• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pazinske pure

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
zadnje 3 godine radim pokuse sa pazinskim purama i pokušavam uzgojiti svoje da ne moram kupovati puriće jer koštaju 33 kn komad.Prvo sam počeo tako da sam jedno kupljeno leglo ostavio sve dok nisu počele nesti jaja,i pronijele su tek sa 14 mjeseci ali kada sam stavio jaja u inkubator skužio sam da niti jedno nije oplođeno.Bilo je 2 pure i 3 purana ali izgleda da se nisu gazili zbog prevelike težine purana,gledao sam par puta pokušaje gaženja i ne fali im puno da oplode ali su pre nespretni zbog težine.Nakon toga sam ih zaklao i kupio druge puriće,sada sam zaključio da ih treba držati na niskokaloričnoj hrani a ne u tovu.Stoga sam odlučio držati na pašnjaku bez dodavanja brašnaste hrane,jedino što su od mene dobivale je voda.Ali da ne bude sve kako sam ja isplanirao dogodilo se to da su se one ipak počele debljati zbog velikog sadržaja lucerne i bijele djeteline na pašnjaku.Nakon toga sam ih prebacio u vočnjak da pasu samo onu travu što raste ispod vočaka i koprive i to je upalilo.Rasle su ali su bile onako u dobroj formi i mogle su letjeti,i taman malo pred zimu se one počnu gaziti i sve super vidim purani odlično obavljaju posao jer leglo prije su purani znali skoro minutu gaziti gore po puri i namještati se i pura valjda više nebi mogla trpiti tu težinu pa bi se ustala.Ovi sada su to obavljali za 10 sekundi :biggrin: ali još nisu počele nesti jaja,i ko za vraga je došla zima i izgleda da su pazinke osjetljive na zimu jer su im počeli naticati svi zglobovi na tijelu,i krila i sve i počele su šepati tako da sam mislio da ne bude ništa od toga.Zaklao sam jednog purana i vidio sam da je u zglobovima neka upala jer su tetive počele pucati,zaključio sam da bi mogla biti bakterijska upala u pitanju pa sam ih sve cijepio sa vetoflokom i gentamicinom.Znači tanka igla i pikao sam u prsni mišić,i tako tri dana i stanje se popravilo.Nekim purama je ostalo oštećenja zglobova jer vidim da malo teže hodaju i škljoca im u skočnom zglobu ali otekline su nestale i pure mogu hodati,jer prije cijepljenja su stalno ležale i kad bi ih potjerao digle bi se sa teškim mukama i potrčale dva metra i opet bi legle.Uglavnom trebalo je 4 mjeseca da se one opet počnu gaziti i to nikad neće biti kao prije bolesti jer i purani malo imaju posljedice u zglobovima ali koliko -toliko se gaze i nesu jaja.E sad puno ljudi je pričalo da ako se što i izlegne iz tog jajeta to neće biti pazinska pura zato što je to hibrid i kod međusobnog parenja dolazi da razdvajanja na sastavne komponete,znači po toj logici bi trebalo iz jajeta izaći jedna od pasmina koje su se križale da se dobije "pazinska pura".Ja sam jaja ipak stavio u inkubator i oplođeno je bilo 50 jaja od 70,i kad su se izlegli purići bili su isti kao i kada kupite pazinske pure u dućanu.I što se tiče prirasta rastu jednako brzo kao i ove kupljene jer je bratić kupio dva dana prije nego su se moje izlegle i nema nikakve razlike među njima.Eto nadam se da sam pomogao bar malo nekome tko možda pokušavao isto ovo napraviti
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Zanimljivo i nama je jedne godine pura nesla ali nismo imali pod šta nasaditi. Pa su jaja završila na tavi
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Treba nasaditi ili pod domaću puru ili u inkubator,kokoš ih ne okreće kako treba pa se rijetko kad nešto izlegne.I naše sad nesu jaja pa sva završe u tavi ujutro pošto je kasno za nasaditi
 

obiteljgredicak

Novi član
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
7
ja sam čul od starih ljudi da kod purana ako hočete što više oplođenih jaja potrebo je podrezati rep ženskim puricama jer inače muški često fulaju
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Ne pomaže to puno,stvar je u tome da su purani tromi i nespretni zbog težine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh