• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanje u vezi katastra i nepoznatog vlasnika

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Pozdrav,

imam jedno pitanje. Ovakva je situacija:

Kraj mojeg dvorišta je oranica koju bi htio kupiti. Sad problem je u tome što nitko nezna čija je to oranica.
Upisan je vlasnik (na katastru) koji je već preminuo prije puno godina, nasljedila je njegova žena. Ali u katastru prijenos nije upisan. Njegova žena je također preminula i to sve je nasljedila njegova kćer. Nitko nezna kako se zove kćer i nitko nezna gdje živi. Kako bi čovjek saznao gdje je trenutna vlasnica oranice tj. koja institucija mi može pomoći? Ima tko kakvu ideju ili iskustva sa takvim situacijama?

Hvala unaprijed! :drink:
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Hvala ti puno na odgovoru. u ZK je također upisan pokojni vlasnik. Nije niti zabilježena supruga niti kćer. Nemam pojma kaj da napravim.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
formalna tužba protiv nepostojećeg vlasnika ,dobro bi bilo da si navedenu zemlju radio više od 15 godina,onda bi bilo jednostavno,dva svjedoka,nešto sudskih troškova i riješeno
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
formalna tužba protiv nepostojećeg vlasnika ,dobro bi bilo da si navedenu zemlju radio više od 15 godina,onda bi bilo jednostavno,dva svjedoka,nešto sudskih troškova i riješeno

Znači tužim državu zbog toga kaj nisu prenesli vlasnike? Sorry možda pitanja glupo zvuče ali nisam se nikad bavil tim stvarima :icon_scratch:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ne državu,ideš sa tužbom prema zadnjem pokojnom vlasniku ako se nije pojavio neki zakonski nasljednik u određenom vremenu,ono o dužem korištenju tog zemljišta bi ti bio debeli plus kod eventualne tužbe
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Ne državu,ideš sa tužbom prema zadnjem pokojnom vlasniku ako se nije pojavio neki zakonski nasljednik u određenom vremenu,ono o dužem korištenju tog zemljišta bi ti bio debeli plus kod eventualne tužbe

A nisam niš delal na toj zemlji. Situacija je takva da na toj oranici susjed radi vrt a ima samo 2/8 od te oranice. On tu oranicu cijelu koristil kao vrt, ali sad stoji već 3. godinu zarašćena i ne radi više na njoj jer je u godinama. Neće mi reći kako se zove kćer ostalih 6/8 radi toga da nebi ja kupio tu oranicu. Zagorski jal.

Znači moram tužiti nepostojećeg vlasnika... I radi čega da ga tužim!? :icon_confused:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma nije to samo zagorski jal,to je svugdje prešlo u naviku,najbolje da se posavjetuješ sa nekim odvjetnikom koji se razumije u ta pitanja oko zemlje,ja sam imao slučaj prije15 godina ,kada sam tužio nepostojećeg vlasnika,ali mi smo radili tu zemlju više od 15 godina,dobro sam pronjuškao da nema živućih nasljednika i nakon pola godine sve je bilo rješeno,kod tvog slučaja to bude nažalost išlo teže
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije sigurno taj sused jedini koji zna kak se zove kčer. Raspitaj se malo okolo. Ali ako ti taj sused neće reči onda, u slučaju da ipak dojdeš do vlasnice i kupiš njen del, budi spreman na dodatne troškove diobe suvlasništva (geodet, sudski troškovi).
Tužbu buš teško riješil bez advokata. :icon_madu:
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Hvala vam puno na odgovorima.
Mislim da idem advokatu pa bu on rekel kaj da napravim.
Ma nema smisla da pitam ikoga. Ćim vide da ti ide, onda te bi najrajše u žlici vode utopili a kamoli da ti pomogne da si kupiš komadić zemlje pa da si posadiš nekaj. :icon_hang:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
odi u matični ured i pitaj za djecu od pokojnika, ako to negdje postoji onda jedino tamo...
...i reci da ti treba za ostavinu...:eek::
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
il samo preori...već se budu javili vlasnici...:icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:
...ako i uspiješ naći vlasnika 6/8 i kupiš od njega, još ti uvijek ostaju one 2/8 koje ti ovaj zainat nebu htel prodati...:mur::mur:
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,506
Prvo nađi vlasnika i sa njim sve dogovori i onda onda napravi kako kaže Mike po će te onda onaj sa 2/8 sam tražiti da to sredite.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Odi direkt ka nekom advokatu koji se bavi isključivo zemljom pa ga pitaš kolko bi došle njegove usluge da to riješi a susjedu opće ne spominji ništa.

ps; ima zlobna i jeftinija verzija savjeta
Ak je u godinama, strpi se da umre i samo počni obrađivat...

Nije da te potičem na nešto nezakonito, tj to je nešto u " sivoj" zoni.
 
Posljednje uređivanje:

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Kcer zivi negdje u Zagrebu znaci da bi moral u Zagreb na matični ured. A ak idem advokatu i sve to pokrenem i na kraju saznam tko je, sve pet. A onda mi kćer možda neće prodati haha.
Mislim da budem prešel advokatu da on to riješi fino. Jer u gruntovnici i na katastru je upisan pokojni otac.
 

Najnoviji postovi

Na vrh