• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paljenje

dzlacki38

Novi član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
4
Pozdrav novi sam ovdje i imam pitanje u vezi moga univerzala 550 dtc i kako se stela paljenje na bosch pumpi jer je zakrecem a on konstantno dimi
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Kod njih po pitanju dima(plavog) nema pomoći. Dok su bili novi dimili su a kamoli da nebi sad kad su svi već sa lijepim brojem sati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Naš Štore je dimil nov, star, a i sad nakon reparature motora.
Zavisi na kakvoga naletiš.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
O cemu zapravo ovisi to dimljenje?

ne sumnjam da je ZJ dobro i pedantno odradil reperaturu i opet dimi,,,

gledam primjerice kod sebe mali ferko 539 za jednu turu (citaj 10 metara drva) sa dvije prikolice potrosio primjerice 5 litara eurodizela i dimi cim imalo vidi brijeg,,,
sad 550.10 perkinsov motor potrosnja ista tura ista ali nema dima nimalo,,,
je da je ovaj skoro duplo jaci ali opet,,,
inace 550.10 da ga koliko opteretis neces primjetiti dim,,,

sad me zanima zasto i u cemu je caka?
 

dzlacki38

Novi član
Tu od
13 Sij 2015
Poruka
4
Ak nisi stručan ne diraj
Automehaničar sam za aute i znam to postelat na autu ali sa traktorom nisam imao iskustva bas me zanima kako se to štela.radio sam generalku na njemu i ostavio sam pumpu kako je bila
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
A paljenje se štela na uho ili...
Palenje na lampu, a okretaji na uvo ...

Komparator, oznake, preljevanje nafte .... nakon generalke obično to ostaje na tvornički podešeno. Vrati kak je bilo, ako si zabilježil i pusti ga nek radi.
Gde je vatre tu je i dima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Znam ali nisam nigdje vidio na pumpi da mogu staviti komparator
To če bit onda malo teže , rspravljalo se o tome preko foruma , sumnjam da bude volje da se to ponovi .
Vrli moderatori bi trebali prepoznati takav trud pa zaključati i zaljepiti takvu temu .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
O cemu zapravo ovisi to dimljenje?

ne sumnjam da je ZJ dobro i pedantno odradil reperaturu i opet dimi,,,

gledam primjerice kod sebe mali ferko 539 za jednu turu (citaj 10 metara drva) sa dvije prikolice potrosio primjerice 5 litara eurodizela i dimi cim imalo vidi brijeg,,,
sad 550.10 perkinsov motor potrosnja ista tura ista ali nema dima nimalo,,,
je da je ovaj skoro duplo jaci ali opet,,,
inace 550.10 da ga koliko opteretis neces primjetiti dim,,,

sad me zanima zasto i u cemu je caka?

Baš interesantno, a od puno ljudi sam čuo da su Perkinsi poznati po dimu, očito da nije do motora nego do pumpe, diza, ventila....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Baš interesantno, a od puno ljudi sam čuo da su Perkinsi poznati po dimu, očito da nije do motora nego do pumpe, diza, ventila....

Rekel si da dojdes pa se bus mogel i uvjeriti,,,:(nod):
samo ako ga budem imal gdi opteretiti,,,:(emo):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Glave, vodilice, ventila, možda način izrade klipnih prstena...sto je razloga za plavi dim.

Bobić, zakaj novi Perkins manje dimi?
Radi drugačijih diza, vrtložnih komori, višeg tlaka ubrizgavnja, manjeg statičkog predubrizgavanja, manje "nervoznog" regulatora...no ovdje je riječ o crnom dimu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa i mi pričamo o crnom dimu, dimu opterečenja, ubrzanja ili kak god več to nazvati.
Plavi dim na malim okretajima je kod mene normalan na 539 i na 565, ali ne toliko jako sad kad je novi motor, a o 540 koji sad troši puno ulja da i ne govorim, jako plavo kadi i pod opterečenjem :)


Rekel si da dojdes pa se bus mogel i uvjeriti,,,:(nod):
samo ako ga budem imal gdi opteretiti,,,:(emo):
Naravno, moram se provozati u tom traktoru, to mi je miljenik kod IMT-a :)
Možda nekad naleti koji primjerak u oglase pa da ga kupim. Svejedno dal 550.10 ili 11 :)
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Nije u temi, ali ni daleko ...
A kaj je sa bijelim dimom ? Pogotovo kod prvog paljenja !!?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod prvog hladnog paljenja pojava bjelog dima je normalna kod starih ishabanih motora.
Malo propuste karike malo na glavi ulja malo kondenzacija vlage i dimi bjelo doksse ne ugrije i bolje zabrtvi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Normalna je i kod novih motora.
 
Na vrh