• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

" Perkinsov motor "

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Bobo kaže:
Nista cudno da u rakovici i u IMT-u rade s onim s cime imaju. Znam za slucaj da je imt 539 isporucen s motorom od 549, jer drugih motora nisu imali...

Takodjer znam da su ugradjivane i Rikard bencic pumpe (kao na torpedima) na imt 539, ali ne znam koja godista i koja serija, tako da je mozda i tvoj traktor takav...

Kazem, puno su kemijali, tak oda to nije nista cudno...

Bobo dali znaš koje su koristili pompe od RBR koje su rađene po "Bošu" ili po "Friedrich Mayen" (mislim da sam dobro napisao ime drugog proizvođača)
 
R

rony

Guest
motor je DM a isti je i na sada TAFE42.pali moj ferac ko mina jedino što radi ko mali ursus tj. otkiva.
kaže mehaničar da je to zbog pumpe da daje previše goriva na jednu diznu.dali znate koga da ima orginal pumpu?
zvao sam zastupništvo tafea i oni su se čudili zašto mi treba a nisu znali cjenu.vjerovatno na tafeu se to još ne kvari.
 
B

Bobo

Guest
zbalija kaže:
Bobo dali znaš koje su koristili pompe od RBR koje su rađene po "Bošu" ili po "Friedrich Mayen" (mislim da sam dobro napisao ime drugog proizvođača)

Nemam pojma, vidio sam uzivo samo jedan takav traktor i receno mi je da radi bez greske od prvog dana i da se covjeku posebno svidja sto ga ne mora odzracivati kad nestane bez goriva, ili kad mjenja filtere goriva... Pumpa je po izgledu jednaka onoj na torpedu 4006...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Bobo kaže:
zbalija kaže:
Bobo dali znaš koje su koristili pompe od RBR koje su rađene po "Bošu" ili po "Friedrich Mayen" (mislim da sam dobro napisao ime drugog proizvođača)

Nemam pojma, vidio sam uzivo samo jedan takav traktor i receno mi je da radi bez greske od prvog dana i da se covjeku posebno svidja sto ga ne mora odzracivati kad nestane bez goriva, ili kad mjenja filtere goriva... Pumpa je po izgledu jednaka onoj na torpedu 4006...

E u tom slučaju je od "Boša", ona se lako ozračuje, tj. skoro da ni ne treba ozračivati.
Dok je ova druga se dosta teško za ozračivanje.
Znam iz iskustva jer sam ovu drugu više puta ozračivao na 6 cilindričnom motoru i kad zrak uđe u nju jedanput neće van ni za živu glavu.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ma hoće, samo polako, ako ima ručna pumpa, odvrneš vijak za odzračivanje i pumpaš dok nekrene vraćat na povrat, a ako je baš picajzla na zrak onda još i direk na dizni i mora radit... Samo dobar akumlator i da vidiš ;)
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
petar kaže:
Ma hoće, samo polako, ako ima ručna pumpa, odvrneš vijak za odzračivanje i pumpaš dok nekrene vraćat na povrat, a ako je baš picajzla na zrak onda još i direk na dizni i mora radit... Samo dobar akumlator i da vidiš ;)

Da ja sam ovu pumpu označivao na utovarivaču na 6 cilindričnom rednom motoru,
da ima ručnu klipnu pumpu na samoj visokotlačnoj pumpi.
A da ni došao da dizni na motoru previše je za skidati limarije,
pa zao sam označivao dosta dugo dao .
A akumulatori su bili dosta slabi pa sam ih štedio da bi uopće mogao upaliti motor.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
rony kaže:
pozdrav
imam IMT539 i ima31,6kw 1991g,kad sam bio kod mehaničara otvarao je poklopac a unutra klipovi od 549.
traktor sam kupio kao rashodovan od pika.dao sam si truda i pokupovo djelove i sad radi ali drugačije nego ostali traktori.
pumpa na njega ide linijska sa ubodom za rotacionu.
nisam našao orginal pa je stavljeno mislim od dajca.
ja bih molio ako netko zna da mi malo bolje objasni kakav je to motor i dal netko ima orginal pumpu za takav traktor.


da se i ja ukljucim u raspravu
IMT 539 i 549 imaju isti blok i iste klipove razlika je samo u glavi 549 je direktas nema predkomoru i morala bi biti razlika u bosch pumpi

sto se tice odzracivanja svi motori sa linijskim ili klipnim pumpama se puno lakse odzrace nego oni koi imaju roto pumpu,

klipne pumpe opcenito imaju veci okretni moment na istom motoru za razliku od roto pumpe, koja zato ima bolji odziv na gas.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Nakupilo ti se čađi u auspuhu,pa kad mu daš puni gas,propuše ga i onda čađa izgara,a drugi razlog ja ne vidim.Ako je koji od ventila,onda bi se promenil zvuk motora,ali to je mala vjerojatnost da zbog toga baca iskre.Moral bi pobliže opisati u kojim uvjetima se to događa i koji je to traktor.Evo,ja sam ti pomogel kolko znam,a ima iskusnijih,pa budu rekli svoje.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Eh hvala ti,onda je to samo čađa iz auspuha kao što sam i ja mislio,ja sam se bojao da nije nešto ozbiljnije.
Traktor je Steyr 980 u oranju sa 2x16 plugom.
Orao sam u najtežoj zemlji što imam,stalno je radio pod fuul "šusom",pošto je to bilo po mraku,primjetio sam da baci tu i tamo koji iskru,preko dana to nisam primječivo normalno.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Onda ti to nije nikaj strašno ak je koja iskra!Dok nejde plamen iz njega,ne boj se.To kad ga sturiraš malo,onda hoče.Meni je na deutzu šestaku lepe iskre bacalo dok sam v nočnoj smeni delal,a motor samo prede.
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
...

ne znam baš ali meni više sliči na neki fordov stari dizel nego na perkins
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
pomoć oko mijenjanja filtera i ozračivanja bosch pumpe

U namjeri sam da mijenjam filtere na traktoru Maseyu ferguson 35 perkins motor tri klipa filteri jedan je kao kod IMT 539 standardni a drugi je uložak kao kod 533 u metalnoj čaši pa me interesuje kako filtere zamjeniti jer na AC pumpi uopše nema poluge za ručno ubrizgavanje goriva i istjerivanje zraka iz sistema. Koja je procedura i kako postupiti šta treba prvo uraditi
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
U namjeri sam da mijenjam filtere na traktoru Maseyu ferguson 35 perkins motor tri klipa filteri jedan je kao kod IMT 539 standardni a drugi je uložak kao kod 533 u metalnoj čaši pa me interesuje kako filtere zamjeniti jer na AC pumpi uopše nema poluge za ručno ubrizgavanje goriva i istjerivanje zraka iz sistema. Koja je procedura i kako postupiti šta treba prvo uraditi

Isto ozracavas ka i sa ac-pumpom sa polugom,al ovako moras alansovati sto nije dobro za alanser.Probaj ga ozraciti zrakom.Nabijes zrak u rezervoar i ozracices ga.Redoslijed:prvo ozracis filter do ac-pumpe,Zatim drugi filter pa tek onda PVP.Kad istjeras zrak tad otpustis jednu cijev visokog pritiska i zaverlas.Cim pocne dimiti na auspuh stegni cijev.
 
Na vrh