• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

podešavanje pluga motokultivator

NoNameBoy

Član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
59
danas sam s mondialom pokusao orat no ide jako jako tesko da ne kazem nikako

jedan od problema je teren- primorski kršovit zarasao travom i pun busena
e sad na 10" kotacima i zaštitom motora koju sam sam radio dogada mi se da kotaci ostanu u zraku, razmisljam staviti vece, sad sam u potrazi za nekim koji pasu po razmaku rupa pa mozda i metalne napravim

no pretpostavljam da i samo podešavanje pluga igra ulogu pa bi molio ako netko ima iskustava da ih podjeli

plug koji imam je jednobrazni sa adepterom
attachment_bigpic_8.jpg

attachment_bigpic_2.jpg


ovom navojnom polugom na adapteru podesavam dubinu ako sam shvatio dobro
plug je postavljen da bude okomit na motokultivator
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Na samom adapteru podesavas gotovo sve.

Prvo taj mali stiftic koji razdrvaja adapter na pola. On je u sredini vecinom. Medjutim kad ga pomaknes u lijevo jedno ili 2 mjesta brazde su ti uze samim tim moze i malo dublje i to je pogodnije za tvrdju zemlju. Ako je zemlja pjeskovita i meka mices plug kontra ka lijevom tocku...ja npr imam jednu livadicu blizu rijeci tu orem skroz desno pomaknut plug i rem u 3 brzini to samo pici...a kroz jebene predjele skroz desno ga maknem i moram u prvoj

zatim od podesavanja imas jos ona 2 sarafa sa maticama na dnu. Oni ti sluze da postavis pravac pluga. Idealno je kada je prav u osi sa traktorom. Medjutim iz mog iskustva bolje je kad je malo na lijevo plug zakrivljen...onda desni tocak traktora sam blago skrece na ivizu prethodne brazde ne bjezi na oranje i bolje i lakse drzis pravac.


zatim imas gore jos jedan saraf na koji uklapas plug. Njega kad popustis mozes rotirati plug. To trebas podesiti tako sto prvo prodjes 1 2 brazde i onda krenes 2 3 brazdu i vidis da li je plug u 90stepeni u odnosu na zemlju. Ako nije otpustis saraf i podesis plug i zategnes.

To podesavanje uvijek radis u terenu samom i zavisi od zemlje i dubine brazde....jer koliko se traktor nagne toliko plug treba kontra ispravljati da bude pod 90 stepeni


i jos naravno imas gore onu malu vintu gdje podesavas dubinu ulazenja pluga. U principu treba plug da ulazi sto dublje u zemlju a da ne koci traktor. Kad otpustas saraf on ide dublje.....zatezes plice. Ja to radim tako sto malo vise otpustim i onda postepeno dotezem dok traktor ne prestane slajfati i moze normalno orati.


Od podesavanja jos imas i na samom plugu 2 sarafa koji drze onaj noz ispred pluga otpustis ih noz spustis jedno 2 prsta blizu plugu i ukosis ga naprijed da lakse reze zemlju.




Eto to ti je sve sto trebas na plugu podesavati.

Ako me nisi razumljeo sta i kako poslikacu ti pa strelicama obiljeziti na sta sam mislio.
 

NoNameBoy

Član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
59
zahvaljujem na iscrpnom odgovoru

prvi dio pretpostavljam da se pomice plug u desno da bi užu brazdu radio
i moj adapter ukupno ima 3 rupe trenutno je na sredini bio tako da je iduce pomaknut u desno

ovo dva sarafa s maticama na dnu nisam bas pohvatao jedino
njima bi podesavao zakrenutost pluga lijevo desno znaci?

2 brgud, probavam, mislim da podesenim plugom ce ic, ako ne onda metalni kotaci i mora ic

danas sam prolazio frezom u 3 prolaza lijepo ona to prokopa, ali ipak bi mi oranje puno vise olaksalo frezi, tako da podesavanje slijedi


jos jednom hvala na stvarno iscrpnom objašnjenju, nadam se da ce i ostalima olaksat koji se nadu u dilemi
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Pa i treba probat tako i onako, i onda vidiš kako ide, pa polako skužiš. Budi se malo pohvalio kad naučiš, kako ide ?:(whew):
 

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
danas sam pokusavao orati,prvi put sa motokultivatorom,i sad jedva pisem
u pocetku sam mislio da ce biti lako,ali i sa svojih 120 kg sam jedva drzao pravac
prvo,bjezi mi traktor na oranje,nemogu ga drzati pravo
drugo,ne poklapa fino brazde,nego ostaje izmedju nepooranoga,mislim da je to zbog sirine tockova
trece,uvek kad krenem ukljucim blokadu tockova,jer bez toga jedan tocak stoji drugi samo vrti,jel stetno tako cesto ukljucivati i iskljucivati blokadu
cetvrto,nekad mi se traktor nakosi puno,skoro da se prevrne,kako da podesim ugao pluga

svaka pomoc je dobrodosla,citao sam gornje postove,sjutra opet idem na oranje :D nadam se da ce bolje ici,resio sam da mu sizim tockove,sad je na 70,da stavim na 60cm

nadam se da ce ici oranje nekako,nemam ja to puno,parce 40m sa 20m,sve mislim da sam se zajebao kupovinom motokultivatora,za 3000e sam mogao uzeti traktor,ali jbg,merak mi bio na ovo
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Dobro si rekao "pokušavao sam orati", nemoj se razočarati ako ostane na "pokušavanju" !:icon_rofl:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A ne znam sta bih ti rekao....ja se s kultivatorom umorim nekad za 5 6 sati rada ko neko da radi 12h ne znam koliko tezak poso. a kila imam skoro ko i ti :)

Jos ako nije sve ustimano onda je belaj.


To sto ti vuce na brazdu...rekao sam ti...2 sarafa blizu mjenjaca na onom adapteru koriguju pravac pluga. trebas ga upraviti...ili ja bih ti preporucio da ga malo na lijevo(ka lijevom tocku) zakrivis...samim tim ce traktor umjesto na brazdu blago zanositi na kanal kontra tako da ce uvijek drzati pravac bez neke velike muke.

Kad prodjes 2 3 brazde stani na po braze i onda otpusti onaj saraf koji korigujeu uspravljenost pluga i nasteluj ga da bude pod 90 stepeni u odnosu na zemlju.


To sto ostaje izmedju neizoranoga....izvadi onaj klin koji spaja 2 adaptera i pomakni plug udesno bice uze brazde.


Ako ti i dalje nije jasno koji saraf za sta sluzi molim te samo poslikaj sve pa cu ti ja strelicama objasniti sta je za sta, poslikao bih ja svoje slike ali juce sam komsiji(15km kuca od mene) dao i plug i frezu tako da nemam sta poslikati.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo ukro sam neku sliku sa interneta,pa napisao strelicama oznacio pokusao objasniti, ako sta nije jasno pitaj

 

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru i pomoci. Ja sam plug zatezao da bude pravo sa traktorom,i kad udje u brazu i nagne se,i plug se nagne,to nisam znao. E sad za ovo za sirinu brazde,ove rupice sto ima. Ja imam obrti plug,e sad ne znam na koju stranu da ga pomerim,jer ako jedna odgovara,u drugom smeru ne. Uglavnom probacu sutra ponovo ili u cetvrtak,moram na trening. Inace sam kosarkas,202 visok,mozes da zamislis kako sam kicmu unistio. Ali jbg merak. Ostalo mi da kupim jos samo sakupljac sijena i teg za kosacicu,i kompletiracu sve sa mtk. A imam samo 1hektar livade za obrdu hahah i malo njive
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
Ona 2 šerafa za pravac pluga su kod mene otpušteni,plug se klima lijevo-desno ko babin zub i nikamo ne vuče,naravno ako je dobro podešen.
 

NoNameBoy

Član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
59
ugl da se i ja oglasim

nakon prvog dana i totalnog neuspjeha te prelaska na frezu i gorenja lamele
drugi dan nakon koleginog posta sam se poigrao s plugom
ugl sam ga pomaknuo tako da suzim brazdu, meni su prosirivaci na mondialu tako da na sredini je to uzas bilo
drugim podeskama se i nisam igrao previse, sto jer je sve prefarbano ( onaj od kog sam kupio je vide i sve prefarbo tako da moram to prvo skinut farbu)

no nakon samo pomaka na uže napredak je ogroman, da se orat
a orao sam zemlju punu korijenja i svega, neobradivanu 30+ godina
kad zapne malo ili poguram ili cupnem van i ide
uglavnom da se orat fino ( dizel 8 ks, 10" kotaci + utezi)
metalni kotaci su u planu i oni bi morali poboljšat stvar jer ovi provrte kadje malo tvrde

ugl da se :)
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ako ti je prevrtac plug onda mora to biti u sredini bolcn, a moras suziti tockove ako ti ostaje neuzorano.

@Mtd Ako bi bio ljubazan daj molim te malo napisi i ti koju o podesavanju pluga jer vidim imas iskustva.

Ja uvijek moram ta 2 sarafa zategnuti i plug malo blago na lijevo da bi mi traktor isao pravo bez puno muke.

A prije toga sve podesim. I 90 stepeni nagetost pluga kad je tocak u ravni....i sirinu brazde, i polozaj noza, i dubinu nastelujem da ide bez puno proklizavanja...

A kad sarafe odpustim...ore on i tada....samo sto mi brazda bude kriva nalik kakoj amazonskoj pritoci....tamo amo...


Doduse ja orem najcesce po zajebanoj zemlji...najcesce u pitanju je ili tvrdja zemlja ili neravan teren sto mi je moram priznati gore...lagan traktor pa spada iz brazde tamo amo muke zive sa njim kad brdovito mjesto ores
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
Imam isti stroj kao i ti, ali ja sam plug sam radio.
Stavio sam 12" kotače i sa njima ide OK.
Imam željezne kotače, ali sa njima ne orem upravo zbog toga kaj ne proklizavaju.
Kada plug zapne mislim da je dobro da kotači proklize.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
@apokaptus, kod mene ti je malo drugačija situacija, nemam orginalni plug nego je pripasivan nekakvi konjski plug.Ja ga postavim na adapteru u srednju rupu, a veličinu brazde određujem sa desnim kotačem, širenjem ili kraćenjem.Čim na adapteru pomičeš lijevo ili desno kultivator ima tendenciju bježanja, više nije u ravnini sa osi kultivatora,što osjetiš na rukama.
 

zeljko71

Novi član
Tu od
9 Tra 2014
Poruka
3
podešavanje pluga za hondu f-600

pozdrav svima!
novi sam na forumu, kao i u bavljenju poljoprivredom. nabavio sam motokultivator honda f-600,pa sada za isti pribavljen i priključke kako bi isti bio iskorišten. tako sam došao u posjed i pluga prekretaća za isti. interesira me kako se isti podešava na motokultivator, odnosno kako se šteluje raonik i dr. djelovi istoga kako bi oranje sa istim bilo što lakše kako meni tako i stroju. hvala na savjetima..
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: honda f 620

ima PDF o plugovima na ovom forumu..prvo njega pročitaj pa onda sam nešto probaj.. pa ako bude nejasnoća pitaj nešto detaljno..ljudi ti ne odgovaraju jer pitanja su ti preopćenita a i neda im se pisat iste stvari više puta..zašto da sam probaš??kad ti netko kaže,zaboravit ćeš za nedilju dana..kad sam otkriješ nećeš nikad!!!
 

woody

Novi član
Tu od
5 Tra 2014
Poruka
15
Re: honda f 620

u principu...brza škola kakvu sam i ja imao od frenda
na ravnom plug leži vodoravno tj...sam plug cijelim donjim bridom dira podlogu
kut možeš kasnije prilagođavati onim vijkom naprijed
meni je nož..onaj ispred pluga mi je zadignut od pluga za cca 5cm
moraš pripaziti da ti je kultivator nagnut...jer je jedan kotač u izoranom...pa ti je to bitno podesiti...meni je onaj nož ispred pluga - mislim da ga zovu crtalo -okomit na neizoranu površinu
-eto to sam i ja dobio za početak...ostalo je igranje i praksa
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ovdje možete nastaviti sa štelanjem plugova, a možda u temi i odgovor nađete
 

Najnoviji postovi

Na vrh