• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podesavanje pluga

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Imam pravljeni plug za motokultivator,kojeg sam ja napravio od konjskog.Nisam imo para da kupim adapter,tako da nema nikako stelovanje.Napravio sam ga pod uglom u odnosu na motokultivator,tako da kad je jedan tocak u brazdi,a drugi na nepooranom,plug stoji vertikalno,ali kada sam krenuo da orem,jedan tocak je u brazdi,a drugi na nepooranom,a plug veoma malo hvata(1-2cm),a kada oba tocka idu po nepooranom,vata previse i dosta je plitko.Dali da plug pomerim 5do10cm ulevo,ili da desni tocak pomerim10cm udesno,ili da plug prepravim da stoji po 90stepeni u odnosu na motokultivator i da oba tocka idu po nepooranom.Samo da napomenem motokultivator je bedogni slican malom lacinu,imam 2 para tockova male 8ice i nabavio sam 13ice za oranje.

Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
po meni ti je najlakse da desni tocak prosiris za 10cm. kad je u brazdi tad ce imati taj ugao dobar. ali druga stvar. ranik ti je ocajan.sa tim ces tesko orati. mora se taj spic iskovati i da bude ravna i ostra ostrica. sad jos jedna stvar. kad ti stoji na ravnom zadnji deo ranika trebao bi da bude vislji bar 3-4 cm od prednje strane koja lezi na zemlji. tad ce plug imati dobar ugao u oranju da se ne zabija previse ili isplivava na povrsinu. to bi trebao da napravis na prednjoj ploci neko stelovanje. to su osnovne stvari da bi se moglo uopste orati. male su to masine i samo malo losih uglova nemoze vuci plug. taj ugao ranika kod traktora se steluje na toplingu. tako da bi mogao slicno da izvedes stelovanje. taj prikljucak na mkt stavis na bolcnu i cauru da se vucnik pluga moze dizati gore dole a onda zavaris jednu uporu ko imitaciju toplinga na navoj da mozes podizati ili spustati ugao ranika tj daske.ovako ko na slici ti je los ugao pluga ako ti je zakacen za mkt. trebalo bi vrh prednji ranika da bude na zemlji a zadnji deo ranika iznad zemlje. zato i nece da ide u zemlju. ali pvo iskuj ranik jer je ocajan pa se onda bakci sa uglom. i prikljucak ti je po meni slab. to ce brzo puci
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da lemes ti je tup,ili kupi novi ili ovog daj izkovat.
Ovisi kakvu zemlju ores ako je rahla i mekana onda je plug ok,a za tvrdu bi trebal napraviti pretpluznjak.
Ako je mtk tezak mogao bi vuc i brazdu 15cm sirine ako nepe lako smanjis na 12-10cm.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Na mom motokultivatoru prikljucak za plug je dosta nizak(zato sam i uzeo velike tovkove,jer sa malim tovkovima u oranju kaci za ivicu),tako da kad zakacim plug,vrh raonika je na zemlji a kraj3-4cm uvis.Jel vrh raonika treba da ide u spic,mozeli to da se resi brusilicom ili da nosim kovacu.Kada sam kupio ovaj motokultivator,stajo je 2-3meseca kod babe u zemunu,tamo sam napravio plug i porao neki votnjak i bastu.Onda je odlicno orao,bojo sam se da nepukne kacenje,ali je odlicno izdrzalo.Ali videcu tek na jesen kada krenem orati ovede kod nas,ovde je zamlja vrlo teska(crvena smonica),a u zemunu je prava sremska zemlja,laka za rad.Pomeri cu tocak,to je najlakse,samo probusim rupu i kupim drugi osigurac,tockovi su izvedeni ko kod malog labina,jedna okrugla cev sa rupom na kraju,a na nju ide druga cev na koju se kaci tocak
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nemoj brusit nosi kovacu i ako je teska zemlja napravi mu predpluznjak i puno lakse pe.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Jel da mi pravim pretpluznjak ili crtalo,pre bi napravio crtalo,jel imam original uzengiju,a i dosta je lakse napraviti od pretpluznjaka.Mislio sam da ga napravim jos kad sam i plug pravio,ali nekoliko njih sa foruma mi rekose da nema potrebe za tim
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ubiti nema potrebe ako je mekana zemlja al crtalo bi mu bilo super kad bi ga stavio.
I obavezno daj kovati lemes ici ce lakse.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Evo upravo napravih crtalo,imo sam original uzengiju za crtalo od konjskog pluga,uzeo parce debljeg flaha,malo seckanja,ostrenja i gotovo crtalo.Dali vrh crtala,sto ide u zemlju,posto je pod uglom,treba da bude ispred ili iza u odnocu na uzengiju.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Daj malo pojasni.
Daj stavi sliku kak bi ga ti stavio pa cu ti bolje pojasnit.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Daj malo pojasni.
Daj stavi sliku kak bi ga ti stavio pa cu ti bolje pojasnit.

Nisam u mogucnosti da slikam.Posto je crtalo obicko ono ko noz,a uzengija je malo veca,crtalo nece stajati pod 90stepeni,vec ce biti nagnuto na jednu stranu,dali vrh crtala sto ide u zemlju treba da bude blize dasci i raoniku ili motokultivatoru
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
izvinjavam se na ubacivanju...ali eto cesto cujem za to "kovanje" pluga...pa ako nije nekome tesko da objasni kako se to radi sta se tu dela?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nisam u mogucnosti da slikam.Posto je crtalo obicko ono ko noz,a uzengija je malo veca,crtalo nece stajati pod 90stepeni,vec ce biti nagnuto na jednu stranu,dali vrh crtala sto ide u zemlju treba da bude blize dasci i raoniku ili motokultivatoru

Crtalo ide na oko 5cm od daske a spica mora biti udaljena od vrha noza (lemesa) od 5 do 8cm ukos o. Sa spicom nagnutom prema mtk ili prema smjeru oranja.

@apokaptus kovanje vrsi kovac koji stari potroseni noz zagrije do crvene boje i lupa ga cekicem dok ga ne izduzi na orginalnu duzinu i debljinu ako nemre da je noz previse potrosen onda navari novi komad i xnagrijanog lupa do mjere i odma kad je gotov stavlja ga u hladnu vodu ili ulje i tako ga zakali i povrsinski je jako tvrd a u sredini zilav da ne puca.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
prilicno si dobro objasnio kovanje ranika.samo sto tu ima dosta stvari koje samo dobro iskusni mogu znati. vrsta materijala i temperatura kovanja i kaljenja. kad se kuje trebalo bi iz dva ili tri grejanja iskovati ostricu .to je temperatura crvenog usijanja i oko 650-700 stepeni. mora se dovesti spic na prvobitnu duzinu i sirina i ugao ostrice jel ranici vecinom nisu ravni nego povijeni.kaljenje se vrsi grejanjem same ostrice iskovane do belog usijanja a to je oko 850-900 stepeni i hladi se samo 1-2 cm ostrice u vodi ili ulju u zavisnosti od materijala. kad se nemoze iskovati jer je previse pohaban navaruje se plocevinom obicno od gibnja [lisnate opruge] i iskiva. mada sad se to vecinom neisplati uopste jer ranici su koliko i pokivanje skoro. jedino za specificne koji se nemogu pronaci.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nisam htjel ici u detalje i znl sam da je temp. Oko 800stupnjeva i da je najbolje od feder plate od kamiona navariti.
Ti si sve rekel kak je i to je kovanje nozeva za plugove ili neke druge prikljucke.:(hi):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
hteo sam napomenuti najvise da se zna da to samo vesti i iskusni kovaci mogu uraditi. kod nas ih ima nekoliko a samo jedan stvarno zna.. najbitnije je znati kakav je materijal po tvrdoci u pitanju pa se tako i iskiva i kali.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Koliko pomaze tocak na plugu, odnosno odmaze ako traktor ima finu hidrauliku. Ima osjecaj da mi je taj tocak na plugu samo problem, jer stopa.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Ako imaš finu hidrauliku koja uredno radi onda makni taj kotač i ori bez njega.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Spominjete finu hidrauliku. Može li netko pojasniti njezinu funkciju i način rada? Ako služi samo za precizno podešavanje podiznih ruku onda na valovitoj njivi baš nebu puno pomogla. Regulacija vučne sile dobro rješava problem ako je potrebna vučna sila podjednaka na cijeloj parceli (jednaki tip zemlje).
 

Najnoviji postovi

Na vrh