• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pokretanje farme muznih krava

ivan_nt

Novi član
Tu od
25 Tra 2013
Poruka
9
nlo1 imas li ti za prodati?? i gdje stanujes? i necu moci proizvoditi silazu barem prve 2-3 godine, jer nemam silo kombajn i traktor mi je nejak.... a mogu iznajmit i traktor i silo kombajn od drugih ljudi... i govore za silazu da je to spas za krave jer podize mlijecnost i u zimskim mjesecima.... isto sam razmisljao da krave vodim nekad i na ispasu ono pustit ih u ograden tor.. a i naravno da mi je kupnja muzilice prije svega jer niti znam rucno a i neda mi se....
Podravec 16, 17 litara na dan bi mi bilo veoma isplativo ovamo (godisnji prosjek, 365 dana), kako to postici?
 
M

MOCO

Guest
i govore za silazu da je to spas za krave jer podize mlijecnost i u zimskim mjesecima....

govore ljudi svašta, cjelokupan obrok mora biti uštiman, a to ti nitko neće umjesto tebe napravit jer to je "tajna" spjeha i o tome se pišu znanstveni radovi i knjige

isto sam razmisljao da krave vodim nekad i na ispasu ono pustit ih u ograden tor..

ne nekad, nego po mogučnosti svaki dan
 

ivan_nt

Novi član
Tu od
25 Tra 2013
Poruka
9
govore ljudi svašta, cjelokupan obrok mora biti uštiman, a to ti nitko neće umjesto tebe napravit jer to je "tajna" spjeha i o tome se pišu znanstveni radovi i knjige



ne nekad, nego po mogučnosti svaki dan

to kralju hvala, hvala
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
nlo1 imas li ti za prodati?? i gdje stanujes? i necu moci proizvoditi silazu barem prve 2-3 godine, jer nemam silo kombajn i traktor mi je nejak.... a mogu iznajmit i traktor i silo kombajn od drugih ljudi... i govore za silazu da je to spas za krave jer podize mlijecnost i u zimskim mjesecima.... isto sam razmisljao da krave vodim nekad i na ispasu ono pustit ih u ograden tor.. a i naravno da mi je kupnja muzilice prije svega jer niti znam rucno a i neda mi se....
Podravec 16, 17 litara na dan bi mi bilo veoma isplativo ovamo (godisnji prosjek, 365 dana), kako to postici?

nije valjda da nema teleta za kupit tamo,jel rece da si iz travnika? ja sam ti ovamo u krajini sanski most...
pa koji traktor imas,skoro sve i jedan moze silirat,ako ne onda pozoves nekoga pa platis da ti silira a ti svojim vozi i gazaj,pa jeste silaza je jako dobra stvar,jer se sve iskoristava cijela stabljika,i svakako da doprinosi mlijecnosti... zato i jeste dobra jer s njom sve ide... al ako nemozes pravit ovih godina sacekaj imat ces vremena i za to...:icon_thumright:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Jesi odlučio šta kupuješ: žensku telad, junice ili krave? Sa koliko novca raspolažeš, jesi li unovčio bubrege? Ženska telad su u zavisnosti od uzrasta od 400 KM za sedmodnevno tele pa na više. Junice opet zavisno od steonosti od 1800 KM pa na više. Krave su dosta šarolike sa cijenom tu možeš naći solidnu kravu već od 2000 KM a za dobru će ti trebati i debelo preko 3000 KM.
Ispada da ćeš sa teladima proći najjeftinije ali moraš znati da ćeš ako kupiš sedmodnevno tele, do prve litre mlijeka doći tek za dvije godine. Znači jako dug proces.
Sa junicama će ići brže samo moraš paziti šta kupuješ. Njih ako ćeš kupovati onda je najbolje da ih kupiš negdje direktno na farmi a tzv. repro centre izbjegavaj. Kod njih ima svega i dobrih i loših i tu ti je lutrija kupovati. Na farmi obično možeš vidjeti i majku junice ali i inače opšte stanje svih krava. Tamo gdje su krave u lošem stanju, mršave i slabo hranjene tu su ti onda junice još gore. Tu su možda junice jeftine ali od loše junice nikad neće biti dobra krava! Bolje ti je uzeti dvije dobre nego tri loše.
Ako misliš kupovati krave onda pogledaj po oglasima, obično se može naći neko da prodaje cijelu farmu 10-15 pa i više krava. Tu imaš mogućnost izbora i mogu se naći jako dobre krave. Tamo gdje se prodaje jedna krava, obično postoji neki razlog za to i teško da će neko prodati dobru kravu a ostaviti sebi lošiju.
Dali holštajn ili simental !? Moraš obratiti pažnju na to da kod nas u Bosni prodaju i domaće šareno goveče kao simentalca. A dosta ih je teško razlikovati, tu ti opet ostaju farme gdje možeš vidjeti krave i utvrditi o čemu se radi. Holštajna je lako prepoznati i tu ćeš teško pogrešiti.

Što se tiče hrane, trebaće ti što više al to još stigneš spremiti. Još ti nije kasno da zasiješ još kukuruza. Za trave je kasno da ih siješ ali ako uspiješ gdje naći sirka ili sudanske trave to bi mogao posijati.
 

ivan_nt

Novi član
Tu od
25 Tra 2013
Poruka
9
e zakasnio sam ove godine i necu pokretati ali farma ce biti pokrenuta 100% do proljeca ili sljedeceg ljeta (nemam dovoljno spremljene hrane).....
nlo1 imam IMT 539 i cuo sam da nemoze na njega silo kombajn.....
cowboy ima ovdje svega sta ti bog pozeli ali kod bakica na farmama prosjek je 8 l/dan,,,, i to mi se ne isplati pa opeet ponavljam ako netko ima farmu i zrtvovao bi dvije krave neka se javi (zrtvovao = prodao)....
i po svim proracunima mislim da bi mi najisplativije bilo da kupim kravu sa teletom!!!!!!!
i moze li se odhraniti na bocicu tele od 7 dana????
i jeli tocno 2 god prode da tele dadne prvi litar mlijeka????
i sve vas molim da budete ako nista udete svaki mjesec dana da ako budem imao kakvih pitanja da malo pomognete
pozzzzz
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Što si zakasnio? Pa tek ti predstoji spremanje hrane. Ako nemaš sijena onda pokosi, osuši i eto ti sijena. A već si rekao da ti nije problem za zemlju, tu se onda može naći i nekih livada za pokositi. Za 2, 3 krave ti neće biti problem to pokositi i sakupiti. Silažu ako hoćeš raditi takođe stigneš sve pripremiti imaš dosta vremena. Tvoj traktor je slab za silokombajn ali možeš nekog naći da ti to uslužno uradi.

Krava sa teletom je dosta skupa, ispod 2500 KM nećeš ništa naći a i to što nađeš neće biti Bogzna šta. Kravu nemoj kupovati od "bakica" nego pregledaj oglase i pisane i one na netu, npr.: pik.ba. Ponekad se može naći neko ko zatvara farmu i prodaje sve krave pa množeš birati.
Malo sedmodnevno tele možeš othraniti na dudu bez problema. Kupi mliječne zamjenice, kantu i naravno tele i hrani ga.
Međutim to tele će se moći oploditi tek kad bude junica starosti 15 mj. ranije nije preporučljivo jer nije dovoljno razvijena. Znači sa 15 mjeseci prva oplodnja i onda još 9 mjeseci do teljenja i eto ih one dvije godine za koje pitaš. :)
Po oglasima se može naći i nisko steonih junica tu oko 2000 KM pa pogledaj i tu kombinaciju. One će se teliti taman otprilike tamo kad budeš imao dovoljno spremljene hrane.
Ja imam dvije junice za prodati al ti to ne odgovara jer sam jako daleko, bolje pogledaj tu nešto bliže oko sebe da nema.

Ako još šta treba, ako te interesuje ili ti je nejasno slobodno pitaj... tu smo kad god ti zatreba. :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh