• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Peć na teško ulje

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pozdrav društvo,

Imam jedno pitanje vezano za peći na centralno grijanje koje imaju plamenik za "teško" ulje tj. ulje koje je otpadno (sa friteza od velikih kuhinja, ulje iz motora od auta, traktora, raznih getriba itd. ).

Pravo pitanje je da li znate ako netko proizvodi te plamenike jer bi trebao jedan gurnuti u svoju peć na kruto gorivo (Buderus Logano G 201). U mogućnosti sam nabaviti puno otpadnog ulja te bi to iskoristio za grijanje.

Da li mi može poslaužiti za to plamenik skinut s centralne peći na lož ulje uz naravno razne prečistače ulja (filteri itd...) i taloženje od cca jedne godine (bolja metoda od filtera).

Hvala vam unaprijed na odgovoru...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Mnogi su tak napravili...

ZJ pa jel ide taj plamenik od lože na otpadno ulje uz filtraciju ili ne? trebaju li neki drugi preduvjeti od filtracije? Dizne, paljenje to sve štima ili?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
ZJ pa jel ide taj plamenik od lože na otpadno ulje uz filtraciju ili ne? trebaju li neki drugi preduvjeti od filtracije? Dizne, paljenje to sve štima ili?
Dobra filtracija je preduvjet, svakako uz taloženje, kak si sam rekel. Videl sam takvih izvedbi, ali neznam jesu li mijenjali dize. Vjerojatno mora biti malo veća. Ovo je malo teže raspršiti i zapaliti od nafte. Neznam kakvi su problemi bili pri tome.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Imaš na tubu filmića , treba komprimirani zak + predgrijavanje ulja ...+ostalo .
Ne bi pravi plamnik koštao koliko košta da je to jednostavno.
Znam slučaj gdje tip mješa pola transformatorskog+ loža , predgrijava i stalno ima masne ruke .
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Imaš na tubu filmića , treba komprimirani zak + predgrijavanje ulja ...+ostalo .
Ne bi pravi plamnik koštao koliko košta da je to jednostavno.
Znam slučaj gdje tip mješa pola transformatorskog+ loža , predgrijava i stalno ima masne ruke .

Koliko košta plamenik za recimo 35 kW te gdje ih kod nas ima za kupiti? Kupio bi ja, samogradnje me strah. Vidio sam ja na youtube kako to radi...

Loža se ne predgrijava? znači potrebna mi je struja za grijanje ulja da se dobije volumen ili da se dobije veća tećnost?

KAd bi netko to znal ili radil od ovih diesel plamenika. oni imaju turbinu to sam siguran jer tuli ko vrag.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kod mene ima jedan čića koji grije radionicu obićnom starom gravitacijskom peći na lož-ulje. Radi super jednostavno, osim kaj je najveći problem zapaliti ulje u kanaliću, kasnije radi bez problema. tolko mu grije garažu da su mu stakla popucala jedne zime...
Ako misliš raditi plamenik, prouči tzv "babingtonov plamenik" ili ti "burner", na guglu imaš cijelu silu podataka i nacrta
evo kako je prerađen klasični uljni plamenik:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=CQnMLAq8e0Y[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Kod mene ima jedan čića koji grije radionicu obićnom starom gravitacijskom peći na lož-ulje. Radi super jednostavno, osim kaj je najveći problem zapaliti ulje u kanaliću, kasnije radi bez problema. tolko mu grije garažu da su mu stakla popucala jedne zime...
Ako misliš raditi plamenik, prouči tzv "babingtonov plamenik" ili ti "burner", na guglu imaš cijelu silu podataka i nacrta
evo kako je prerađen klasični uljni plamenik:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=CQnMLAq8e0Y[/YT]

Ovo ne kužim znači ja trebam i kompresor koji stlačuje zrak i pumpa u cijev? Osim turbine i kompresor?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Jeste, ventilator ostaje kao oksidans i usmjerivač plamena, da se postigne pretičak zraka. A kompresor je tu da sa svojim visokim tlakom rasprši ulje da se što bolje izmješa sa zrakom(maglica goriva i zraka). Mislim da sam negdje vidio da je za to iskorišten kompresor od hladnjaka, jer nije potreban bog zna kakvi tlak ni protok
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Jeste, ventilator ostaje kao oksidans i usmjerivač plamena, da se postigne pretičak zraka. A kompresor je tu da sa svojim visokim tlakom rasprši ulje da se što bolje izmješa sa zrakom(maglica goriva i zraka). Mislim da sam negdje vidio da je za to iskorišten kompresor od hladnjaka, jer nije potreban bog zna kakvi tlak ni protok

Kako bi trebao spojiti komprimirani zrak na diznu? negdje sa strane? i kako dizna dozira naftu/ulje?

Pali naftu/ulje elektro iskra?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kako bi trebao spojiti komprimirani zrak na diznu? negdje sa strane? i kako dizna dozira naftu/ulje?

Pali naftu/ulje elektro iskra?

Najelegantnije bi bilo kad bi se iskoristio sistem nadstrujavanja i venturijeve cijevi, samo ne znam kako na situaciju utjeće viskoznost ulja( razrejđivati ili grijati). Tada bi se sve reguliralo samo od sebe komrimiranim zrakom:scratch
Da, maglica ulja i zraka je lako paljiva...onaj lik koristi električnu iskru
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Najelegantnije bi bilo kad bi se iskoristio sistem nadstrujavanja i venturijeve cijevi, samo ne znam kako na situaciju utjeće viskoznost ulja( razrejđivati ili grijati). Tada bi se sve reguliralo samo od sebe komrimiranim zrakom:scratch
Da, maglica ulja i zraka je lako paljiva...onaj lik koristi električnu iskru

Da, i koristi i predgrijavanje ulja... samo kako raspršiti ulje? diznom koja je montirana na plameniku nafte? i još negdje spojiti zrak i to je to.....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Na taj način radi i pištolj za lakiranje, znači komprimirani zrak struji horizontalno preko otvora vertikalno postavljene cjevčice od ulja. U cjevčici od ulja nastaje podtlak i on diže ulje vertikalno gore do otvora gdje ga strija komprimiranog zraka razmija u finu maglicu koja je tada usmjerena kroz plamenik van
Primjer:http://www.abac.co.uk/Spraying/HowSprayGunsWork.htm

http://www.wasteoilheat.com/waste-oil-burners.shtml

Ovo je sistem gdje ulje gravitacijom preko ventila dolazi u struju zraka, no kod tog sistema je nužno da je plamenik usmjeren vertikalno prema dolje. Taj sistem je teško ukomponirati u klasični kotao
http://journeytoforever.org/biofuel_library/ethanol_motherearth/me8.html

naravno svt bi se dalo osuvremeniti primjenom elektrotehnike, dodatkom raznih servoventila i kaj ja znam...
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
368
Pozdrav društvo,

Imam jedno pitanje vezano za peći na centralno grijanje koje imaju plamenik za "teško" ulje tj. ulje koje je otpadno (sa friteza od velikih kuhinja, ulje iz motora od auta, traktora, raznih getriba itd. ).

Pravo pitanje je da li znate ako netko proizvodi te plamenike jer bi trebao jedan gurnuti u svoju peć na kruto gorivo (Buderus Logano G 201). U mogućnosti sam nabaviti puno otpadnog ulja te bi to iskoristio za grijanje.

Da li mi može poslaužiti za to plamenik skinut s centralne peći na lož ulje uz naravno razne prečistače ulja (filteri itd...) i taloženje od cca jedne godine (bolja metoda od filtera).

Hvala vam unaprijed na odgovoru...

Proizvodi ih girš ima ih za kupit u DSK 17000kn bez kompresora.Možeš koristit i tlačne plamenike sa predgrijavanjem i grijanjem dizne samo povećaš pritisak pumpe.Ulje mora bit iste gustoće radi ravnomjernog mješanja sa zrakom pri izgaranju.Problem stvaraju aditivi u ulju oni na peći nasuprot gorača stvaraju tvrdu naslagu. Ako ima vode u ulju pri predgrijavanju gura ulje u diznu.
Kompresorski je bolji ima diznu 2mm i nama štopanja može funkcionirat i bez predgrijavanja.RIELO ima dizne i nosače za kompresorske plamenike njih se ugrađuje na "obične "plamenike i imaju ventil za "propuhivanje".
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Di ima za kupti taj RIELO? Ma htio bi da netreba to predgrijavati, to mi je glupo jer trošim struju, a i štopa peć.


Postoji li mogućnost da bum sj.. peć jer je predviđena na drva s plamenom prema gore a ne horizontalno? Marke je Buderus Logano G201
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Pred dosta godina u jednom ne vezanom razgovoru, razgovarali smo o tom pitanju. Netko je tad bio rekao da će se ti plamenici zabraniti u Njemačkoj.
Pa ako imaš koga gore, raspitaj se malo, moglo bi se jeftino nać...bez brige,
ako su to švabe projektirali i koristili, onda si miran:D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Di ima za kupti taj RIELO? Ma htio bi da netreba to predgrijavati, to mi je glupo jer trošim struju, a i štopa peć.


Postoji li mogućnost da bum sj.. peć jer je predviđena na drva s plamenom prema gore a ne horizontalno? Marke je Buderus Logano G201
Ma tom gusanom g..nu nemreš nikaj. Pazi samo ti ne uleti hladna voda dok je peć vruća. Inače, tam kam plamen tuče, postavi se keramička ploča, da plamen ne udara direktno u stijenku peći. Koliko znam, još se stavlja nekakva horizontalna pregrada, da se produži put plamenu. Nikad s takvom peći nemreš dobiti iskoristivost kao na pravom kolu za uljni plamenik.
Inače, peć ti je češki Dakon a Buderusova je samo naljepnica (i naravno, cijena) ;)
 
1

1234

Guest
Pozdrav društvo,

Imam jedno pitanje vezano za peći na centralno grijanje koje imaju plamenik za "teško" ulje tj. ulje koje je otpadno (sa friteza od velikih kuhinja, ulje iz motora od auta, traktora, raznih getriba itd. ).

Pravo pitanje je da li znate ako netko proizvodi te plamenike jer bi trebao jedan gurnuti u svoju peć na kruto gorivo (Buderus Logano G 201). U mogućnosti sam nabaviti puno otpadnog ulja te bi to iskoristio za grijanje.

Da li mi može poslaužiti za to plamenik skinut s centralne peći na lož ulje uz naravno razne prečistače ulja (filteri itd...) i taloženje od cca jedne godine (bolja metoda od filtera).

Hvala vam unaprijed na odgovoru...

Prije dvije godine imao sam isti problem. Na plamenik za lož-ulje dogradio sam električni grijač i još par sitnica. Stvar je radila uz svakodnevno prljave ruke. Na kraju sam od svega odustao i upustio se u izradu plamenika koji radi na drugačiji princip. Ne pali raspršeno ulje nego uljne pare. Nije potrebno filtriranje ni predgrijavanje, a kao gorivo troši sve. Od jestivog ulja iz friteza, zajedno s jajima i prezlom, do motornog ulja, hipenola i sirove nafte. Gori bez dima, a sam plamenik napravim za jedan dan od materijala s otpada iza garaže.
 
I

Ivan222

Guest
zanima me ta vrsta plamenika, cijena ,eventualno slika,kontakt adresa




Prije dvije godine imao sam isti problem. Na plamenik za lož-ulje dogradio sam električni grijač i još par sitnica. Stvar je radila uz svakodnevno prljave ruke. Na kraju sam od svega odustao i upustio se u izradu plamenika koji radi na drugačiji princip. Ne pali raspršeno ulje nego uljne pare. Nije potrebno filtriranje ni predgrijavanje, a kao gorivo troši sve. Od jestivog ulja iz friteza, zajedno s jajima i prezlom, do motornog ulja, hipenola i sirove nafte. Gori bez dima, a sam plamenik napravim za jedan dan od materijala s otpada iza garaže.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
zanima me ta vrsta plamenika, cijena ,eventualno slika,kontakt adresa

1234 javi se, ja odmah naručujem ili možeš s nama podijeliti kako si to napravio?
 

Najnoviji postovi

Na vrh