• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pir

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Jel ima netko iskustva sa pirom ili dinklom. star sorta pšenice koja se vrši skupa sa pljevom. jel ima netko sjemena za prodati?

edit:
Pravi pir
Sinonim: Krupnik, spelt, spelta, dinkl; Engleski naziv: Spelt wheat; Latinski naziv: Triticum spelta L.;

Pravi pir je žitarica slična pšenici, samo s malo većim zrnom, a iznimno je probavljiva. Ima visoko stablo i sklon je poleganju. Klasovi su dugački, bez osja sa lomljivim vretenom. Raste u ljusci i u noj je zatvorena, tako da je bolje zaštićena u odnosu na druge vrste pšenica i druge žitarice bez ljuske, ali je zato prerada skuplja jer imamo jedan proces prerade više, tj. ljuštenje ili guljenje
Sadrži posebne ugljikohidrate koji imaju važnu ulogu u zgrušavanju krvi, ali i stimulaciji imunološkog sustava organizma. Za razliku od obične pšenice sadrži 10 - 12 % više proteina. Koristi se u proizvodnji raznih vrsta peciva, tjestenina, kolača, itd. U novije vrijeme sve se sve više uzgaja i postala je vrlo cijenjena od raznih alergičara.

inače sam još pronašao informacije da je u prehrani stoke pir otprilike jednako koristan kao zob
 
Posljednje uređivanje:
Q

quercus0_0

Guest
nemam sad sve sam prodo, ali bude iduce godine kad krene žetva...
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Pir posijan jučer
25kg/0,15ha
norma sjetve - 160kg/ha, znači uopla manje nego mi je ovaj što mi je sjeme prodao preporučio jer sam po internetu naišao na podatke o normi sjetve od 100 do max 200 kg/ha. a i tih 25 kg je jedna puna vreća u koju inače stane recimo 50kg neke teže žitarice. dakle lagano sjeme, al još tome doprinosi njegova sjetvena norma od 300kg/ha gdje dobije puno manje zrno, barem ja tako mislim, iako mi na drugom forumu reko jedan forumaš da sam trebo ić barem sa 200 kg/ha sad će bit šta bude, barem da sjeme više po 10kn ne moram kupovat

gnojidba stajnjak, al ohoho, negdje oko 160 t/ha norma
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
evo upravo ovršen ovaj pir iz prethodne poruke. prinos 15-16 puta veći od posijanog sjemena. točnije dobio sam 13 vreća od 1 vreće, ali izračunao sam da su se 3 prosipale jer kombajner nikad prije nije žeo pir pa je uključio jaki vjetar na kombajnu i iz prvog reda na njivi je sav pir poispadao na zemlju. onda je smanjio vjetar na najmanje pa je bilo dobro dalje. ja zadovoljan za prvi put
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
izgleda pir na ovom forumu nije nikome interesantan, al za svaki slučaj ako netko zna kako se može pir oljuštit?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Sije sije, kako ne :)

250 kg/ha

nEmfhbn.jpg


CE3KawY.jpg
 

ivanag

Član
Tu od
26 Kol 2014
Poruka
36
Mi smo nabavili oko 100,kg starinskog sjemena jarog i posijat ćemo na proljeće
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Nisam znao da postoji i jari pir, kaj budete s njim nakon žetve ?
 

ivanag

Član
Tu od
26 Kol 2014
Poruka
36
Ostaviti za sjeme a kasnije kad ga bude više davat konjima vele da je bolji od zobi. Kod nas se je nekad davno kako puno sijao al su ga potisnule druge vrste žita
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nitko nista ne pise, a znam da ga se posije, a mozda cu pretjerat al sigurno 300-400 ha samo oko Djakova. Mi posijali malo vise od 8 jutara. Vidit cemo kako ce ispast.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne, ide sve u Sloveniju. Trazili su 100 t, ali za pocetak cemo probat s jednim sleperom. Nadam se da cu uspit dobit jos zemlje. A za ljustenje sam i sam trazio, ali za heljdu. Ima jedan poznanik dvije, ali samo proso ljuste, ostalo nista ne uspiju.
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
PIR zvuči interesantno. Koliki vam bude prinos pira neoljuštrenog? Pitanje za ITP koliku su vam cijenu obečali i dali je ugovoreno?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Nitko nista ne pise, a znam da ga se posije, a mozda cu pretjerat al sigurno 300-400 ha samo oko Djakova. Mi posijali malo vise od 8 jutara. Vidit cemo kako ce ispast.

Istina, u Đakovštini ima hrpa zemlje pod pirom.

Mi smo negdje oko 30ha eko pira pokosili ovo ljeto.
2t/ha je neki prosjek bio, kolega je prodao sve u Njemačku, cijenu ne znam.

PS.

Upravo tamanim suhu pogaču pravljenu sa pirovim brašnom, ni to tako ni loše. :D
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Ja posijao 19 ha bc vigor. Komercijalna proizvodnja ali mi je to mali prinos što spominjete.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Ja posijao 19 ha bc vigor. Komercijalna proizvodnja ali mi je to mali prinos što spominjete.

Ovo što smo mi kosili je bila čisto ekološka proizvodnja.
Čuo sam u okolici da je bilo prinosa i oko 4t/ha.
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Iz tvojih usta u Božje uši, već sam mislio da sam nasjeo na neke puste priče. Hvala na informaciji.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ja se nadam cca 4 t/ha, a cijena oko 0,30-0,40 eur/kg. Nista nije ugovoreno, sve je moje. Nije ekoloska, ovo je vise pokus. Zemlja je odlicna, pa se nadam i dobrim prinosima.
 

Gradrag

Novi član
Tu od
18 Tra 2015
Poruka
1
Za ljuštenje pira probajte sa kamenim mlinom.
Podesiti visinu kamena toliko da ga ne samelje nego samo oljušti .A onda na
kakav "selektor" žitarica da odvoji pljevu od zrna.
Ja sam to samo gledao kod drugog a takav "selektor " trebam i tražim sebi za drugu vrstu odvajanja nečistoća od zrna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh