• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PItanje za Povrtlace

Dario6

Novi član
Tu od
10 Lip 2012
Poruka
11
Kolege moze jedno pitanje?
Eo ovako!
Zanima me kolika su ulaganja i zarade u povrtlarstvu i poticaju koja je kultura naisplativija za sijanje i sto je potrebno od mehanizacije i koliko bi se moglko zaraditi godisnje na 5-10 jutara zemlje...
2,7-5 hektara?
Hvala unapred!
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
na to pitanje prijatelju moj ni mi koji se dugo bavimo povrtlarstvom nemamo odgovor-------- malo to pitanje razloži u detalje pa će ti netko odgovoriti
 

Dario6

Novi član
Tu od
10 Lip 2012
Poruka
11
na to pitanje prijatelju moj ni mi koji se dugo bavimo povrtlarstvom nemamo odgovor-------- malo to pitanje razloži u detalje pa će ti netko odgovoriti
Pa hmmm kako da pojasnim?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ovdje nećeš naći taj odgovor...
jer ulaganja mogu biti golema, a možeš posijati grah na sve pa će ulaganje biti na nivou kukuruza...
rekli smo već 100 puta, prvo nađeš tržište, i tad ćeš znati čime se baviti...
tek nakon toga švrljaš po temama koje te interesiraju i pitaš što nije jasno..
;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo ja ću ti odgovoriti okvirno. Na 5 hektara možeš zaraditi na skoro svakoj kulturi 100 tisuća kuna neto, ali isto tako možeš i toliko izgubiti, i mnogo više jer je ulaganje mnogo veće od tih 100 tisuća. A da bi netko rekao da je baš ta i ta kultura najisplativija nije moguće, jer svake godine nešta ide bolje, nešta lošije, a nešta ponekad nikako. Mi smo ti grana "tko ne riskira ne profitira" proizvođača, jer stavljamo puno toga na kocku.
 
H

hydra

Guest
Poštovanje....kako trenutno stanje stvari u našoj državi pokazuje,najbolje je stati na loptu i dobro razmisliti u što uložiti novac.Mnogima se poljoprivreda čini kao stvar gdje leži novac, jer ljudi ipak moraju jesti,bez obzira na krizu,ali stanje na terenu baš i nije optimistično.Kupovna moć stanovništva je u slobodnom padu a konkurencija među trgovcima je sve veća.To će rušiti maloprodajne cijene,s tim i naše,otkupne i vrlo brzo će većina artikala doći pred granicu rentabilnosti.Inputi u povrtlarstvu su sve veći,pogotovo što otkupljivači pred nas stavljaju sve strože zahtijeve o kvaliteti i pakiranju naših proizvoda.
Mogu ti nešto reći o hidroponiji jer sam tu "doma".Mnogo je ljudi uletilo u hidroponsku proizvodnju,pogotovo neke velike kompanije i sada se suočavaju sa ogromnim gubicima ako brzo ne pronađu tržište vani jer domaće je zagušeno.Roba im je kvalitetna i sve to stoji,ali inputi su drastični,a tržište ne može u predsezoni više platiti npr. paradajz od uvoznog iz npr. španjolske kad se zna da tamo rade hiperprodukciju,radnici im crnci iz afrike rade za sitniš,država daje subvencije za izvoz i plus imaju bolju klimu i jeftiniju energiju za grijanje.
Za orjentaciju mi smo na pola hektara lani čistih troškova sezone imali oko 450 tis. kuna.Sveukupni prihod je bio na razini 650 tis. kuna.U toj nevelikoj razlici je bila očigledno slaba zarada jer gdje su tu još porez na dohodak i još neke stvari i to sve podijeljeno na trojicu....puno posla i rizika a plaća ako bude za gazde jedva 5-6 tisuća mjesečno.I sve to u sezoni koja je bila i više nego dobra za paradajz.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Veliki problem je kontinentalne hrvatske sto povrtlarstvo moraju raditi na većim površinama za razliku od nas dalmatinaca jer mi imamo rano povrće i dok vaše dođe pada cjena za vise od 50% i morate vise ulagati na veće površine sto donosi veći rizik,, evo primjer lubenice kod nas bude cijena oko 3 kn otkup dok vi dođete na tržište cjena bude 0,99lipa
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ćelo upravo tako odgovor ti je za 5 ......mi u kontinentalnom dijelu prebacujemo tone i tone a vi lovu kada bi mi potpisali cijenu lubenice 099 odmah bi potpiso ,,,,,ovako ,,,,pola od lani bojm se da će biti problema u plasmanu svega zbog ove situacije,,,, a ona je http://poljoprivredni-forum.com/images/smilies/icon_pray.gif
al nije ni kod nas bas kako je nekad bilo sto se kaže dok je Bog isa po zemlji, ja kad bi recimo živio kao neki od vas povrće nebi uzgaja, samo bi isa velike površine pod ratarstvo i poticaj u džep ;)
 

Dario6

Novi član
Tu od
10 Lip 2012
Poruka
11
al nije ni kod nas bas kako je nekad bilo sto se kaže dok je Bog isa po zemlji, ja kad bi recimo živio kao neki od vas povrće nebi uzgaja, samo bi isa velike površine pod ratarstvo i poticaj u džep ;)
Hvala svima na odgovorima!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobrih li postova na maloj temi. Svaka čast svima. Težak kruh u povrtlarstvu.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Svake godine je situacija drugačija...kako je rekao i Cabage...na nečemu ćeš pokrit troškove,na drugome nešto zaradit,na trećoj kulturi ekstra zaradit i na nečemu popušit...i jako je teško bit pametan koliko čega posadit koje godine,da ne spominjem da treba biti i neki plodored i rotacija kultura zbog bolesti i štetnika,ne može se stalno sadit jedna te ista kultura na istu njivu...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pa ja svjesno idem svake godine u novu sezonu sa razmišljanjem da će 20% ukupne proizvodnje možda propasti te godine. Sve što od toga bude manje više je meni u džep. Tko nije spreman tako razmišljati neka se i ne prima povrćarstva.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
10 posto za lopove si zaboravil...;)

Na koje lopove misliš ako mislimo isto onda to nisu lopovi nego sposobni i spretni ljudi od kojih imaju koristi proizvođači,država a normalno je da oni sami moraju imati korist. A nitko nama nije kriv što se mi proizvođači nemožemo sami organizirat. Na koje lopove misliš.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
mislim na naše drage lovce, ribolovce, izletnike, šetače, berače gljiva i par baba koje to čak i prodaju na placu...
...a oni lopovi na koje ti misliš, e oni uzimaju puuuno više...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
To znači da je roba dobra pa ju svatko želi za sebe onu lošu neće nitko pa nek si malo uzmu i to je za ljude.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
To znači da je roba dobra pa ju svatko želi za sebe onu lošu neće nitko pa nek si malo uzmu i to je za ljude.

tako prije par godina dolazim ja u polje kad 2 babe beru masline na mojoj zemlji, šta ću od njih nisam niti zavika na njih jer su starije, a i brale su u male kesice, tako da nisu ni imale namjeru nego ubrat par kila, pa sam im samo reka da isto nije red to šta radu, a one ti meni na to da mi i nisu neke masline, a i da mi ih je izbola i mušica:twisted:, a onda sam ih posla u 3p.m.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Tako je meni prijatelj dosa u papriku kad dvoje njih beru on k njima - e ljudi este se umorili kad oni njemu e moj sinko evo mucimo se,, a on kroz papriku na njih hahahahhahahha bilo je babure na sve strane
 
Na vrh