• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoć oko sadnje!

J

jmaji25

Guest
Pozdrav svima na ovom forumu i ujedno zahvala svima koji će mi pomoći i odgovoriti .

Dakle,posjedujem više desetaka hektara obradive zemlje u Bosanskoj Posavini.Moji šukundjedovi,pradjedovi,djedovi su se bavili uzgojem povrća ( mrkve,graška,paprika...) na veliko_Onda je došao nesretni rat i to je sve prestalo.Nakon rata dio zemlje su obrađivali susjedi i sijali uglavnom pšenicu ili kukuruz.

Sada sam ja odlučio da bi na proljeće dio te zemlje nekih 1-2 hektra za početak nešto sijao..a sad PROBLEM JE ŠTA??

Nemogu se nikako odlučit šta bi uspjevalo tamo i šta bi bilo donekle isplativo ??
Pa bih molio ako netko ima bilo kakav savjet da mi pomogne u početku :))
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pozdrav svima na ovom forumu i ujedno zahvala svima koji će mi pomoći i odgovoriti .

Dakle,posjedujem više desetaka hektara obradive zemlje u Bosanskoj Posavini.Moji šukundjedovi,pradjedovi,djedovi su se bavili uzgojem povrća ( mrkve,graška,paprika...) na veliko_Onda je došao nesretni rat i to je sve prestalo.Nakon rata dio zemlje su obrađivali susjedi i sijali uglavnom pšenicu ili kukuruz.

Sada sam ja odlučio da bi na proljeće dio te zemlje nekih 1-2 hektra za početak nešto sijao..a sad PROBLEM JE ŠTA??

Nemogu se nikako odlučit šta bi uspjevalo tamo i šta bi bilo donekle isplativo ??
Pa bih molio ako netko ima bilo kakav savjet da mi pomogne u početku :))

travu.....
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pozdrav svima na ovom forumu i ujedno zahvala svima koji će mi pomoći i odgovoriti .

Dakle,posjedujem više desetaka hektara obradive zemlje u Bosanskoj Posavini.Moji šukundjedovi,pradjedovi,djedovi su se bavili uzgojem povrća ( mrkve,graška,paprika...) na veliko_Onda je došao nesretni rat i to je sve prestalo.Nakon rata dio zemlje su obrađivali susjedi i sijali uglavnom pšenicu ili kukuruz.

Sada sam ja odlučio da bi na proljeće dio te zemlje nekih 1-2 hektra za početak nešto sijao..a sad PROBLEM JE ŠTA??

Nemogu se nikako odlučit šta bi uspjevalo tamo i šta bi bilo donekle isplativo ??
Pa bih molio ako netko ima bilo kakav savjet da mi pomogne u početku :))
Trebaš dati zemlju na analizu i tek po analizi se može reči za koje bi kulture zemlja bila najbolja. Laganija tla su uglavnom bolja za povrće, na težima dobro uspjevaju kupusnjaće, paprika ne baš najbolje.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bosanska posavina to ti je kao da ja sad kažem podravina a ono ispadne poveliko područje tako je isto i sa bosanskom posavinom. Koliko je meni poznato bosanska posavina je poznata po proizvodnji šljive i koliko se sjećam rakije od šljive za povrće sigurno nije iz više razloga a ima ih dosta nemaš dovoljno čuvara da ti čuvaju i sačuvaju to što posadiš.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
nađi tržište i našao si i ono što ćeš saditi...inače sve uzalud...
 
J

jmaji25

Guest
Bosanska posavina to ti je kao da ja sad kažem podravina a ono ispadne poveliko područje tako je isto i sa bosanskom posavinom. Koliko je meni poznato bosanska posavina je poznata po proizvodnji šljive i koliko se sjećam rakije od šljive za povrće sigurno nije iz više razloga a ima ih dosta nemaš dovoljno čuvara da ti čuvaju i sačuvaju to što posadiš.[/Q

Odžak -Bosanska Posavina ravnica
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bosanska posavina to ti je kao da ja sad kažem podravina a ono ispadne poveliko područje tako je isto i sa bosanskom posavinom. Koliko je meni poznato bosanska posavina je poznata po proizvodnji šljive i koliko se sjećam rakije od šljive za povrće sigurno nije iz više razloga a ima ih dosta nemaš dovoljno čuvara da ti čuvaju i sačuvaju to što posadiš.[/Q

Odžak -Bosanska Posavina ravnica

Auuuuu pa tamo sam bio prije 20 godina u potočanima prije nego itd.. E tamo možeš da sadiš papriku bez problema samo kome prodat. A isplativo je sve što se može prodat pitaj Miladina iz Bjeljine to ti je ista država.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja neznam kakva je tamo zemlja i za koju proizvodnju je povoljna, a što se tiče prodaje kod mene u Bijeljini bar što se tiče povrća sve se može prodati bez ikakvih problema samo je jedan uslov bitan a to je da je proizvod kvalitetan.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
nađi tržište i našao si i ono što ćeš saditi...inače sve uzalud...
To je početak.... i kraj cijele priče. :D; samo ono što ide na tržištu...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja ti kažem trava je najbolja,sijeno ove godine ko suho zlato,i nemaš nikakve brige,tko zna šta će biti sa poljoprivredom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajde da ti jedno žensko kaže šta bi mogao napraviti.Prvo i osnovno,pošto još nemaš nikakvog iskustva biraj kulture koje mogu stajati u polju ili u skladištu ako ih ne možeš prodati odmah.To ti je krumpir,mrkva,celer,peršun,pastrnjak.Pa ono što može neko vrijeme stajati na polju ako se ne može istoga časa prodati kada dospije za berbu-kupus,kelj,korabica.Kulture koje će ti i dalje donjeti prihod ako i koja berba propadne,jer se dugotrajno beru po etapama-paprika,rajčica,krastavci.Izbjegavaj kulture,ili ih za početak svedi na najmanje količine koje ako ih ne porežeš u par dana kada su spremne za berbu propadnu-brokula,karfiol,grašak,mahuna.Možeš posaditi grah-ako ga ne prodaš u mahuni kao mladi,bereš ga kada je zreo pa se proda suhi.
Tako to ide u razmišljanju,a na tebi je da odlučiš što želiš.Nitko ti ne može reći što je za tebe najbolje,ti si taj koji će odrediti svoje prioritete,i ne plaši se ako pogriješiš u čemu.Slijedeči puta,kada shvatiš u čemu je kvaka,sigurno nećeš.Samo moraš imati na umu da je povrčarstvo veoma opsežan posao u kojemu nema-je,meni se danas ne radi,ja ću to sutra ili prekosutra.Jer se mora odmah jučer.I ne zaljeći se odmah sa hektarima.Jedan možda,dva za početnika previše.Uči,život je dug.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
travu.....

a ja mislio :weedman::supz:

Ot:


Što god da posadiš moraš živjeti u neposrednoj blizini, a koliko vidim ti ne živiš kraj posjeda. Onda ti samo ostaje trava, kako čovjek reče. A, i to je rizično ako komšija pusti krave :p
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
a ja mislio :weedman::supz:

Ot:


Što god da posadiš moraš živjeti u neposrednoj blizini, a koliko vidim ti ne živiš kraj posjeda. Onda ti samo ostaje trava, kako čovjek reče. A, i to je rizično ako komšija pusti krave :p

e da,ta trava da ti samo jednom uspije netrebaš više ništa u životu raditi:partyman:

obična trava da,malo gnojiva,dobiješ poticaj,i sve prodaš,netreba ti ništa,nikakav traktor,samo maži.
 

Najnoviji postovi

Na vrh