pitaj susjeda kud on plasira svoje janjce.
Najviše se janjci traže za Uskrs!
 

seljo

Novi član
Tu od
4 Velj 2010
Poruka
5
kupiranje

Pozz svima

Imam pitanjce jedno :D

Prije 10 dana na svijet su mi dosle dvije zenske ovcice :mrgreen: ali nisam im imao vremene "kupirat" repove :(
dali je sad vec prekasno?
 
H

hrc

Guest
Re: kupiranje

seljo kaže:
Pozz svima

Imam pitanjce jedno :D

Prije 10 dana na svijet su mi dosle dvije zenske ovcice :mrgreen: ali nisam im imao vremene "kupirat" repove :(
dali je sad vec prekasno?

stavi gumice...ja nekad znam stavit i nakon 2 mj.
 
H

hrc

Guest
Re: ovčarstvo

poljoprivrednik1974 kaže:
pa nemam iskustva,ali trenutno ne živim tamo pa susjed u mojoj štali drži stado od 100 ovaca..možda bi se mogao izvući pokoji savjet...
a dali gdje u hrvatskoj postoji tvrtka koji bi otkupljivala janjad za klanje il tako šta?

ak ti želi pomoći..onda ok..a imaš dosta i u ovoj temi.
hehe..tvrtka takva ne postoji..probaj s nekim mesarom dogovoriti.
 

seljo

Novi član
Tu od
4 Velj 2010
Poruka
5
Re: ovčarstvo

Fala hrc :D , dva mjeseca :shock:

Koliko sam shvatio mogu i staviti najobicniju gumicu, samo je bitno da se jako stegne i stavi izmedju dva kraljeska na repu :?:
Ili bas moraju biti orginalne gumice ?
 
M

minajo

Guest
Re: Ovcarstvo POMOC!

Što se tiče ishrane jedu samo kukuruz (nekad zob crnu nekada ječma im ubacim malo) i sjeno + sojina slama soli imaju stalno kao i vode.
Smještaj je dobar stara štala s ispustom jer to držim iz zafrkancije jer samo ja u kući jedem jagnjetinu (ima nas 9 u kući fala bogu) kupi sam prije 7 godina tri ovce i ovna sada ih ima 15 ovaca i ovan. Ženske jaganjce ostavljam a muške u većini slučajeva ajde da kažem podjelim prijateljima.
Ova ovca koja sada nema uopće vune na sebi (TOTALNO JE GOLA pošto je sjagnjena nemogu je zaklati) ona je jedna od najstariji ali uvjek je bila od strane čopora odbačena.
 
B

brazda

Guest
Re: ovčarstvo

prvi put sam na ovom forumu i ugodno pozdravljam inicijativu,lijepo je znati da ima istomišljenika i preko ove moderne tehnologije.
vlasnik sam stada od 100 ovaca i već mi pristižu prvi janjci,uz tržište kakvo je teško je bilo šta plasirati,pa me zanima kako vi to radite,ok je kad imam po par komada al kad mi se skupi par desetaka janjića za klat e tu već dolazi do problema
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: Ovcarstvo POMOC!

Pozdrav svim forumašima , pošto sam novi u ovčarstvu imam par pitanja ako mi može tko pojasniti ,ovako imam ovcu koja je dvaput ojanjila kod mene, prvi put 26.02. 2008 a drugi put 24.12.2008. svaki put po jednog muškog janjca, e lani negdje u 7mj. 2009 g sam kupio ovniča starog oko 6mj mješanca slovenca i safolka koji je do negdje Nove Godine bio s njom u štalici i sad bi se ovca već morala ojanjiti ali još uvijek ništa e sad dali je ovan možda neplodan ili možda s ovcom nešto nije ok inače ovca jako voli papati i dosta je debela pa možda i to utječe na plodnost.ovca je inače navodno mješanka slovenke i pramenke. :roll: :roll:
 
H

hrc

Guest
Re: ovčarstvo

seljo kaže:
Fala hrc :D , dva mjeseca :shock:

Koliko sam shvatio mogu i staviti najobicniju gumicu, samo je bitno da se jako stegne i stavi izmedju dva kraljeska na repu :?:
Ili bas moraju biti orginalne gumice ?

Pa da, dva mjeseca..to stavim kad iznenada ostaje za rasplod ženka koja je bila za klanje:D
Ne možeš ti to stegnuti dovoljno jako(čast iznimkama..ja nisam ni probavao tako nešto).Vidjet ćeš možda ti ovdje netko odgovori...ima tu boljih i iskusnijeh ovčara od mene.
Kliješta i gumice ne koštaju puno, a lako se njima radi i nemaš brige da originali neće odraditi svoje.
Koliko imaš ovaca? Koje su pasmine?
 

Najnoviji postovi

Na vrh