• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Možda ima neki financijski prag nakon kojeg se mora doplacivati?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
Bilo bi drugacije rjesenje a ne to da je on utvrdio da za 2tj ja nebudem radio u firmi nego na zemlji..nebudem osiguran..a i to je utvrdio vec s nekim.datumom iz 8mj..a velim..davanja uredno.placena..svaki mj i godinama.
 

Nikola Rikola

Novi član
Tu od
31 Kol 2021
Poruka
3
pozdrav svima

imam dosta pitanja i potpitanja:)
1. koje su prednosti eko-certifikata, koji su nedostaci (osim cijene koja ide u to)
2. imam poljoprivrednu površinu potpuno u najmu (0,6 ha). Da li za OPG ili (paušalni) obrt moram imati u svom vlasništvu zemlju?
Uzgoj povrća.

Trenutno radim uredski posao, pa istražujem teren. :)
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Prednosti su veci poticaju po ha, ali da li ti je to isplativo za 0.6ha ne znam...
Mi imamo stado od 100kom ovaca 16ha svoje zemlje i htjeli smo livade i pasnjake pod eko pa su nam rekli da i ovce moraju ici I onda su nas trazili 11000kn za eko certifikat a nitko ne spominje da je eko janjece meso vece cijene....janjci su janjci kod nas na balkanu...;) jer ekouzgoj janjaca ne podrazumjeva da ih hranis s eko hranom...more biti i najveci gmo...
 

Nikola Rikola

Novi član
Tu od
31 Kol 2021
Poruka
3
Kužim, hvala. Nekako sam se pomirio da neću konkurirati za poticaje radi površine.

3. Pitanje za nabavu još nekih sredstava, tipa prskalice, susav navodnjavanja, bunar a i auto... Da li se to isplati "staviti u sustav" ako uzmemo u obzir da ne biih bio u sustavu PDVa, pa ne bih to imao gdje prebiti?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
na povrću ista stvar...dug je put dok se kupcima objasni razlika u cijeni...
ustvari, prinos je niži, a cijena ista...ostaje ti samo duševno zadovoljstvo... :oops:
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Prednosti su veci poticaju po ha, ali da li ti je to isplativo za 0.6ha ne znam...
Mi imamo stado od 100kom ovaca 16ha svoje zemlje i htjeli smo livade i pasnjake pod eko pa su nam rekli da i ovce moraju ici I onda su nas trazili 11000kn za eko certifikat a nitko ne spominje da je eko janjece meso vece cijene....janjci su janjci kod nas na balkanu...;) jer ekouzgoj janjaca ne podrazumjeva da ih hranis s eko hranom...more biti i najveci gmo...
Moze jedno pitanje kako se rjesavate starijih ovaca?
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Moze jedno pitanje kako se rjesavate starijih ovaca?
Pa evo vec ti je netko odgovorio...

Uglavnom je za vlastite potrebe, izlucivanje po 5-8komada godišnje, sto nadomjestimo s siljezicama.

A sto radimo..., sve ih pokoljemo na jesen il za vrijeme kolinja...I napravimo jedno 50-70kg ćevapa I pljeskavica...spandla se sve, meso s kostiju, malo dodamo masnoce od svinjetine, zacini, vino i deri...;)

staviš smjesu u top za kobase , uzmeš tanju cijev za izlaz iz topa , gurnes u nju drveni reznjic, stisnes top I napraviš šisćevap od 15cm...

;) 2dana posla, al zaxto mazemo cijele godine cevape svoje...

I da kod nas ovce idu u kistru cim predu 8godinu jer nisu rentabilne...tj nisu u prosjeku 1.8 janjeta po janjenju u godini...

pricamo o slovenkama I sufolku
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Pa evo vec ti je netko odgovorio...

Uglavnom je za vlastite potrebe, izlucivanje po 5-8komada godišnje, sto nadomjestimo s siljezicama.

A sto radimo..., sve ih pokoljemo na jesen il za vrijeme kolinja...I napravimo jedno 50-70kg ćevapa I pljeskavica...spandla se sve, meso s kostiju, malo dodamo masnoce od svinjetine, zacini, vino i deri...;)

staviš smjesu u top za kobase , uzmeš tanju cijev za izlaz iz topa , gurnes u nju drveni reznjic, stisnes top I napraviš šisćevap od 15cm...

;) 2dana posla, al zaxto mazemo cijele godine cevape svoje...

I da kod nas ovce idu u kistru cim predu 8godinu jer nisu rentabilne...tj nisu u prosjeku 1.8 janjeta po janjenju u godini...

pricamo o slovenkama I sufolku
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Svaka čast na odgovoru .Tako cu i ja probati jer mogu dobit 150 k po ovci .
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Svaka čast na odgovoru .Tako cu i ja probati jer mogu dobit 150 k po ovci .
Sam pazi ne kolicinu soli u smjesi...mi smo s 2% ukupne tezine spustili na 1.8% soli i dovoljno je slano jer je u kistri i pece se pa se osjeti... probaj s dvoje smjese razlicito raditi...tak I mi napravimo...normalne za djecu i one ostre za prasiti uz gladanje tekmi, kartanje i pivu...;)

nikad pive dosta...
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ako nisi u sustavu PDVa onda placas PDV kao zadnja karika u lancu.
Mozda I bolje da nisi jer ne moras imat knjigovodu.
Bunar kopas o svom troski, auto vozis o svom trosku, navadnjavanje isto tako.

Ne znam sto si mislio pod tim...a za povrsinu si vidi min. koji mozes staviti pod poticaj i dobit ces ako podneses
 

Nikola Rikola

Novi član
Tu od
31 Kol 2021
Poruka
3
Ako nisi u sustavu PDVa onda placas PDV kao zadnja karika u lancu.
Mozda I bolje da nisi jer ne moras imat knjigovodu.
Bunar kopas o svom troski, auto vozis o svom trosku, navadnjavanje isto tako.

Ne znam sto si mislio pod tim...a za povrsinu si vidi min. koji mozes staviti pod poticaj i dobit ces ako podneses
hvala, ja i jesam knjigovođa po zaimanju. :)
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
Pozdrav, ima li netko tocnu info da li je jos uvjek neoporezivi prag uplata na žiro 80500 kn?? Radi se o prodaji žitarica preko otkupnog bloka.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,086
Koliko mi je poznato još uvijek je granica za neoporezivanje 80.500 kn, ali to se odnosi na sve priljeve na žiro račun (poticaji, prihod od prodaje....), a ne samo na prodaju preko otkupnog bloka. Nadam se da si i ti to tako podrazumijevao. Možda se još netko javi sa novom informacijom.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Tako su i meni rekli, i kao placa od firme ne ulazi u tu sumu.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,086
Tako su i meni rekli, i kao placa od firme ne ulazi u tu sumu.
Plaća od firme bi se trebala isplaćivati na tekući račun zaposlenika, a ne na žiro račun OPG-a. Ili ja nisam nekaj dobro razumio?
 

Najnoviji postovi

Na vrh