• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnik s kokicama

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Pred dva tjedna sam nabavila svoje prve kokice pa me zanima na koje stvari trebam obratiti pažnju?
Kokice je uglavnom birao moj tata jer se on kao kuži... i na kraju sam dobila umjesto jednog pijetla bar dva komada, čini mi se da imaju tekute (prozirne bubice?) i kako ih se riješiti...?
i još mi je jedna koka (u biti pilenka) krepala pred tjedan dana, tj. tjedan dana je kod mene bila, ali meni se činilo da je već bila bolesna kad smo je kupili ali moj tata ne...on zna!! :blackeye
No čitavo vrijeme je knjavala, spavala od kad je došla kod mene ali je normalno jela i pila ali ona jedina nije nikako napredovala (ostalim kokicama se fino obnovilo perje i dobile su na masi),a ona je ostala kakva je i došla, na kraju je teško disala- istezala je vrat i otvarala kljun i našla sam je s nogicama u zraku. Ostale koke ne knjavaju, dobro napreduju i čini mi se da normalno sve dišu, a i govanceka mi sva zgledaju normalno...
Imam ih sve skupa 10 i nisu sve od istog prodavača, uz ovu koja je uginula sa njom je bila još jedna pilenka koja skroz dobro napreduje.
eh sad... mene je strah da mi ta jedna s nečim nije zarazila ostale...ili kaj ja znam...

Jel je u redu da mi je pjetao (kojeg sam i kupila kao pijetla a ne ovaj podvaljeni) mješanac jureka i nekakve obične kokoši?! tj. manji je...

Jel se koke trebaju cijepiti? posebno liječiti protiv ne znam ni ja koga i čega? jel vaše koke imaju neki posebni režim?!
Održavanje?!
svaki savjet dobrodošao!!!
Hvala
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Dobro došla na forum .Najpametnije ti je popričat s lokalnim veterinarom , mi doma kokice ne tretiramo ništa posebno cijeli dan su vani i imaju trave po želji , u koritu dobiju domače žitarice mljevene i ti je sve .
 
D

Deirdre

Guest
za te tekute treba probat pospricat kokosinjac sa zivim vapnom,ako ne djeluje ima u veterinarskoj posebna tekucina koja se razrjedi sa vodom i onda sa time spricas pa cak mozes i kokice sa time,tako barem meni rekli u veterinarskoj..

a mozes im mjesat u hranu neke vitamine(kostovit ) ako su slabasne da ojacaju.

inace ja ih hranim navece ,kukuruzom u zrnu ,mljeveni,pšenica,zob ili jjecam,mekinje,smjesa za nesilice , nesto zelenog i kruh natopljen i sve to zmjesano... a po danu su stalno vani
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
U vetrinarskoj kupi tekučinu protiv tekuta i daj im u vodu AD3 vitamina i možeš malo umješati koncentrata da dođu sebi i da ojačaju največa greška je kupovati stare kokoši tu kupiš svašta i nakraju potrošiš novac i nemaš ništa uzmi si mlade piliče par tjedana stare i imačeš svoje mlado jato koje sa godinama možeš nadopunjavati onda znaš šta imaš ovak uvjek kupiš mačka u vreči..
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Može mi samo netko reći di je ta veterinarska? tam na izlazu iz gorice? i ima li pojma netko o radnom vremenu?

dal znate jel ih je moguće pošpricat biokilom? tam kao piše da smije i na životinje ili bolje da se ne igram sa time?

Niti jedna koka nije stara, još ne nesu... to su sve oni malo stariji pilići, većina ih još ne kokodaće već i dalje idu piju piju, samo kukmasta (valjda posavska) koka kokodaće, ali ona mi je ionako kupljena skroz kao ljubimica, pjevac mi još ni ne kukuriče, tj. prekjučer je pokušao ali mu baš i nije išlo, to je bilo sličnije nekakvom otegnutom kreštavom kokodakanju...

Iako mi sve koke sad skroz normalno izgledaju i ponašaju, susjed mi je ponudio neki "crveni" lijek što im se stavi u vodu, apropo ove kaj je uginula.
Da ga ipak stavim preventivno ili bolje ne?

Sad su znači dva tjedna u svom ograđenom prostoru (kokošinjac+dvorište), dal mi je pametno ih preko dana dok sam na poslu i dok su mi psi zatvoreni, pustiti po cijelom dvorištu?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Vetrinarska ti je iza stanice za tehnički pregled ili kod merkator trgovine građevinske robe a kokice slobodno pusti neka cijeli dan budu vani ,,,
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Mojim kokama su se pridružile i dvije biserke!! Oduševljena sam njima!!! :)
A jučer sam našla i prvo jajčeko... ne znam čije je, malo je i potpuno bijelo. :D
Sneseno u dubokoj travi!
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,644
Mojim kokama su se pridružile i dvije biserke!! Oduševljena sam njima!!! :)
A jučer sam našla i prvo jajčeko... ne znam čije je, malo je i potpuno bijelo. :D
Sneseno u dubokoj travi!
kokice su u redu ali ninci zbog biserki(ako je jedan mužjak) pokvarit češ međususjedske odnose, mlade koke kad počnu nesti obično prva jaja budu malecka. u vezi tekuti sa sigurnošću ih riješi da svaku kokicu naprašiš neopitroidom.naročito ispod krila.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Da, imam jedan par. Mužijaka i ženku.
Ma ne vjerujem... Prva sam kuća u selu, pored su tri-četiri vikendaša, preko puta nema nikoga...a kokošinjac je smješten na drugom kraju parcele, niz breg... slabo ih se čuje iako se deru fest.
Ak ih ne smeta ova gomila divljih fazana nebudu valjda ni biserke.

Maloprije našla na istom mjestu još jedno isto jajčeko, malecno i bijelo... :D

Tekuti riješeni!
 
H

Hrvach

Guest
Pozdrav ninci i dobro došla na forum! Drago mi je da si krenula odmah u suradnju s mladim članovima. Nadam se da će biserke dobro napredovati. Ako ti treba bilo kaj od ukrasne peradi vidjela si da ima filip,a imam i ja nešto tak da se slobodno obratiš ako nešto zatrebaš. Za tekute ti je najbolji Neopitroid prašak s kojim prašiš kokoši. Najveća opasnost od tekuta su ti vlažni i truli kokošinjci jer pružaju idealne uvjete za razvoj gamadi. Kaj se tiče deranja biserki, ja imam 4 male od filipa i tek se sad uhodavaju u deranje. Nisu tolko loše samo je problem kaj ih svaka sitnica pobuni,a kad jednom krenu ne gase se pol sata..
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Hvala,
Za sada, dok ne napravim/nabavim veći kokošinjac, neću nabavljati druge koke. Kokošinjac nije ni vlažan ni trul, jer je privremeni (neki kontenjer plastični, prilagođem kokošima, gotovo pa stajače visine, sa prozorom i vratima) do zime planiram nekaj konkretno i lijepo srediti...
Planiram si onda nabaviti jureka i katicu...samo nikako se još ne mogu odlučiti za koju vrstu...ima ih toliko prekrasnih da jednostavno ne znam koje bi...

Ma da... malo sam čitala...moje se ne deru za sad toliko jer biserka nese...(malo mi je žao jer nemam ni kvočku ni inkubator)ali svejedno i kada se proderu ne čuju se do kuća baš.
Moje su malo divlje ali napredujemo, i jučer i jutros sam im se uspjela približiti na metar a da se nisu počele derati i bježati! :)
Obožavaju višnje (a ja ih ne volim) pa ih naberem pa se sve koke sjate oko mene, pa polako i ove...
 
H

Hrvach

Guest
Ako te zanimaju Jureki i katice imat ću ti ja piliće Turopoljske patuljaste kokoši, jučer je baš sjela kvočka na 11 jaja pa valjda bude nekaj. Imaš slike u temi ukrasna perad. Ja sam svoje biserke pustio van i trenutno su u fazi upoznavanja terena :D
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Evo me!! nije me bilo dugo!
Malo gužva na poslu i malo godišnji i eto tako...kod mene svašta nešto novo!

Biserka je pred tri tjedna sjela na jaja! Na žalost se desilo da su mi dan prije došli gosti, hrpa njih i falilo mi jaja za pohanje pa sam joj pola maznula...a mislila sam da nebu niti sijela jer je snesla preko dvadeset jaja... a ništa, onda sam je pustila tjedan dana da sjedi na svojima i pred dva tjedna sam stavila još nekaj kokošjih jaja (tražila sam i žicala po selu manja) i sad bi u nedelju trebalo biti tri tjedna kokošjim jajima i četiri tjedna biserkinim jajima, jel sam dobro to napravila?
Dal da joj pustim da sama bedinja piceke ili da joj piceke uzmem?
oče li biti tužna ako joj piceke uzmem?
(ono, mislila sam ih staviti u kutiju, žarulja, klopica, vodica...)
Trebam li prskati jaja ili nešto raditi sa njima?
 
H

Hrvach

Guest
Dobro si nasadila, samo kaj biserka nosi 25,a ne 28 dana tak da će se biserke prije leć. Makni piliće da ti se ne digne s jaja prerano. Možeš ju pustiti da ih vodi, po meni je to ljepše,a možeš ih staviti u kutiju. Neće bit tužna jer je preglupa da shvati :D Ako primjetiš da je čudna rastopi joj Normabel u vodu da opusti živce :)D Jaja ostavi na miru, ne diraj ih i ne prskaj.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Uuuuu...kak sam ja pročitala da nose od 26-28 dana?! zbunj... nema veze... sutra je 25-ti dan...
:) baš se veselim!! Nadam se da ću imati sreću i da će se nešto izleći!

Sad sam nekaj čitala pa se bojim samo da jajima nije bilo prevruće ovih proteklih ljetnih dana. :(

Ma znam da je lijepše kada ih vodi, ali to bi mi bili prvi piceki a i malo me frka jer sam blizu šume... a neki dan sam našla u kokošinjcu i zatučenog štakora. kokoši/biserke/pjevci šta god ga je ubilo...
kaj je ziher je ziher! u kutiju pod lampicu...i sebi slatkiće u krevet!! ha ha! bez brige...šalim se... :D

pretpostavljam da bi mi bilo dobro kupiti onu smjesu za piceke?

Pretpostavljam također da se šališ što se tiče normabela... :scratch

Hvala!...
Obavijestim o promjenama i mogućim potomcima! :)
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Danas je bio 21 dan za "normalne" piceke... izlegla su se samo tri...i to "maloprije"...tj. tek su se osušili i stoje na nestabilnim nogicama. Pokupila sam ih u kutiju iako mi je suseda rekla da sam ih mogla ostaviti do jutra.
Za njih znam da normalno vide i nogice mi se čine skroz u redu. malo se svade i kljucaju, jel to normalno?

Ljuske od njih sam pokupila kolko sam uspjela jer me biserka napadala.

Već je bio mrak i nisam vidla niti jedno drugo nakljucano jaje, a najgore mi je kaj je biserkinim jajima prošao taj 25-ti dan. :(
Iako sam joj kada sam stavljala kokošja jaja pod nju uzela i jedno biserkino i razbila ga da vidim kaj ima...i jel kaj ima jer nisam vidla biserka da ju gazi. to jaje je bilo oplođeno, sigurna sam jer je već onda sjedila na njima 5-6 dana i vidla sam onu krvavu vrpcu i zametak. bilo mi je poslije žao...ali neiskustvu se plaća danak.

koliko dugo da joj još ostavim da sjedi na jajima? jer ih nisam osvjetljavala da vidim koje je oplođeno a koje nije pa ne znam dal ih više i za koliko mogu očekivati?!

i moram priznati da su ova moja tri piceka valjda "najružnija" piceka koja sam vidla u životu... toliko boja može samo priroda izmisliti...crno-žuto-smeđe-bijeli...

i kaj sad s njima?
sad su u kutiji...dal da ih poslije vratim sve biserki u zajednički kokošinjac i dvorište (koke puštam po dvorištu da se same "pasu", naravno uz hranu) ili da ih ostavim u kutiji i do kada?
nemam ju gdje odvojiti osim ako nekaj ne "sklepam" i kako bi to sklepano trebalo biti?

hranila bum ih smjesom za male piceke.

molim...pomoziteeeee... to su mi prvi piceki u životu!!!
 

maslačak

Član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
36
Je li se još netko izlegao? Obično se može dogoditi da netko kasni, ali ako kasni predugo, šanse su mu manje.

Postoji način za provjeriti valjdanost jaja sada kada se skoro trebaju izleć. U toplu vodu, ne prevruću, staviti na kratko jaje. Ako se na vodi miče lijevo-desno, unutra je pile. ako je mirno, mućak je. Onda lagano protresi taj mućak i čut ćeš unutra da je tekuće. Baci ga i pazi da ti se ne razbije, nimalo ugodno ne miriše. A ovo s piletom posuši i vrati pod kvočku.
Pouzdana je metoda, ne znam koliko preporučljiva.

A sad kad su pilići odvojeni, ne mogu se staviti s drugima dok ne porastu. U kutiji bi trebali biti dok im je potrebno svjetlo (odnosno toplina). Kaže se da su bolje "mame" one koke koje su kao pilići bili s kvočkom, nego oni odvojeni. U svakom slučaju jednostavnije je da se ona brine za njih nego ti. Iako i kad su s njom, treba im ponudit hranu i pokazat im vodu. Barem mi to tako radimo.

Možda je moguće vratiti ih pod kvočku kad se svi polegu, ili ako su jedini, ali nemam takvih iskustava. Jel tko to radio? Jel funkcionira? Kakve su mame biserke?
Znam samo da bi kokoš za sobom vodila i nojeve i brinula se za njih! :D

Uživaj u prvim pilićaima, ma kako ti ružni bili!

(Moje riječi, moja iskustva, možda netko drugi zna bolje. ;) )
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ja ne znam kaj sam skenjavila sa datumima... ali zbunj! u subotu su bila ona tri kokošja, u nedelju još dva kokošja piceka, jučer jedan biserkin, a danas još tri biserkina... :shock:
Ne znam kako ali pretpostavljam da im je bilo prehladno, pa zato svi kasne...možda je iako su sva kokošja jaja bila mala poput biserkinih, možda ih je ipak bilo previše.
Jutros joj je jedan biserko pobjegao iz gnjezda a ona se digla za njim a ostali su se smrzavali u gnjezdu skupa s jajima, uzela sam joj ga (uz puno muke) pa se vratila na ona dva mokra i ostatak jaja...valjda ne bu posljedica...

i dalje ne znam kaj da radim...dal da joj ih sve vratim ili ih ostavljam u kutiji kakva 4-5 tjedana ili već kolko treba pa ih sve pustim sa ostalim kokošima...

Baš mi ih je smješno gledati te piceke, već se svi ponašaju kao prave koke...čiste se, valjaju se i kopaju...piju i jedu ko veliki...samo kad spavaju-spavaju u nemogućim pozama! :))

kokošji su počeli dobivati perje po krilima.

a moj pas (mješanac njem. ovčara i aljaškog malamuta) bi ih najradije posvojila. Čim se počnu derati odmah dođe do njih i plače skupa s njima. :) i gnjavi mene da joj ih dam...ne miče se od kutije i nikome ne da blizu...osim meni naravno.
 
H

Hrvach

Guest
Ako im je na +35 bilo hladno onda neznam kak bi se pilići legli po zimi.. Normalno je da se kvočka digne na duže vrijeme kad je vani toplije,a kad je hladnije diže se samo kad mora.
Ja sam imao malamuta i sad imamo jazavčarku koji se upravo tako ponašaju prema pilićima. Ovu jazavčarku čak znaju jahati i skakati po njoj.
 

maslačak

Član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
36
Pod mojom svilenom je bilo 11 običnih kokošjih jaja i još svilenih, i nije bio problem.
Možda ti je lakše da ih vratiš da se ona brine za njih, i da svi skupa rastu. Ja bih tako.
 
Na vrh