• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pokretanje farme muznih krava

ivan_nt

Novi član
Tu od
25 Tra 2013
Poruka
9
Ovako ljudi... završio sam faks i planiram da pokrenem vlastiti biznis. (nema posla)
Kako naslov kaze, muzne krave. E sada od svega ja imam traktor (imt 539) i prikljucke a ostalo nista.
Pa vas molim da pomognete:
Kolika je cijena teleta (posto nemam para za odraslu kravu)?
U jednoj temi sam vidjeo da spominjete simentalke i holstain, pa de objasnite koja je bolja?
Kod koga da uzmem krave tj. telad (u BiH)?
Koliko bi morao izdvojiti za farmu jer mislim krenuti sa 5 krava i postupno povecavati(5 krava godisnje).?
Mozete li mi poslati neke nacrte za stale za 10 ili 20 krava?
I kako kod vas idu premije na mlijeko, koliko je to?
Posto sam rodom iz Novog Travnika, BiH, predavao bi mlijeko zenickoj mljekari (kazu da je trenutna cijena 55-68 feninga i plus premije... a poticaj je bio 22 feninga),
Ima li itko da dodem malo posjetiti pogledati kako je podigao farmu u mojoj blizini ili u blizini Splita jer sam trenutno u Splitu???
Molim samo ljude koji su voljni pomoći jer u nekim temama slicnog sadrzaja ste srali po momku, pa vas MOLIM de malo me uputite!!!
Ivan NT
 

ivan_nt

Novi član
Tu od
25 Tra 2013
Poruka
9
I napominjem imam oko 50 duluma svoje zemlje te jos dosta zemlje koje bi mi ljudi dali na koristenje đaba!
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
jedan najiskreniji savjet, bolje na tu zemlju stavi nešto od povrća, i za to se zauzmi kak se spada, nemoj se primati krava jer ovak na papiru to izgleda jako lijepo, ali samo na papiru
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
kani se corava posla,mi koji smo u tome jedva se drzimo na zivotu jer stanje u mljekarskom sektoru je daleko od dobrog...a kako bi tebi tek bilo gdje moras pocinjati sve od nule??stocarstvo je najkompleksnija poljoprivredna proizvodnja kojoj trebaju dosta godina da od malo napravis nesto..
moj iskreni savjet je da pokusas s necime cime se brze okrece kapital,gdje brze dolazis do novaca..primjer svinjogojstvo,peradarstvo,ili barem tov za pocetak da vidis i osjetis uopce kako je to ako se hoces baviti zivotinjama ili povrce..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
podravec,slazem se s tobom,kaj se tice povrca,samo ga je problem prodati. prodaja povrca trgovackim lancima nije posao za pocetnika,treba udovoljavati raznim standardima,treba dosta specijaliziranih strojeva,naplata je večinom slaba,ako nemaš količine,treba ići preko nekog otkupljivača koji samo ima na umu kako da te opljačka... za prodaju na tržnicama treba imati prijevoz,vrijeme, i opet svu silu papira i dozvola,mrežu svojih kupaca koja se stječe godinama...

uglavnom,članu ivanu želim sve najbolje,lijepo je kad ljudi ne kukaju nego se prime posla. samo,ovo su teska vremena gdje netko nov u poslu,koji želi početi od nule treba imati svoj gotov novac,ili uzeti kredit,a to ne bih preporučio,jer je danas prerizično. no,od nečega treba početi, vidim da je dečko realan i ne počinje sa 50 krava,nego sa 5,a tako su se nekad počela stvarati sva velika imanja.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
no,od nečega treba početi, vidim da je dečko realan i ne počinje sa 50 krava,nego sa 5,a tako su se nekad počela stvarati sva velika imanja.

e vidis,tu je kljuc NEKAD...nekad tko je imao 10 krava u stali taj je bio aga..ko da ih danas imas 200..
puno se je toga promjenilo..jedna zivotna prica o nekad: moj rodak je imao 1,5 jutara zemlje platio oranje,pripremu,sadnju,sjeme krumpira spricanje i branje i imao je zaradu na tom krumpiru da si je 85god proslog stoljeca kupio renolku 4 2.god staru,a stavi to u danasnju tarifu,sto bi zaradio???...danas smo postali robovi krupnog kapitala...
 

ivan_nt

Novi član
Tu od
25 Tra 2013
Poruka
9
A ljudi vidim vase prijedloge... i gledajte idemo redom!:
1 povrce- nemam ga kome prodati, tj nema nikakve otkupne stanice.... nemam sta posaditi. jedino 200 kvadrata krompira... 100 m2 rajcice, 100 m2 graska... ali opet nemam kome prodati kada su sve trgovacki lanci u mojoj okolini ugusili... a na trznici (pijaci) ih je previse pa ja im nmogu biti konkurencija... tj zajedno svi oni u godini ne zarade 2000 km mjesecno..(ljudi uzimaju 3-4 krompira)...
i gledajte moj rodni grad Novi Travnik ima novu novcatu trznicu... napravio covjek standove, udes u klimatiziran prostor zatvoris fino vrata popricas sa prodavacem ... ali gledajte zanimljivost nitko mu do sada nije iznajmio niti jedan stand (vecc je tamo 3 god) svi se skupe ispred i prodaju na kartonskim kutijama (stacete ljudi to je Bosna, ciganija sve u 3 pm)
A sada gledajte neki me hvale neki govore da se okanim toga ali ja bas zelim pokusati,, imam stalu kod babe koja moze primit 3 krave pa sam razmisljao da to pokrenem i da onda ako bude islo da sirim....
Zato vas molim de malo mljekari pricajte kako ide sta?
Kod koga da kupim krave?
Koje krave?
Koliko je prosjek nekih krava (l/godinu)?
tj. koliki bi ja mogao postici prosjek?
I evo vec 2 noci ne spavam nego po citave dane proucavam ovaj forum.... i odlucio sam se za rasu holstajn nezz evo saznao sam da ima i crbna i crvena pa nemam pojma koja me strefi hehehe......
Vidim da rasi holstajn treba osigurati vrlo dobre higijenske uvjete te ce davati dosta mlijeka i nece biti bolesti..... naravno uz prehranu dobru koju isto mogu osigurati...
eto ljudi ako ste voljni pomoci de malo uputite kako sta i ako ima neki bosanac de reci koliko bi mi prodao jedno tele(zensko naravno)?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bok ivane i dobro dosel.
Dobro ti vele decki nemoj se toga primati jer i za 3krave ce ti trebati puno sijena ako i imas dosta zemlje treba kositi cjelo ljeto i platiti nekome da zbalira i moras imati to kam spremiti za zimu,trebat ce ti i prikolica za gnoj i slama za straju,stelju.
To je posao od 24h na dan i na kraju ti plate 3kn po litri i to sam puno rekel a ak ti nije dobre kvalitetemkijeko spuste ti cjenu ili nece opce otkupit.

Danas ni veliki nemreju opstat.
Prije kod nas je svaka kuca imala bar 3 krave a danas ima jedna kuca u mom selu i jedna u susjednom po jednu kravu,a to ti sve govori o tome.

Dobro razmisli jer ne kupujes motor nego zivotinju kojoj treba paznja od 0-24h.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ak hoces vidjet sto je stocarstvo,posto imas velilu volju dodi k meni godinu dana volontirat,budes sve naucio... :D ali bojim se da bi brzo odustao kad vidis kakvi i koliko se problema javlja svakog dana...lijepo je biti sam svoj gazda, ali ako se mislis bavit ozbiljnom proiznodnjom a ne tek toliko onda nisi gazda vec sluga svoga "blaga"...
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ja nisam neki veliki proizvođač da dijelim savjete, al po meni treba gledati prema izravnoj prodaji ili mljekomatima. jer zašto proizvoditi npr 20 000 litara mlijeka za 2-3 kn kad bi u teoriji mogao proizvesti 10 000 litara za 5-6 kn. dakle upola manje posla za iste novce (i manje, ako ideš više u ekstenzivnu proizvdnju bez puno ulaganja). npr, ja sam KIM-u predavao po 50 litara dnevno dok nisu otkazali otkup zbog male količine mlijeka, posla preko glave (kad imaš i druge obaveze) i svaki hebeni mjesec sve pare potrošimu, svu plaću od KIM-a, sav poticaj (iako nije ni dolazio zadnju godinu) i svu penziju od 2400kn od starog, nikako niš ušparat novaca. sada prodajem u izravnoj prodaji na kućnom pragu između 25-30 litara dnevno, dakle upola manje nego kimu i manje posla, al gle vraga već treći mjesec zaredom uopće nismo morali trošiti penziju od starog i mjesečno se ušpara baerm 2000kn, a nisam nikome rob. i ne kupujem svaki drugi dan super ovaj, super onaj, repine rezace, mekinje, žitarice ako fali itd, ne trošim novce na umjetno gnojivo, pesticide itd... meni je ovako bolej, dokle god imaš kome prodati mlijeko, ne velim da svi imaju uvjete za to, al o svim aspektima treba razmisliti. ja ću npr čak ići ciljano u križanje simentalca sa mesnim pasminam da SMANJIM (da dobro ste čuli) proizvodnju po grlu jer, evo sad mi jedan simentalka daje 30 litara dnevno i to mi je previše jer nikad to mlijeko neće bit toliko jako i kvalitetno ko od krave koja daje 10-15 litara i tada će kupci bit zadovoljniji.... itd itd
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Jako dobro pročitaj ovo što ti je Nikola napisao. Ako je stvarno sad dobra cijena u Bosni onda pamet u glavu. Dizanje kredita i ulaganje u objekte i mehanizaciju je neminovno. Ja imam istu filozofiju ko i Mate. Ja vozim autobus po noći, a preko dana cijele dane radim ko konj i bez pomoći žene ne bi mogo ništa. I svo mlijeko i sir prodam doma. Jedini ja i jedan stari u selu imamo krave. Kad sam ih kupovao doslovce svi osim kuma su rekli da sam lud, čak i mama me blijedo gledala i rekla da to ne radim, al ak sam odlučil da budem cijeli život rob. Naravno nikog nisam slušao i napravio po svome isto ko i ti kak budeš. Ima jedna važna stvar ja sam ko klinac cijelo vrijeme bio u tome sa dedom i naslijedio novu štalu kad je tata umro i traktor i sve priključke. Osim krave i ograđivanja pašnjaka nisam imao nikakva ulaganja. Imam 2 krave 1 junicu i tovim telad do 3 mjeseca i onda prodam po polovicama. S time posla dan i noć i sad više nemam slame moram kupovat. sad moram ovo ljeto negdje kaparit slamu da si izbaliram da imam za cijelu god. Sijena da nisam sijao eng. ljulj i lucernu ne bi isto imao. Za spremanje hrane za krave do kojih bi živio prodajući mljekari si uopče ne mogu zamislit taj život. Najbolje ako več imaš štalu uzmi jednu junicu simentalku. Holštajna se ostavi bar dok se ne uhodaš sa hranom i poslom. Prođi sve od telenja do zasušivanja sa tom kravom, pa budeš vidio koliko vrijedi jedna litra mlijeka. I kad ti dobiš na dan 20-25 l mlijeka, a po njihovom proračunu bi tebi trbalo ostat čistog 30-40 lipa po litri. Dođe mi da nekom pustim krv hrđavim nožem. Inače ja to obožavam pogotovo krave, ali ne živim od tog nego mi je to kao neka dodatna zarada za djecu, a i imam tri sina pa ne moram to kupovat. Al nisam trebao ništa uložit. Probaj pa budeš vidio odustat možeš uvijek, ako nisi nikom dužan. Ima jedna dobra stvar ne moram ovu godinu sa ženom na more, jer nema ko bit sa kravama ha, ha.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
zanimljiva tema i mogla bi krenuti u krivom smjeru,cijenim želju pojedinca i ustrajnost ali danas definitivno nije vrijeme stočara,pogotovo proizvodnja mlijeka,meni samom je želja doći do 25 kom.,ali sve se svelo na želju,sa zemljom sam nekako naknap i dalo bi se,ali objekat nemam i mehanizacije fali a to bez DEBELOG kredita mogu samo sanjati,pa onda ja radije budan krparim sa ovim malo,jer ja definitivno imam samo nešto malo krava i sa time preživljavam,u velike kredite nisam išao kad je bila cijena i gotovo ,sad nema kajanja,ako dođe do totalnog potopa,odrežem sidro i ostaću sa glavom malo iznad vode,svakom tko pokušava krenuti u ovaj robovski posao samo želim sreću:icon_pray::icon_pray:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Probaj racunicu staviti Na Papir.
Krave Kostaju Toliko
Veterinar Toliko
Preuredjenje Objekta Toliko
Muzilice I Ostale Potrebne Stvari Za Cuvanje Mlijeka
ratarski Radovi(obrada Tla,sjetva,gnojivo,spricanje,kombajniranje,kosenje Trave)
+ sve Ostalo Sto Te Ocekuje
I Onda Koliko Dobijes Mlijeka I Po Kojoj Cijeni Ga Prodajes I Podvuces Crtu Pa Dobijes Isplativost,tj Informaciju Ulozeno/dobiveno Pa Vidis Gdje Si.
Ako Imas Volju I Zelju Za Necim drzim Ti Fige,samo Probaj To Bez Kredita Realizirati,ili Neznam Da Li Kod Vas Postoje Kakve Subvencije u Poljoprivredi,tj Nepovratna Sredstva Koju bi Ti Opcina Ili Grad Mogla Pruziti.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ne. Treba kupit kravu pa kroz godinu dana si pisat troškove, ali sve i još na to dodat amortizaciju. Ako misli živjet od krava onda amortizacija ide u nebesa.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
ako se mislis baviti s necim i ako si uporan i imas zelju,probaj to...
zivot je ionako kratak radio tko u stali kao ja ili u birou,sve se svodi na jedno danas a to su pare...
nema vise vrijednosti pravih opcenito,al jos uvijek ima dobrih ljudi i dobre raje,a to smo mi poljoprivrednici(ne svi)ali vecina....

ako imas 50 duluma zemlje i tu stalu od babe,uzmi sebi jednu dvije krave,ali ne uzimaj istu rasu mjesaj holstajn i simental,znaci jednu ovu jednu onu,spremi se za mukotrpan rad,za pocetak pokusaj kvalitetno sjeno napravit,racunaj i na zito bilo bi dobro da mozes silazu pravit,racunaj da ces morati ako nemas svoje dokupljivat soju,koncentrat,mekinje,jecam kokuruz, sve sto ti bude falilo da odrzis mlijecnost krave....
za troskove ces sam vidjeti,a i prilikom kupovine krave,dobro pazi ljudi su spremni da ti uvale sve i svasta samo da te opljackaju i uzmu kes,zato bi ti bilo najbolje uzimati krave od nekuh staraca koji vise be mogu da ih drze a imaju jednu dvije krave,jer je to na znano,nikako od svercera itd...
 

ivan_nt

Novi član
Tu od
25 Tra 2013
Poruka
9
Ok ovo mi je unijelo malo nade hehehe
A gledaj sada ako uzmem od nekih staraca to je vjerovatno krava koja premalo daje mlijeka nezzzz ali pokusat cu i to...
A sada za ishranu krava:
Mogu proizvest kvalitetno sijeno i otavu... (to je kod nas standardno)
Isto, ove godine otac mi je posadio previse svega jer on dosta toga prodaje (ocu to dode kao hobi poslije posla).... tako da sam prekjucer obradivao 4 duluma kukuruza...
I za dobru mlijecnost krava trebam sta?:
Proizvodim :
Sijeno, otavu
Jecam, raz, psenicu, kukuruz i heljdu (od zitarica)
Ako mi se moze objasniti otprilike malo poblize..... jer sam proucio forum ali ako ima netko vremena i zivaca da malo jos objasni cime bih trebao hraniti i cega se drzati (izostavite teljenje jer se time jos ne mislim baviti, tj. ima previse toga za objasniti pa sada mi ne treba)...
Eto da vam svima koji ste odgovarali na temu javim, plan je kupiti 2 simentalke i 1 holstajn..... ali tek za koji mjesec dok prodam bubrege hehehe...... opet pozivam BOSANCI SA OVOGA FORUMA.... PRODAJETE LI TELAD (zensku) I KOLIKO KOSTAJU?????????
PS. Prijatelj mi je pokrenuo tov junadi ? i zanima ga koliko imate vi ostali zarade na njima (molit cu tocan iznos)
ivan :)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
za ishranu ti ovisi kaj ti smatraš visoka mlječnost krava (5000,6000.. 9000, 10000 l u 305 dana)
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
za ishranu krava ti je po pravilu potrebno sve,znaci sijena mora imati po volji,ja ga cak sterem pod njih... zatim ja to zovem mjesano jecam prekrupa,stocno ili mekinje,koncentrat panvita mk 18 za krave muzare,zatim suncokreta i soje,za odrzavanje vimena i ono sto krave daju da im se vrati bi idealno bilo profisan ili camisan od sano,za vitamine koristim vitaredin,jos uz oto sve dodas zimi silazu koja potraje sve zavisi od godine i kvalitete kokuruza...

bolje ti je drzati 3 krave kvalitetno nego 6 a nemas hrane il dobijaju je nedovoljno,vise ces imati mlijeka sa 3 nego sa 6,znaci krave moras paziti maziti,i svakako bi trebao muzilicu nabaviti...


a cijena zenske teladi ti je od 400 km do 500 km sve zavisi od rase i doba starosti,to je inace odmah po oteljenju ko prodaje znaci do 7-10 ili do 20 dana sve zavisi kako gdje naletis...(da napomenem i muskih je isto cijena kao i zenskih,sve zavisi sta kome odgovara neko dode da mu je musko ti imas zenski i obratno)
 

Najnoviji postovi

Na vrh