• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

plaćanje obaveza

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja sam student i ne moram plaćat doprinose iako sam član OPG-a. Za to sam posebno izvadio potvrdu na faksu i oslobođen sam plaćanja dok studiram. Jer student uz potporu ministarstva ne može biti u radnom odnosu, momentalno gubiš studentska prava, osim ako radiš na ugovor o djelu ili na ugovor stud.centra.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da ionako na sve preko godine dana možeš tražit zastaru pa je najbolje ostavit kako je i čekat. Ispada da ćeš kako god okreneš riknut 6000kn samo nećeš morat od sada plaćat doprinose dok te ne najaše.

Baš sam danas sa kolegom iz financija malo pričao o tome i nema zastare za doprinose. Tko je nezaposlen i ima opg a ne plaća ništa bolje da se javi. Ići će mu doprinosi od kada je otvorio opg (ako je od tada nezaposlen) i na to kamate.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
I vrijeme je da se uvede i tu red, i da oni koji se bave poljoprivredom, plačaju doprinose.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Baš sam danas sa kolegom iz financija malo pričao o tome i nema zastare za doprinose. Tko je nezaposlen i ima opg a ne plaća ništa bolje da se javi. Ići će mu doprinosi od kada je otvorio opg (ako je od tada nezaposlen) i na to kamate.
Neće...ići će mu od 10.10.2010...prije tog datuma nitko nije bio obavezan prijaviti se na mirovinsko i zdravstveno...mada će sigurno u zavodu pokušati sa datumom otvaranja OPG-a,ali tko je toliko lud da pristane na takvo nešto...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
zastara nastupa nakon 3 godine...dakle, u najboljem slučaju već smo u 2011...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Baš sam u petak opet rasprezao ali sada sa kolegicom, apsolutna zastara za doprinose i porez je 10g.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Jel netko od vas zaposlen i u isto vrijeme ima opg?... s tim da opg spada u paušal koji je uredno plaćan.
...prije par dana dođe rješenje da se moraju platit doprinosi za 2012. godinu, a danas dođe isto i za 2011. godinu (OPG je kao druga djelatnost)? u razmaku pet-šest dana?

kakva je situacija s doprinosima za opg ako je otac zaposlen, majka isto zaposlena, brat zaposlen, a ja nezaposlen....a svi navedeni kao članovi opg-a, a otac je nositelj? koji članovi moraju plaćati doprinose (mislim na ove od opg-a, a ne ove što im firme plaćaju kao zaposlenim osobama)?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nema veze ako si zaposlen,opet moraš plaćati doprinose,samo u manjem iznosu...a nisam siguran kako reagira inspekcija rada u takvim slučajevima,meni su bili ove godine u kontroli i dosta su strogi...
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Zaposlene osobe plačaju doprinose po godišnjoj poreznoj prijavi na visinu dobiti, dakle na razliku knjigovodstvenog prihihoda i rashoda. Sigurno točno jer i moja supruga ima OPG na sebi a zaposlena je.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
ma najbolje bit socijalni problem....ništ neradiš, boli te k... za sve, a država ti svejedno svaki mjesec uplati svotu, pa ti još da za drva, pa za ovo pa za ono....pa malo izdrančiš okolo....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
A po čemu znaju promet ak nemaš nikakvih računa?
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Po evidenciji proizvoda koju moraš voditi-skladišta, te uplatama novca na žiro račun, ako hoće lako usporede (moraš biti pametan).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
A ak nema nikakvih uplata na žiro?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A ak si uredno zaposlen/prijavljen i imaš opg na sebi koji nije u sustavu pdv-a, kaj ti moru dokazati i kaj moraš plačati??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Kojih izvoda, ak po žiru nema prometa?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
JAROMIR kaže:
Zaposlene osobe plačaju doprinose po godišnjoj poreznoj prijavi na visinu dobiti, dakle na razliku knjigovodstvenog prihihoda i rashoda. Sigurno točno jer i moja supruga ima OPG na sebi a zaposlena je.

Drugi dohodak je primitak što je oporeziv porezom na dohodak sukladno propisima o porezu na dohodak, a ne smatra se primitkom od nesamostalnog
rada (plaćom i mirovinom), primitkom od samostalne djelatnost (obrt i s obrtom izjednačenih djelatnosti, od slobodnih zanimanja i od poljoprivrede i
šumarstva), primitkom od imovine i imovinskih prava, primitkom od kapitala niti primitkom od osiguranja.
Ako se osobi koja obavlja samostalnu djelatnost i po toj je osnovi upisana u registar obveznika poreza na dohodak isplaćuje primitke od kojih se utvrđuje
drugi dohodak ne postoji obveza utvrđivanja doprinosa po toj osnovi, jer ta osoba doprinose plaća prema obvezi utvrđenoj rješenjem Porezne uprave.


Nadalje, doprinosi se ne obračunavaju niti na primitke od kojih se utvrđuje drugi dohodak za djelatnosti novinara, umjetnika i sportaša koji su osigurani po toj osnovi i doprinose plaćaju prema rješenju Porezne uprave, a prema njihovom izboru porez na dohodak obračunava i obustavlja isplatitelj primitka.

Iznimke od obveze doprinosa prema primicima od kojih se utvrđuje drugi dohodak prikazane su u poglavlju 3.1.
Iznimno, ako je izme|u isplatitelja i primatelja primitka ugovoren datum isplate primitka od kojega se utvrđuje drugi dohodak u razdoblju od 1. svibnja
2012. do 31. ožujka 2014. godine primjenjuje se stopa za obračun doprinosa za zdravstveno osiguranje od 13%.

citat iz porezne uprave http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Doprinosi_157i.pdf


ŠANANA kaže:
A ak si uredno zaposlen/prijavljen i imaš opg na sebi koji nije u sustavu pdv-a, kaj ti moru dokazati i kaj moraš plačati??

Šanana, ako nisi u sustavu PDV-a onda se oporezujes pausalno prema poreznim razrezima a prikazano prema poreznoj prijavi na kraju godine odnosno PO SD obrascu
http://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/POREZ NA DOHODAK/PO-SD.pdf
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nebum gamadi hranil...morali budu se malo sami mučit...i cipele zamazat...:icon_madu:
 

Najnoviji postovi

Na vrh