• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poljoprivrednik početnik

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nije moguće, ili OPG ili obrt u poljoprivredi. Samo, s obrtom imaš mogućnost raditi sve što god ti padne na pamet. Da ti pokažem listu djelatnosti koju sam ja sastavio, smijao bi se pola sata. E sad, obrt ima svojih prednosti i nedostataka. Ako si do sada bio nezaposlen ili si išao u školu, prijaviš se na zavod i imaš pravo na poticaje za samozapošljavanje. To ti je 25 000 kn. Prema nekim navodima, postoji mogućnost da ti ih isplaćuju čak i 4 godine, ali nisu ni ovi na zavodu sigurni hoće li to biti tako ili neće. Ugl, mjesečno ćeš si morati plaćati oko 1800 kn doprinosa, pod uvjetom da nisi u sustavu pdv-a. S time ostvaruješ pravo na poticaje, a možeš raditi puno širi dijapazon poslova od same poljoprivrede. Prednost je i to što ti država plaća doprinose prve, a možda i prve 4 godine. To ovisi o državi.
Prednost OPG-a je u što su ti doprinosi skoro duplo manji, opet, ako nisi u sustavu pdv-a. I osim toga, imaš pravo na sudjelovanje u natječajima EU-a iz programa ruralnog razvoja za mlade poljoprivrednike. Za OPG nema poticaja za samozapošljavanje.
E sad, postoji kvaka u tome. Ako si zaposlen negdje i otvoriš OPG, ne moraš si plaćati doprinose za to. Pa onda, otvoriš obrt u poljoprivredi, uzmeš pare za doprinose, a nakon toga otvoriš i OPG, pa imaš pravo i na ruralni razvoj. Imam milijun kombinacija, samo treba biti uporan ;)

Što se tog kukuruza tiče, moj ti je savjet da ga posiješ malo više i da ga voziš u Istru, tebi je to blizu, a tamo je skuplji nego ovdje. Sve ratarske kulture se mogu prodati, nekad bolja cijena, nekad lošija, ali puno lakše se proda nego povrće A ti možeš i s krumpirom probati. U svakom slučaju dobro istraži tržište prije nego što kreneš u proizvodnju.
A poticaje uzimaj koliko i gdje god možeš. Imaš pravo na to i to su novci koji su za tebe i namijenjeni, trebaš ih uzeti.
 
Na vrh